Banaanvaltio

Banaanivaltion tunnusmerkkejä:

* Rikkkaat rikastuu, köyhät kurjistuu

* Politiikan ja talouselämän johto muodostaa hyväveliverkoston, jonka suojassa kukoistavat kaikenlaiset, kähminnät, kahminnat ja koplaukset

* Johtajien palkat kasvavat suhteettomasti, mutta aina vain ahnehtivat lisää vaikka oma ja perillisten talous olisi loppuelämäksi turvattu

* Poliitisen johdon taloudelliset sidonnaisuudet salataan

* Johto suosii sukulaistensa liiketoimia

* Hyväveliverkostolle epämieluisat uutiset sensuroidaan.

* Toisin ajattelevia toimittajia uhataan erottamisilla tai erotetaan epämääräisin perustein

Näin itsenäisyyttään juhlivassa Suomessa.....
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomessa on 3,5 miljoonaa työikäistä. Heistä vain 1,4 miljoonaa on kokoaikaisia palkansaajia. Työllisiä on yhteensä 2 miljoonaa, jos osa-aikaiset ja yrittäjät otetaan mukaan tilastoon. Jopa 1,5 miljoonaa työikäistä on huijattu ay-liikkeen joukkovoimalla yhteiskunnallisen tulonjaon ulkopuolelle työttömiksi, työharjoittelijoiksi, työkokeilijoiksi, työelämääntutustujiksi, 9euron orjiksi, opiskelijoiksi, uudelleen opiskelijoiksi, työkyvyttömyyseläkeläisiksi, työtä vailla oleviksi.

Ay-liike eli rikollinen valtio Suomen valtion sisältä on lopetettava ja työmarkkinat uudistettava täystyöllisyyden ja kansalaispalkan mallilla.

Nationalismi alkaa, kun sosiaalidemokratia katoaa.

Äänestä

AY liike on tehnyt vain hyviä asioita.
Suomalaiset yrittäjät haluavat heti miljonääreiksi ja repivät duunarin selkänahasta kaiken irti
Suomalaisella yrittäjällä ei ole mitään pitkäjänteistä suunnitelmaa firmansa kehittämiseksi.

Maalaisliiton ja Sekoomuksen hallitus kurjistaa duunareiden oloja mm. lyhentämällä ansiosidonnaista päiväraha aikaa

Äänestä
  • Kollektiivisella velanotolla tempputyöllistäminen on ihan järjetöntä:
    siinä "syödään Suomi."

    Ennenkuin Suomessa ei ole oikeasti tuottavaa työtä eli kunnon yrittäjyyttä
    niin ei Suomen talous tästä syöksykierteestä tuhon kuiluun oikene!

    Äänestä

Kaikki aloituksessa luettelemani banaanivaltion tunnusmerkit ovat siis Suomessa ammattiyhdistyksen aikaansaamia ?

Merkillistä, että yritysten ja kansantalouden vaikeuksista aina syytetään työntekijöitä ja ammattiyhdistyksiä. Miksi vikaa ei koskaan löydy johtajista ja huonosta johdosta? Johtajien käsittämättömiä palkkoja perustellaan heidän suurella merkityksellään yrityksen tai organisaation menestykselle. Kuitenkin epäonnistumisten ja vastoinkäymisten syynä ei koskaan ole johtajien toiminta, vaan työntekijät.

Onko työntekijöiden syytä se, että menestyviä yrityksiä on myyty Suomesta alihintaan ulkomaiseen omistukseen? Onko ammattiyhdistysten syytä se, että Suomalaisyritykset ovat ostaneet ulkomailta epäkurantteja yrityksiä ylihintaan?
Onko työntekijöiden syytä, että maamme tuottava kaivostoiminta on pääosin ulkomaisessa omistuksessa ja valtio kaataa rahaa Talvivaaraan?

Suomalaisesta työvoimasta, ammattiyhdistyksistä ja palkkatasosta huolimatta on Turun telakka noussut saksalaisjohdossa ennennäkemättöömään kukoistukseen. Olisiko tässä tapauksessa johto ansainnut palkkansa ?

Pääministerin törkeä taloudellisten sidostensa salaaminen, nepotismiepäilyjä ruokkiva kiukuttelu ja yritykset sensuroida näitä asoita koskeva uutisointi ovat siis nekin ammattiyhdistysten syytä ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sippilä kirjoitti:

Banaanivaltion tunnusmerkkejä:

* Rikkkaat rikastuu, köyhät kurjistuu

* Politiikan ja talouselämän johto muodostaa hyväveliverkoston, jonka suojassa kukoistavat kaikenlaiset, kähminnät, kahminnat ja koplaukset

* Johtajien palkat kasvavat suhteettomasti, mutta aina vain ahnehtivat lisää vaikka oma ja perillisten talous olisi loppuelämäksi turvattu

* Poliitisen johdon taloudelliset sidonnaisuudet salataan

* Johto suosii sukulaistensa liiketoimia

* Hyväveliverkostolle epämieluisat uutiset sensuroidaan.

* Toisin ajattelevia toimittajia uhataan erottamisilla tai erotetaan epämääräisin perustein

Näin itsenäisyyttään juhlivassa Suomessa.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu