Itsenäisyyspäivän pohdintoja Globalisaatiosta

Jarnoraattori2

Näin itsenäisyyspäivänä on hyvä pysähtyä pohtimaan hieman globalisaatiota. Globalisaatiolla on kaksi puolta: Ensinnäkin spontaani kansainvälistyminen ihmisten, kulttuurivaikutteiden ja tavaroiden liikkuessa maasta toiseen. Toisekseen globalisaatio on globalistieliitin tietoinen pyrkimys, jossa päämääränä on yksi maailmanhallitus. Esimerkiksi EU -federalistit ovat tällaisia globalisteja. Maailmanhallituksen lisäksi pyrkimys on myös tuhota kansalliset kulttuuri-identiteetit globaalikulttuurin tieltä. Globalisaatio on nimenomaan eliitin hanke: tavallinen Matti Meikeläinenei näe mitään syytä luopua suomalaiskansallisesta identiteetistä ja perinteistä, vaan päinvastoin haluaa pitää niistä kiinni.
Myös kokonaisvaltainen valvonta on globalistieliitin agendalla. Tulevaisuuden tekniikka mahdollistaa kokonaisvaltaisen valvonnan. Kun ihmiset on "sirutettu", eliitin tyranniaa vastaan on mahdotonta nousta.
Eliitin globalisaatioprojektissa ei välttämättä olisi mitään pahaa, jos se tapahtuisi parlamentarismin keinoin. On kuitenkin niin, että globalistieliitti turvautuu hyvinkin likaisiin temppuihin ajaakseen agendaansa. 9/11 -iskut olivat globalistieliitin itsensä toteuttama "väärän lipun" operaatio, jonka tarkoituksena oli oikeuttaa Afganistanin ja Irakin sodat ja myös Kansalaisten valvonta signaaalitieduselun keinoin.

Tässä ketjussa käydäään keskustelua siitä, kuka itse asiassa olikaan 9/11 -iskujen takana:

http://www.tiede.fi/keskustelu/57549/ketju/9_11_keskustelu_osa_kaksi?changed=1480982442

2

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • byllyst

      Globalisaation on sieltä minne aurinko ei paista.

      • TosiAsiatOvatPyllystä

        No täällä peräfinlandiassa se ei paista. Ilmankos oleme koko ilmiön pahimpia uhreja. Mutta auringon vika se ei tietenkään ole.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      160
      4215
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      416
      3196
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2108
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1770
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1168
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1013
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1005
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      921
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      896
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      869
    Aihe