No jo on armeijalla ongelma lennokeista....

Ei pitäisi olla mitään ongelmaa, jos armeijan harjoitusalueelle tulee lennokkeja tai monikoptereita kuvailemaan ammutaan ne alas ja sillä selvä. Helvettiäkö tuollaisia asioita vielä TV:ssä kyselevät uutisissa. Pitääkö lupa anoa EU:sta tuohonkin asiaan ?
Että silleen. TV1 klo 18:00 Itä-Suomen alue uutiset.
3<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin minäkin olen asian ajatellut, mutta taitaa olla aika vaikea loppujen lopuksi saada ne ammuttua alas, kun havaitseminenkin on vaikeaa. Toisaalta harjoitus ei ole sotatila, joten laki taitaa taas olla esteenä ampumiselle. Kaikki yleensä kaatuu johonkin lakipykälään, jonka joku kaivaa esiin vaikka sitä ei ole vielä keksittykään.

Äänestä

Sotaharjoitusalueella asiaton liikkuminen kielletty myös ilmatilassa. It-koulutus vaan tilanteen vaatimalle tasolle.

1Äänestä
  • Aloittaja

    Mikä Itsenäinen maa Suomi on jos se ei edes uskalla ampua alas lennokkeja sotilasalueella ? Eiköhän nuo lennokit tule alas 12,7 mm konekiväärillä ?
    Että silleen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


höpöhöpö kirjoitti:

Ei pitäisi olla mitään ongelmaa, jos armeijan harjoitusalueelle tulee lennokkeja tai monikoptereita kuvailemaan ammutaan ne alas ja sillä selvä. Helvettiäkö tuollaisia asioita vielä TV:ssä kyselevät uutisissa. Pitääkö lupa anoa EU:sta tuohonkin asiaan ?
Että silleen. TV1 klo 18:00 Itä-Suomen alue uutiset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu