Raamattu ei kehota muodostamaan rukousjonoja ja kaatamaan ihmisiä.
Muistakaamme tämä:
Matt 22:29 Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Te eksytte, koska te ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa.
Eksytykset ovat mahdollisia, koska ihmiset eivät pysy Raamatussa. RAamattu on Jumalan Sana, eikä meidän tule mennä yli kirjoitusten, eikä ali, vaan pitäytyä siinä mitä on kirjoitettu.
rukousjonot ja kaatuilu ei ole Herrasta
8
306
Vastaukset
- väitteen.sanako
Mat 22:26 Niin myös toinen ja kolmas, ja samoin kaikki seitsemän.
Mat 22:27 Viimeiseksi kaikista kuoli vaimo.
Mat 22:28 Kenen vaimo noista seitsemästä hän siis ylösnousemuksessa on oleva? Sillä kaikkien vaimona hän on ollut."
Mat 22:29 Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Te eksytte, koska te ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa.
Mat 22:30 Sillä ylösnousemuksessa ei naida eikä mennä miehelle; vaan he ovat niinkuin enkelit taivaassa.
Mat 22:31 Mutta mitä kuolleitten ylösnousemukseen tulee, ettekö ole lukeneet, mitä Jumala on puhunut teille, sanoen:
Mat 22:32 'Minä olen Aabrahamin Jumala ja Iisakin Jumala ja Jaakobin Jumala'? Ei hän ole kuolleitten Jumala, vaan elävien."
Mat 22:33 Ja sen kuullessaan kansa hämmästyi hänen oppiansa.
Missä tuossa raamatunohjeessa käsiteltiin kaatumisia ja rukousjonoja?
Otatko arviolta peukkupaikan ja sitten kerrot omia siihen joukkoon.? - ehkä.muutosliikettä
Toisaalta, jos kaatuilu onkin alkusoittoa siihen, että sellainen muotojäykkä kristillisyys saadaan liikkeelle.
Katkaistaan tinasotilaiden olotila jossa ei ole mitään uuttaa ja henkeä.
Se hieman pukitaan nurin ja kun riittävä aika on tönimisellä haettu liikettä elämään, voidaan uudistaa tämä jäykkniskainen uskonnollisuus herätykseen.
Jospa tämä onkin Jumalan toiminta tapa. Tällaisen huomaa ja hoksaa jokainen,sekä voi kantaa ottaa, niin ateisti, kuin muotojumalinen. - PakkokoKaatua
Ainakin helluntailaiset tuntuvat suhtautuvat innolla näihin kaataja saarnaajiin.
Silloin, kun paikkakunnallani vieraili aktiivisesti näitä kaataja saarnaajia, niin helluntai uskoiset sukulaiseni aina olivat näihin tilaisuuksiin osallistuneet ja minuakin aina pyysivät mukaan.
Toiseksi he aina välillä mainitsevat siitä, että jonkun karismaattisen saarnaajan kokouksissa ulkomailla on kymmeniä tuhansia ihmisiä, kun taas suomessa muutama sata.
Niinkuin väenpaljoudella olisi niin valtava merkitys. Eivätkö he huomio sitä, että ulkomailla on myös huomattavasti enemmän ihmisiä.
Ei tarvitse olla hirvittävän suurikaan kaupunki, niin siellä asuu muutama miljoona ihmistä, että helposti yli kymmenen tuhatta ihmistä sieltä löytyy. - Näkiä
Altari kutsut eivät löydy Raamatusta,käsien ristiminen, eikä toisten arvostelimenen,ja olemaan katkeria,menemään polvilleen eikä rukoilemaan kenenkään perässä kun tullaan uskoon. Kun ihminen on syntinen Hän itse puhuu Jeesukselle ja katuu syntinsä. Kun uskovainen on vierellä, silloin tämä uskovainen voi sanoa, kuin Jeesus sinun syntisi on annettu anteeksi, ja täsedes älä enään tee syntiä. Aina voidaan olla arvostelevassa hengessä, tällä lailla kun sekanutaan asioihin jotka ei meille kuulu teemme itsemme sidotuksi emme ole enään vapaita ihmisiä, eikä iloisia. Jollemme tiedä mitä muualla seurakunnassa tapahtuu, niin vietäis Herralle nämä ihmiset ja puhujat. Kun me yritämme määrätä miten Jumalan Pyhä Henki pitäisi toimia. Sanoisin jotta me yritämme pistää Jumalan Henki laatikkoon ja hyllyyn. Jumala ei siihen suostu Hän meneen sinne missä Hänet otetaan vastaan ja juhlitaan,iloitaan ja riemuitaan. Meidän ilomme on olla lähellä Herraa.
- Näkiä
Luultavasti tätäkään kaatumista ei löydy Raamatusta. Hän ei sanonut nimeään vaan Hän kertoi kuka Hän on. Hän oli aikojen alusta, Hän on kaikkeuden luoja ja a alku ja loppu. Ja kun kiinniottajat kuulivat tämän he kaatuivat. Tämä todistaa koko Hänen Jumalisuuden,kaikkeuden ja voiman. Näkee mitä ihminen on tomua vain.
Joh.18:
6.Kun hän siis sanoi heille: "Minä se olen", peräytyivät he ja kaatuivat maahan.- Jumalanhulluuutta
Näin on.
Eihän kaatumiseen pyritä. Ihminen voi kaatua / olla kaatumatta ja Jumalan tekoja vain tapahtuu.
Ihminen voi kaatua, mutta ei parane, voi jäädä seisaalleen ja kuitenkin paranee.
Miksi tällaista köydenvetoa on ihmisten mieleissä? Tulee katsoa, mitä hedelmää kukin tilanne tuo, eikä alkaa pahaa puhumaan Jumalan palvelijoista.
Esim. Niilo Ylivainio oli Jumalan mies. Kun hän saarnasi Japanissa suurella stadionilla, ihmiset kaatuivat, kun kulkivat kadulla stadionin ohi. He eivät edes tienneet mitään koko tapahtumasta.
Jumalan Pyhän Hengen voima oli sen paikan ympärilläkin noin voimakkaasti läsnä.
Nämä henkilöt jotka arvostelevat näitä ilmiöitä, eivät ymmärrä koko asiasta yhtikäs mitään, näin voi sanoa, kun lukee kannanottoja palstoilla.
t. Jumalanhullu - Näkiä
Jumalanhulluuutta kirjoitti:
Näin on.
Eihän kaatumiseen pyritä. Ihminen voi kaatua / olla kaatumatta ja Jumalan tekoja vain tapahtuu.
Ihminen voi kaatua, mutta ei parane, voi jäädä seisaalleen ja kuitenkin paranee.
Miksi tällaista köydenvetoa on ihmisten mieleissä? Tulee katsoa, mitä hedelmää kukin tilanne tuo, eikä alkaa pahaa puhumaan Jumalan palvelijoista.
Esim. Niilo Ylivainio oli Jumalan mies. Kun hän saarnasi Japanissa suurella stadionilla, ihmiset kaatuivat, kun kulkivat kadulla stadionin ohi. He eivät edes tienneet mitään koko tapahtumasta.
Jumalan Pyhän Hengen voima oli sen paikan ympärilläkin noin voimakkaasti läsnä.
Nämä henkilöt jotka arvostelevat näitä ilmiöitä, eivät ymmärrä koko asiasta yhtikäs mitään, näin voi sanoa, kun lukee kannanottoja palstoilla.
t. JumalanhulluJa eivät lue sanaa eikä myöskään tunne mitä lukevat.
Ihminen voi kaatua, mutta ei parane, voi jäädä seisaalleen ja kuitenkin paranee.
Ja mitään näistä näkyvistä tapauksista tarvi olla kysymys vaan mitä onko nämä asiat Raamatullisia vai väärää. On niin paljon asioita joita ei ymmärretä tai ei ole nähty Raamatusta tai viellä joku puhuu pahaa niin otetaan viestikapula ja lähetään juoksemaan. Kun itsellä on vaikeus ymmärtää tai kateus.
- Biblepost
Jonkinlainen jonokäytäntö oli kuitenkin alkuseurakunnan aikaan: Kannettiinpa sairaita kaduillekin ja pantiin vuoteille ja paareille, että Pietarin kulkiessa edes hänen varjonsa sattuisi johonkuhun heistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.593727Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873118Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin692326Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141530Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651319- 871169
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291039Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1991Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55965- 47952