Suojatien merkki vai tiemerkintä?

Neuvoa_tarvitseva

Suojatie on maalattu tiemerkinnällä katuun.
1,5 metriä merkinnän etureunan etupuolella ajosuunnassa on kadun reunassa suojatien merkki.

Haluan pysäköidä ennen suojatietä kadun reunaan. Kummasta lasken 5 metriä, tiemerkinnästä vai suojatien merkistä?

Tieliikenneasetuksen mukaan, jollei tiemerkinnöillä ole muuta osoitettu, osoittaa suojatien merkin paikka ajosuunnassa suojatien etureunan.

3

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pensseli-Ville

      Asetusta täsmentävä Liikenneministeriön päätös liikenteen ohjauslaitteista (21 §) kertoo seuraavaa suojatien merkistä:

      "Merkkiä käytetään joko yhdessä tiemerkintöjen kanssa tai yksin. Jos suojatie osoitetaan sekä tiemerkinnöin että liikennemerkein, merkki sijoitetaan tiemerkinnän kohdalle tai enintään kaksi metriä ennen suojatien tai sen yhteydessä olevan pyörätien jatkeen etureunaa."

      Mainitsemassasi tilanteessa suojatien sijainti on osoitettu asetuksen mukaisesti tiemerkinnällä. Liikennemerkki kuitenkin on sijoitettu 1,5 metriä ennen suojatien alkua, mikä ministeriön päätöksen mukaan on täysin laillinen tapa. Kovin paljon kauempana se ei saisi ollakaan.

      En rupea tässä pohtimaan tulkintaa lumisateen tai uudelleenpäällystyksen jälkeen, kun tiemerkintä ei näy tai puuttuu.

    • Neuvoa_tarvitseva

      Kiitos Pensseli-Ville. Tässä on siis kaksi vaihtoehtoa pysäköidä auto:

      a) Suojatien merkistä 5 metriä, jolloin tiemerkinnän etureunasta on 6,5 metriä tai
      b) tiemerkinnän etureunasta 5 m.

      Tieliikenneasetuksesta voisi tulkita, että tiemerkintä on ensisijainen jos on sekä tiemerkintä että suojatien merkki.

      Miten ihmeessä näin yksinkertainen asia todellisuudessa menee?
      Liittyykö lumisade ja talvi jotenkin tulkintaan myös?

    • Tiemerkinnästä. Jos sitä ei ole tai ei ole näkyvissä, etäisyys lasketaan liikennemerkistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      122
      1431
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      42
      1301
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      55
      1045
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      898
    5. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      84
      823
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      51
      815
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      77
      743
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      718
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      646
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      645
    Aihe