"Kiitos venäläiset sotilaat kun vapautitte nykyisen Suomen alueen 1808-1809. "
Suomi vallattiin Ruotsilta Venäjän ja Ranskan keisarien sopimuksella. Suomi jäi Venäjälle vaivan palkaksi ja Pietarin suoja-alueeksi. Ruotsinkielinen eliitti vannoi oma-aloitteisesti valan Venäjän keisarille jo ennen sodan loppua.
"Itsenäisyys saatiin sitten ihan vaan kauniisti pyytämällä eikä sotimalla, mutta kiitos siitäkin Venäjän hallitukselle ja yleisvenäläiselle toimeenpanevalle keskuskomitealle."
Suomi julistautui itsenäiseksi Venäjältä kysymättä 4. ja 6.12. 1917.
"Suomi sai itsenäisyyden em. keskuskomitealta 4.1.1918. Ennen Venäjän tunnustusta yksikään maa ei suostunut tunnustamaan Suomea. Kiitos siis Venäjälle itsenäisyydestä!"
Saksa pakotti bolsevikit tunnustamaan Suomen itsenäisyyden kansallisuuspolitiikkansa mukaisesti.
Bolsut ryhtyivät tosin välittömästi tukemaan punikkien kapinaa Suomen itsenäisyyden tuhoamiseksi. Lopullinen itsenäisyys saavutettiin aseellisella taistelulla.
Suomi vallattiin Ruotsilta Venäjän ja Ranskan keisarien sopimuksella. Suomi jäi Venäjälle vaivan palkaksi ja Pietarin suoja-alueeksi. Ruotsinkielinen eliitti vannoi oma-aloitteisesti valan Venäjän keisarille jo ennen sodan loppua.
"Itsenäisyys saatiin sitten ihan vaan kauniisti pyytämällä eikä sotimalla, mutta kiitos siitäkin Venäjän hallitukselle ja yleisvenäläiselle toimeenpanevalle keskuskomitealle."
Suomi julistautui itsenäiseksi Venäjältä kysymättä 4. ja 6.12. 1917.
"Suomi sai itsenäisyyden em. keskuskomitealta 4.1.1918. Ennen Venäjän tunnustusta yksikään maa ei suostunut tunnustamaan Suomea. Kiitos siis Venäjälle itsenäisyydestä!"
Saksa pakotti bolsevikit tunnustamaan Suomen itsenäisyyden kansallisuuspolitiikkansa mukaisesti.
Bolsut ryhtyivät tosin välittömästi tukemaan punikkien kapinaa Suomen itsenäisyyden tuhoamiseksi. Lopullinen itsenäisyys saavutettiin aseellisella taistelulla.
Vastaukset 19
Vanhimmat
olivat siis pakottamassa Ruotsia Napoleonin määräämään mannermaan sulkemukseen. Sen verran stallarit tietävät historiasta.
-----Suomi julistautui itsenäiseksi Venäjältä kysymättä 4. ja 6.12. 1917.----
Et taida tietää sitä, että itsenäisyyteen ei riitä pelkkä julistus, tarvitaan myös tunnustukset. Ilman tunnustuksia kun kyseessä on vain kapinallisalue. Ja ensimmäinen tunnustus tulee saada entiseltä emämaalta. Että tämä tietoosi. Tunnustukset saatiin vasta kun Leninin hallinto oli ensin tunnustanut Suomen itsenäisyyden.
-----Saksa pakotti bolsevikit tunnustamaan Suomen itsenäisyyden kansallisuuspolitiikkansa mukaisesti.---
Ei pidä paikkaansa. Tuossa vaiheessa kun Leniniin hallinto tunnusti Suomen itsenäisyyden eli 31.12.17 Saksa ja Venäjä olivat vielä sodassa eikä Venäjä näin ollen ottanut vastaan Saksalta mitään pakotuksia ! Lukisit historiaa edes sen verran, että tietäisit keskeisimmät päivämäärät.
----Bolsut ryhtyivät tosin välittömästi tukemaan punikkien kapinaa Suomen itsenäisyyden tuhoamiseksi. .---
Soopapuhetta, tuki oli aivan olematonta verrattuna valkoisten saamaan tukeen, eikä itsenäisyys siinä ollut mitenkään uhattuna. Mutta tietenkin neuvosto-Venäjä näki länsinaapurinaan mieluummin ystävällismielisen työläisten valtion kuin Saksaan ja/tai Venäjän valkoisiin suuntautuvan äärivalkoisen rähjävaltion hyökkäämässä Pietariin.
"Et taida tietää sitä, että itsenäisyyteen ei riitä pelkkä julistus, tarvitaan myös tunnustukset. Ilman tunnustuksia kun kyseessä on vain kapinallisalue."
Ajanollon näin!
"Ja ensimmäinen tunnustus tulee saada entiseltä emämaalta. Että tämä tietoosi."
Joslkin sinun tietosi ON VÄÄRÄ! Useimmat itsenäuistymiset tapahtuvat VASTOIN entisden emämaan tahtoa ja riittää täysin se, että riittävän monta muuta maata itsenäisyyden tunnustaa! Todella naurettava väite!
"Tunnustukset saatiin vasta kun Leninin hallinto oli ensin tunnustanut Suomen itsenäisyyden."
Ja olisi saatu muutoinkin! Aikaa kului 20 päivää kuppakasan tunnustukseen, JOS ei olisi tunnustanut niin länsimaat olisivat de facto tunnustaneet!
"Venäjä olivat vielä sodassa eikä Venäjä näin ollen ottanut vastaan Saksalta mitään pakotuksia ! "
Venäjän oli syytä ostaa siihen ettei koko maata vallattu!
"----Bolsut ryhtyivät tosin välittömästi tukemaan punikkien kapinaa Suomen itsenäisyyden tuhoamiseksi. .---"
Soopapuhetta, tuki oli aivan olematonta verrattuna valkoisten saamaan tukeen, eikä itsenäisyys siinä ollut mitenkään uhattuna."
Kuppakasa lkähetti Pietarista kokonaisden junalastillisen aseita punaisille ja sisällissodan alkuvaiheessa punaisilla oli huomattavasti parempi aseistus kuin valkoisilla!
"Mutta tietenkin neuvosto-Venäjä näki länsinaapurinaan mieluummin ystävällismielisen työläisten valtion kuin Saksaan ja/tai Venäjän valkoisiin suuntautuvan äärivalkoisen rähjävaltion hyökkäämässä Pietariin. "
Aina ei ne halut toteudu!
Tampereen Tarkkispojalla on asiasta hyvää kokemusta:-D
"Ei pidä paikkaansa. Tuossa vaiheessa kun Leniniin hallinto tunnusti Suomen itsenäisyyden eli 31.12.17 Saksa ja Venäjä olivat vielä sodassa eikä Venäjä näin ollen ottanut vastaan Saksalta mitään pakotuksia ! Lukisit historiaa edes sen verran, että tietäisit keskeisimmät päivämäärät."
Lykkäät pötyä. Bolsevikit olivat luopuneet taistelusta Saksaa vastaan ja solmineet aselevon sen kanssa 18.12. 1917.
"Mutta tietenkin neuvosto-Venäjä näki länsinaapurinaan mieluummin ystävällismielisen työläisten valtion kuin Saksaan ja/tai Venäjän valkoisiin suuntautuvan äärivalkoisen rähjävaltion hyökkäämässä Pietariin. "
Lykkäät pötyä. Suomi ei suuntautunut tässä vaiheessa mihinkään. Saksa piti etäisyyttä Suomen hallitukseen ja mitään Venäjän valkoisi aie ollut edes olemassa tässä vaiheessa.
Bolsevikit olivat kehotelleet Suomen työväkeä vallankaappaukseen moneen otteeseen ja luvanneet veljellistä apua.
..... riittää täysin se, että riittävän monta muuta maata itsenäisyyden tunnustaa! ...
Poika poika, älä sinä naurata. Joulukuussa -17 USA, Englanti ja Ranska kävivät yhteistä sotaa Venäjän kanssa Saksaa vastaan. Luuletko todella, että ne olisivat lähteneet hajottamaan aseveljen valtiota ilman tämän omaa suostumusta. Mitä helkutin iloa niille olisi ollut itsenäisestä Suomen rääpäleestä jos Venäjä olisi siitä pahasti ottanut nokkiinsa ?
Ruotsikaan ei olisi lähtenyt ärsyttämään lännen kolmea suurvaltaa ja ehkä Saksakin olisi ollut pidättyväinen ettei vaaranna haurasta aselepoa Venäjän kanssa.
Joten olet tapasi mukaan taas ihan pihalla.
.....Bolsevikit olivat kehotelleet Suomen työväkeä vallankaappaukseen moneen otteeseen ja luvanneet veljellistä apua. ....
Niin lupasivat länsivallatkin Syyrian oppositiolle apua arabikevättä varten mutta mites kävi. Aina ne suurvallat ajavat omia etujaan mutta ei niihin kaikkiin seireeninlauluihin pidä uskoa.
"Joulukuussa -17 USA, Englanti ja Ranska kävivät yhteistä sotaa Venäjän kanssa Saksaa vastaan. "
Tosin unohdat, että Venäjällä oli JO tapahtunut ensimmäinen vallankumous ja maata johti Kerenski väliaikaisen hallituksen johdossa ja Venäjän sotiminen oli täysin puolinaista! Lokakiin 12917 vallankumouksessa valtaan nousivat bolsevikit ja heitä Ranska ja Englanti sekä vihasivat että pelkäsivät! Lisäksi bolsevikit olivat luvanneet venäläisille rauhan milklä ehdoilla hyvänsä!
"Luuletko todella, että ne olisivat lähteneet hajottamaan aseveljen valtiota ilman tämän omaa suostumusta."!
Ilman muuta olisi! Ja ne tunnustivat itsenäisyyden samalla monelle muullekin Venäjästä irroittautuvalle pikkuvaltiolle!
"Mitä helkutin iloa niille olisi ollut itsenäisestä Suomen rääpäleestä jos Venäjä olisi siitä pahasti ottanut nokkiinsa ?"
Ilo OLI JUURI SIINÄ, että bolsevikit SAIVAT nokkiinsa!
"Ruotsikaan ei olisi lähtenyt ärsyttämään lännen kolmea suurvaltaa"
Ei sisällissotaa käyvä Venäjä enää ollut suurvalta!
"Saksakin olisi ollut pidättyväinen ettei vaaranna haurasta aselepoa Venäjän kanssa."
Et tunne historiaa?
"Brest-Litovskin rauha oli 3. maaliskuuta 1918 Brest-Litovskin kaupungissa solmittu rauhansopimus keskusvaltojen Saksan, Itävalta-Unkarin, Bulgarian ja Osmanien valtakunnan sekä ympärysvaltain puolella olleen Neuvosto-Venäjän välillä, joka päätti ensimmäisen maailmansodan itärintamalla."
Joten joulu-tammikuussa 1917-18 oli Saksan interesissä keikuttaa kaikin tavoin bolsevikkien venettä.
"Joten olet tapasi mukaan taas ihan pihalla."
Suuri uho ja pienet tiedot on Tarkkispojanb tunnusmerkki!
Pysy vain haistattelulinjalla! Se on sinun ominta alaasi!
Suomen historian paras tapahtuma itsenäistymistä lukuunottamatta oli kun 1809 Suomi pääsi irti Ruotsin ikeestä.
Lähes yhtä hyvä kuin se, että päästiin joulukuussa 1917 pois Venäjän ikeestä!
Jaa että lähes yhtä hyvä. Kyllä Ruotsin vallasta pääsy oli 100 kertaa parempia asia. Perustele miten Ruotsin vallan aika oli Suomelle parempaa kuin Venäjän vallan aika, täh !
Koska vaihtoehtoista historiankulkua (1809-1917) on vaikeata arvata. Kukapa olisi 1700-luvun lpoppupuolella osannut arvata, että vaikkapa USA itsenäistyy Englannista!
Olisimme voineet itsenäistyä myös Ruotsin vallasta, mutta hurjasti paremmalla elintasolla ja sisvistystasolla!
Taas on tiltu puhunut kateus on suuri, ja pää tyhmä
Meillä on aina ollut hyvät sotilaat jotka ovat puolustaneet ruotsia suurvallaksi sitten venäjää ja viimein itsenäistä suomea .
Joka toisin väittää on aina väärässä koska lopputulos on nähty.
Kansa Suomessa vuonna 1918 nousi kapinaan kun elintaso romahti. nälkä yllätti ja sosiaaliturva oli melko lailla olematon. Joskin Venäjän tapahtumat eli bolsevikkien tekemä vallankumous innosti työläisiä jossain määrin toimimaan porvarillista hegemoniaa vastaan.
Tähän voisin sanoa jos uskot kirjoittamaasi on syytä perehtyä paremmin näihin historian asioihin.
Jos taas kirjoitat mitä sinua käsketään , olet järjestelmän uhri jolta on riistetty mahdollisuus itse päättää tekemisistään, tämä juuri johtaa ja johdattaa ihmisiä näiden vallanhaluiset johtajat jotka pelkäävät asemaansa,.
Ja sinun kirjoitustasi voisi hämmästellä siitä, ett' kirkoittakaja, jolle vastaat, sentään kertoi, mnitä tapahtui ja perusteli kantamnsa!
Sinä taas keskittäysyt kehuskeluun ja valitukseen etkä lausunut yhtään asiallista väitettä!
Ei tuollainen "väärin menee, mutta en kerro miten"-urputus edusta mitään viisautta!
Harhaan johdettu kansanosa meni vallantavoittelijoiden ansaan uhraten elämänsä paremman tulevaisuuden harhaan, kun kansalta pimitetään tietoa se helposti johtaa sortoon ja väärinymmärryksen, jossa vain voittaja osapuoli luulee olevansa oikeassa kuitenkin kumpikin osapuoli häviää ja pahimmassa tapauksessa itsemääräämisoikeus kaikilta katoaa.
Ei voida väittää että on kansan tahto jos se uhkaamalla ja nöyryyttämällä alistetaan , tätähän tapahtuu vieläkin ,
Uskottelemalla että teillä on lepää ja vain johtajaa pitää seurata, johtajat ovat aina vallanhaluisia todellinen johtaja johtaa rauhaan ei sotaan toisia vastaan.
Sotaan johtavat ovat niitä jotka pelkäävät, rohkea uskaltaa olla nostamatta Astala toista vastaan,
"1) Miksi Suomen eliitti vastusti itsenäisyyttä aina marraskuuhun 1917 asti?"
Ei vastustanut. Suomen itsenäisyyttä ajettiin voimalla. Sopiva tilaisuus tuli marraskuussa 1917.
"2) Miksi eliittimme luovutti itsenäisyyden kesällä 1918 Saksalle?"
Ei luovuttanut. Saksa saneli sopimukset, joihin Suomen johto katsoi parhaaksi suostua Venäjän pelossaan.
"3) Miksi eliittimme ylipäätänsä niin helposti luovuttaa Suomen itsenäisyyden ulkovalloille?"
Itsenäisyyttä vastustavat vain stallarit ja punikit, jotka innolla levittävät valeitaan.