http://kuvapilvi.fi/k/y6vw.jpg
Vanha kaivos on hieno myös illalla ja talvella!
Vanha kaivos on hieno myös illalla ja talvella!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
No jaa, maisemia löytyy muualtakin, kauniimpiakin...
Kotiseuturakkaus on hieno asia mutta kuitenkin liika on liikaa, menee itsekehun puolelle ja on niin naurettavaa...
Okkulainen on yhtäkuin Keppulainen. Jaksaa jaksaa vielä
Varmaan joo. Maisemia löytyy, mutta miksi pitää kotimaisemia halveerata?
Mikä on kotiseuturakkaudessa naurettavaa? Onko isänmaallisuuskin naurettavaa? Onko lähimmäisenrakkaus naurettavaa? Onko itseruoskinta naurettavaa?
Halveerata ei tarvitse, menee vaan rankasti narsismin puolelle jatkuva kehuminen ja julistus samojen maisemien kera...
Meillä nämä maisemat säilyvät suurinpiirtein samoina vuodesta toiseen, mutta vuodenaikojen mukana näkymät vaihtuvat.
Kiitos!
Onpa okkulaisella kumma käsitys kotiseuturakkudesta. Mutta saat pitää sen
Minusta valokuva oli loistava ja vanha kaivos on ainutlaatuinen ympäristö
Itsenäisyyspäivän aattona haluan kysyä okkultistilta, onko siis jatkuva itsenäisen Suomen ja sen kauniin luonnon kehuminen narsismia?
Luonnon kehuminen ei ole narsismia, kauniita maisemia on kaikkialla ja ne tiedetään mutta niitä ei tyrkytetä ja kehuskellla jatkuvasti maailmalle.
Kaivoksen maisema on lähinnä kauan sitten raiskattu pusikoitunut mäki joka valaistu ei sen ihmeempää...
Narsismia on juurikin tämä kaiken esilletuominen, kehuskelu ja vastaava.
Kaikki meistä tietää kaivoksen maisemat ja kaiken niihin liittyvän, jätä kotitarpeiksesi kuvaaminen älä tyrkytä kuviasi jatkuvasti eri foorumeille.
Itsenäisyys, se mitä on jäljellä on hyvä asia eikä liity mitenkään kuviin...
Saat pitää mielipiteesi. Minä olen toista mieltä.
Mikä kaivoksen maiseman on raiskannut?
Kysyit, Mikä kaivoksen maiseman on raiskannut?
Vastaan, Outokumpulainen ihminen suurine suunnitelmineen kaivoksen lopetettua toimintansa, ympäristöön on tehty lopetuksen jälkeen siihen kuulumattomia rakennelmia monasti ilman rakennuslupia. Parkkipaikkoja rakennettu, ympäristö on päästetty risukoitumaan eli kaikella tavoin pilattu OIKEA kaivosympäristö.
Markkinat vaan eivät varmasti juuri raiskauksen vuoksi tuo turisteja, museo ympäristö on pilattu lopullisesti....
Mitä rakennelmia sinne on tehty ilman lupia?
Huomasitko viime kesänä, kun rinteitä raivattiin?
Olitko paikalla, kun kaivostoiminta loppui? Oliko ympäristö silloin kunnossa?
Sulla on ilmeisesti aivot narikassa, minkäs sille voi..
Parkkipaikkaa ja ravintolaa aloitettiin rakentaa ainakin ilman lupaa..
Kaivostoiminnan lopun ulkoasu olisi pitänyt säilyttää, ei minun paikallaololla ole sen kanssa mitään tekemistä.
Raiskattu ympäristö jolla ei ole museoarvoa, markkina-arvokin on mitä sattuu--- verovaroin pidettävä yllä...
Alueella on todella merkittävä museaalinen arvo.
Silloin, toiminta loppui paikka oli todella rähjäisessä kunnossa. Et varmaan sinäkään sitä olisi pitänyt hyvänä.
Luvatkin muistivat hakea. Ei kai hakemuksen ajankohta ratkaise ulkonäköä?
Kiitos Jari!
Tosi hyvännäköinen kuva, on kiva katsella sinun kuviasi. Sekä kiitos kuuluu niille tahoille myös, jotka ovat tuon valaistuksen saaneet tehtyä. KIITOS
Eri valaistuksissa erilaisista näkökulmista tututkin paikat näyttävät ihan toisenlaisilta.
Kiitos kuvaajalle!
Kiitos kuvaaja. Hyvää joulua
Mikähän on saanut tuon Okkulaisen noin katkeraksi?
Kuka on häntä pahoin loukannut?
Komia on näin lumettomasta lännestäkin katsottuna.
Positiivisuutta joulun jälkeen
Myrkkyhiekka/kivikasa.
Ikuinen ongelmajätealue "eikä saatu halvalla"
Onko tämä uutinen? Sinä se osaat valittaa joka päivä.
Surkea kuva ei muuksi muutu! Valokuvauksen ammattilainen osaa jo etsiä kuvaus paikankin ettei räpsi surkeita otoksia saati julkaise niitä muualla kun roskiksessa.
Kerroppa, koska näit kuvan ja mitä siinä on? On nimittäin poistunut ja koko se foorumikin ollut nurin jo aikaa sitten!
Hauskaa silti, että kirjoitit ikään kuin se olisi nähtävillä.......
Katuremontin+alkua+odotan+kovasti+että+pääsen+kuvaamaan+yksinoikeudella+epäkohtia+joita+kuitenkin+tekevät+nämä+eteläsuomen+tunarit+ja+heidän+serkkunsa+lahden+takaa.+Nykyisin+ei+kaupungin+laiskoja+työntekijöitä+näykään+katukuvassa+nojailemassa+lapiohin+tai+karhuja+ajele+terät+ylhäällä+kun+irtisanoivat+tuottamattomat+vätykset+poistettu.+Jos+hyvin+menee+kuvaukseni+kanssa+ja+löydän+moitetta+kylältäni+niin+oman+ryhmäni+naamakirjassa+tykkäävät+ammattilaisen+otoksista+joissa+ei+risuja+näy!+Mestarikuvaaja+maestro+odottaa+jo+kovin+Elokuuta+kuuta+nousevaa+että+pääsee+sirkuksen+Janen+kanssa+lämmitelleen+tulevia+esityksiä+varten.+Huoh...+se+olikin+unta+kun+kokoontumiset+peruttu+Grrr....#"%&/#
Ikäloput rakennusröttelöt muistona menneisyydestä ei paljoa kiinnosta. Monelle ovat ylpeyden aihe minä näen pelkästään loputtomana hautausmaana väheneville veroeuroille.
Kuinka kauan meillä on varaa pitää paikkaa yllä kun se ei tuota edes kulujaan saati menetettyjä kunnostukseen käytettyjä miljoonia euroja..
Kuntaliitos tulevaisuudessa vie pohjan toiminnalta melkoisen varmasti, ulkopuoliset eivät ole valmiita ylimääräisiin kustannuksiin..
STOP tykkänään surkeat risu ja betoni kuvaaja akat. Kevät tulee mietuun kuvaamaan taas ajankohtaisia aiheita kummunkadun rakentajista kuhan palailevat sieltä entisen neuvistoliiton siirtomaista tämme takapajulaan tekemään tiliä. Eihän tässä urakoitsijaa moitita vaikkei valmista tulisikaan, vaan päättäjiä jotka tyhmyydessään antaa näin tapahtua ehkä tunnelin päässä näkyy valoa heillekkin.
Aina samat ruikutukset, enpä haluaisi olla sinun päässäsi.
Tuo lahopää on niin onnellinen kuvitellessaan, että häntä arvostetaan jyrkkien mielipiteidensä takia.
Ei arvosteta. Kahvilassa pari uunoa yllyttää kolmatta.
Ennen koronaa oli kahvila paikallaan, porukka yhtä oli surkeista asioista joita tapahtui Outokummusssa. Vain yhtä kaikessa juotiin kahvia syötiin pullia. Maailma parani kummun surkeita päättäjiä seuratessa.
Olisko syytä luopua jo tuosta surkuttelusta ja toinen toistensa parjaamisesta, keskustelu on olevinaan positiivista.
Risukuvaaja akat ovat terrorisoineet ryhmääni ja muut lahjattomat kännykkä uivelot, kyllä minäkin löydän näpäyttävän aiheen josta saan paljon tykkäyksiä kun kiertelen ammattilaiskalustoni kanssa, mutta toivottavasti ensi kesänä saadaan jatkoa katuremontin epäkohtiin...
Oikeasti tämä on trolli, jolla ei ole edes kameraa.
Mee kuvaan lintuja Sysmälle niin ei tarvitse lukea negatiivisia julkaisujasi naamakirjasta, eikä täällä tarvii valituksia lukea joka asiasta. On sitä taitavampiakin kuvaajia naisissa ja tiedoksi että jatkan kännykuvaamistani vaikka kiusallani!!!
Oikeassa olet, taitaa olla sama venkula joka kuvasi meijän kyläyhdistyksellä kun oli perinne esityksiäkin joku aika sitten. En tykännyt oudon kuvaajan jatkuvasta naljailusta tapahtumassa ja hänhän naljaili vielä kuvien julkaisuteksteissään paikalla olevista ihmisistä joka oli jo mauttomuuden huippu, pah mukamas ammattilainen kameroineen ei ammattimainen vaan röyhkeä suunsoittaja :(
Oikeinko videolle kuvasivat? Outokummussa on hyviä kuvaajia ja tulos kestää vertailun Joensuun ammattilaisiin
Suosi oman paikkakunnan kuvaajia!
Olkoon kuvaajat mistä hyvänsä alan kyllästyä pelkkiin kaivoskuviin. Eikö paikkakunnallamme löydy muita kohteita ?? Särkiselkä on kaunista seutua josta saisi tukuttain kuvia.
Olen itse kuvannut kotitarpeikseni siellä, julkiseen levitykseen en ole niitä laittamassa.
Pelkkä kaivoksen kuvien julkaisu aiheuttaa ulkomaailmassa suppean kuvan outokummun maisemista joihin kuuluu niin paljon muutakin..
Oikeasti tämä on trolli, joka ei osaa kommentoida normaalisti vaan valittaa aina asioista jotka ei hänelle edes kuulu. Jos kuvaa tai kommentoi "ajankohtaisia aiheitaan" niin negatiivisuus jutuissaan päällimmäisenä tarkoituksena tuoda esille. Taitaa olla jokin yksitotinen vanha pieru ukko kun olen hänen tarinoitaan lukenut. Kommentoi Outokumpulaisista valokuvaavista naisista halventavaan sävyyn, eikä arvosta heidän valokuviaankaan Facebookissa.
Kaivoskuvat puuduttavatketä hyvänsä, vaihtelua kaipaa yksi jos toinen joten rohkeasti kuvaamaan. FB.ssä on muutaman napsijan tosihyviä otoksia joita ihailen ja katselen kommenttien kera, lisää samanlaista kiitos..