Adventismi eksyttää valitutkin

Ismitsaatanasta

Adventistit sanovat uskovansa Suureen Taisteluun (väärän profeettansa mukaan), mutta tarkoittavatko he tällä Raamatussa olevaa Googin ja Maagogin Sotaa vaiko Harmagedonin Taistelua?
Adventismieksytys tuntee Suuren Taistelun mutta sitä nimeä ei ole mainuttu Raamatussa eikä myöskään että sapatti olisi nimenomaan peräti Luomisen Muistomerkki.

12

54

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei-

      Kaikki Raamatun profetia koskee ja kohtaa kaikkia ihmisiä glogaalisti ja globaalisti sekä käsittää koko Kosmoksen aluettakin.
      Huomioida kuitenkin pitää profetian ehdollisuus sillä Jumalan profetia liittyy usein tavallisesti missioon että Jumala on sanonut; "Jos teette niin ja noudatatte minun lakiani......ja "mutta jos te ette noudata minun sanaa, niin sitten käy niin ja niin...."
      - Eli kansa saa valita ehdollisen käytösmallin, ja molemmille malleille on annettu ehdollinen seuraamus.
      Sitten kannataa huomioida lisäksi että Raamatun profetiassa voi olla kaksois, ja kolmoistäyttymyksiäkin, eli samankaltainen asia voi toistua historiassa 2-3 kertaa.

      Vanhan Testamentin profetia jossa on ensin maallinen sota, ja sitten verrataan eskatologisiin ja apokalyptisiin tapahtumiin tulevaisuudessa.

      Mainitsemassasi kohdassa Hes 38-39:ssä Goog on eskatologinen joka esiintyisi lopun aikana Israelin vastustajana. "Israel" voi olla vertauskuvallinen -onkin tietysti -ettei tarkoita maan kansalaisia vaan Jumalan koko globaalia kansaa. Vastakohtana on kuvattu pakanakansoja, ja vastaa lopun aikana suuren babylonin väkeä.
      Maagog on paikka jota ei tarkemmin voi asiayhteydessä määrittää, mutta Maagog liityy samaan asiaan Googin rinnalla.

      Harmageddon on tasanko olemassa, mutta ei voi liittyä käytännössä asiaan, vaan on jostakin temmattua vertausta siitä viimeisestä taistelusta, joka liittyy Jumalan kansan ja babylonin väen välille. >> Hyvän ja pahan taistelu---Tässä kuitenkin saa ikäänkuin suuren roolin kuitenkin pahat henkivallat, mutta ihmiset ovat aina kahden henkivaltajoukon vallassa tai vaivattuina; joko Jumalan taivaallinen palvelu; Jeesus Kristus enkeleineen, ja vastakohtana alas maan päälle heitetyt langenneet enkelit eli pahat henkivallat.

      "Luomisen muistomerkki" on persoonallinen yhden ihmisen ilmaisu siitä päivästä mikä liittyy 1 Moos 2:1-4 tapahtumaan, että Jumala erotti seitsemännen päivän luomisen kunniaksi, ja luomisen muistoksi. Myöhemmin 7- päivään on sitten liittynyt ihmisen hyvinvoinnin ja Jumalan palveluksen asiat.

      Lapsi kulta -ei Raamattu ole kielitieteen oppikirja jossa maailman jokaisen saman pitäisi esiintyä.
      Suuri taistelu on yksilöllinen persoonallinen ilmaisu. Kirjan nimi voi olla Suuri Taistelu johon viittaat. Kirjaan yhdistyy hengellisen kirjailijan persoonallinen kieli ja persoonalliset ilmaisut, ja muutama sana voi olla joka profetian lahjaakin; 1 Kor 12:10, Apt:21:9.



      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

      • Korjaustäsmennys; EI; joka profetian lahjaakin; 1 Kor 12:10, " vaan; joPa profetian lahjaakin; 1 Kor 12:10,"

        Siu
        Jari


      • Harmagedon

        Tulkintasi on kiemurteleva ja puhut potaskaa.
        Sekavia ajatuksia ja Egw niin hyvä tulee?


      • Järkyttävääskeidaa

        Eikä surkuhupaisa Jari pysy vastaamaan yksin kertaiseen Raamatunkysymykseen yksinkertaisesti. Lukee kuin piru Raamattua selitystä selitysten päälle.
        Kumpi kahdesta Raamatussa olevasta Taistelusta on adventistien Suuri Taistelu?


      • Järkyttävääskeidaa kirjoitti:

        Eikä surkuhupaisa Jari pysy vastaamaan yksin kertaiseen Raamatunkysymykseen yksinkertaisesti. Lukee kuin piru Raamattua selitystä selitysten päälle.
        Kumpi kahdesta Raamatussa olevasta Taistelusta on adventistien Suuri Taistelu?

        Vastasin jo.

        Käytä aivosoluasi lukiessasi.

        jari


      • järkyttävääskeidaa

        Osatko vastata, kumpiko Raamatun sodista on ns. Suuri Taistelu?
        Typerä kysymys vai typerä vastaus Jarilta?


    • "Suuri Taistelu" on erään kirjan suomenkielisen laitoksen nimi. Tekijä on adventistien keskuudessa hyvin tunnettu ja arvostettu Ellen G. White. Kirja sisältää tosin aika tavalla myös lainattua aineistoa, mutta fiktiivinen historian täydentäminen ja tulevaisuuden maalailu on aivan hänen omaa tuotantoaan.

      Kirjan alkuperäinen nimi on "Great Controversy" tai pidempänä "The Great Controversy between Christ and his Angels and Satan and his Angels".

      https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Controversy_(book)

      Kirjan sisältöön on helppo päästä tutustumaan, koska se on netissä.

      http://www.great-controversy.org/Finnish/

      http://www.whiteestate.org/books/gc/gc.asp

    • Vastasin kysymykseesi kyllä niin kuin asia on.

      yst, t. Jari

      • EeeeeeGeeWhite

        Oletko jehova tai adventisti taustoiltaisi?


    • pyhpyhjapyh

      Älkää vaivautuko vastaamaan tälle aloittajalle. Kirjoitus on pelkästään pilkka- ja piruilumielessä tehtyä herjaa.

      • Sokeille

        Adventistit saavat olla omastaa mielestään PYH...PYH...PYHIÄ.


    • valittujen.valitus

      Kunvain näkisi näitä "valittuja"! Taitaa valitut vain kulkea omilla teillään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 158
      1665
    2. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      73
      1180
    3. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      113
      878
    4. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      93
      770
    5. Oletkohan tajunnut mitä olen päättänyt

      En tule koskaan, ikinä, sanomaan sinulle mitään, ei tervehtimistä, ei aloitetta, ei katsetta, ei mitään, koska et ole si
      Ikävä
      37
      557
    6. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      51
      536
    7. Olen osastolla

      Henkisesti olen aivan rikki siitä mitä olen tehnyt. Lisäksi olen vakavasti sairas. Verikokeet kertoo sen.
      Ikävä
      35
      494
    8. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      74
      490
    9. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      37
      439
    10. Poistetut keskustelut

      Käsittelvät usein miesten asioita ja miehenä olemista. Kuten viimeksi poiston kohteeksi joutunut, Miesten tulee alkaa
      Sinkut
      132
      427
    Aihe