astuessa presidentiksi ja sitä kutsutaan ihmisoikeus kutsuiksi joissa käsitellään mm. Guantanamon vankileirin kohtalosta ja myös USA Kuuban suhteista.Väittelyitä on syntynyt siitä että kuka on vastuussa ja kuka on rikkonut ihmisten oikeuksia vaikkapa verrattaessa sodan uhreja ja kidutuksia vaikkapa Usan ja Kuuban suhteen.Kuuba ei halunnut Quantanamoa saarelleen mutta koska siellä on Usan tukikohta ja USA runnoi päätöksen että keskitysleiriin verrattava Quantanamo perustettiin sillä syyllä että äärimuslimit hyökkäsivät terrori-iskuilla USA:ta vastaan.Kuuba onkin sanonut että Kuuba ei ole hyökännyt USA:ta vastaan mutta USA hyökkäsi Kuuba vastaan perustamalla ihmisoikeuksia loukkaavan Quantanamon Kuuban maaperälle.Usa:ssa monet haluavat sulkea tämän Usan " Siperian leirin"
USA:ssa on alkanut väittely Trumpin
Kuubajaquantanamo
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Guantanamo on monen jenkin ylpeys ja oikeustajun jatkomo.
Epäillyt saavat siellä obamacarea.
Nyt jälkikäteen sitä ihmettelee että maailma antoi Usa:lle vähin äänin ja ilman suurta kritiikkiä ja vastustusta rakentaa Quantanamon keskitysleiri jossa kidutetaan vankeja.Me eurooppalaiset voisimme katsoa itseämme peiliin.Mutta ei tämä yllätä kun tietää mikä meidän Eurooppa oli 30-luvulla.
Asiat lakaistaan niin helposti maton alle kun ajattelemme vain rahaa ja taloutta.Ihmishengistä ja ihmisoikeuksista viis veisataan.Se on niin helppoa nykypäivänä.Sodatkin ovat kaukana ja ne pyörii vain televisiossa.
Siksi välinpitämättömyys vie Eurooppaa taas kohti populismia
Kiduttaminen kuuluu amerikkalaiseen maailmankatsomukseen oleellisena osana. Naton myötä kiduttamiskulttuuri leviää myös Eurooppaan.
Barack Obaman piti alunperin sulkea kidutuskammiot Guantamossa mutta ei pystynyt sotahuumassaan tappofiiliksilleen mitään koska LUCIFERin palvonta Obamalle tärkeämpää.