Kaikkien ministerien ja kansanedust sidonnaisuudet

on tutkittava, jos Sipilänkin sidonnaisuudet tutkitaan. Siis on tutkittava onko muiden ministerien ja kansanedustajien omaisilla esim. vanhemmilla, lapsilla, isovanhemmilla, serkuilla, sedillä, tädeillä, enoilla, veljillä, sisarilla yhteyksiä yrityksiin joita koskevia päätöksiä eduskunnassa tehdään. Onko heillä esim. pörssiyhtiöiden omistuksia jne. Tasapuolisuus on oltava.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hys, hys..

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kiistää, että hänen sukulaistensa yrityksen rooli Terrafamen alihankkijana olisi vaikuttanut päätöksen Talvivaaran kaivosta hallinnoivan valtionyhtiön lisärahoituksesta.

– Ei kävisi mielessäkään. Terrafamen rahoituspäätös tehtiin sen vuoksi, että veronmaksajien varojen käytön näkökulmasta oli järkevämpää jatkaa nyt hyvissä käsissä olevaa toimintaa kuin käyttää 400–500 miljoonaa kaivoksen alasajamiseen, Sipilä kirjoittaa blogissaan.

– Minä kestän sen, että minua hakataan median puolelta, mutta sitä en hyväksy, että lapset ja sukulaiset vedetään asemani vuoksi lokaan.
Mainos (uutinen jatkuu alla)

Kansan Uutiset ja Yle ovat kertoneet, että Sipilän lapsilleen kolme vuotta sitten siirtämä sijoitusyhtiö omistaa viisi prosenttia Katera Steel -yhtiöstä, joka on saanut noin puolen miljoonan euron arvoisen tilauksen Terrafamelta.

Yhtiön pääomistajat ovat Sipilän serkkuja ja enoja ja Sipilän isoisä perusti Katera Steelin edeltäjäyhtiö Hitsaus ja levytakomo ky:n.

Ylen haastatteleman Terrafamen toimitusjohtaja Joni Lukkaroisen mukaan Katera Steeliltä tehty hankinta on kilpailutettu konsulttiyhtiö Pöyryn kautta. Sipilän esikunnasta kerrottiin aiemmin perjantaina STT:lle, ettei Sipilä anna haastattelua asiasta.
"En voi vaatia sukulaisia luopumaan työstään"

Sipilä sanoo luopuneensa yritysomistuksistaan vuonna 2013 kytkentäepäilyjen hälventämiseksi.

– En voi vaatia kaikkia sukulaisia luopumaan työstään asemani vuoksi, Sipilä kirjoittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fennoman kirjoitti:

on tutkittava, jos Sipilänkin sidonnaisuudet tutkitaan. Siis on tutkittava onko muiden ministerien ja kansanedustajien omaisilla esim. vanhemmilla, lapsilla, isovanhemmilla, serkuilla, sedillä, tädeillä, enoilla, veljillä, sisarilla yhteyksiä yrityksiin joita koskevia päätöksiä eduskunnassa tehdään. Onko heillä esim. pörssiyhtiöiden omistuksia jne. Tasapuolisuus on oltava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu