Suojatien merkki vai tiemerkintä?

Neuvoa_tarvitseva

Suojatie on maalattu tiemerkinnällä katuun.
1,5 metriä merkinnän etureunan etupuolella ajosuunnassa on kadun reunassa suojatien merkki.

Haluan pysäköidä ennen suojatietä kadun reunaan. Kummasta lasken 5 metriä, tiemerkinnästä vai suojatien merkistä?

Tieliikenneasetuksen mukaan, jollei tiemerkinnöillä ole muuta osoitettu, osoittaa suojatien merkin paikka ajosuunnassa suojatien etureunan.

3

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pensseli-Ville

      Asetusta täsmentävä Liikenneministeriön päätös liikenteen ohjauslaitteista (21 §) kertoo seuraavaa suojatien merkistä:

      "Merkkiä käytetään joko yhdessä tiemerkintöjen kanssa tai yksin. Jos suojatie osoitetaan sekä tiemerkinnöin että liikennemerkein, merkki sijoitetaan tiemerkinnän kohdalle tai enintään kaksi metriä ennen suojatien tai sen yhteydessä olevan pyörätien jatkeen etureunaa."

      Mainitsemassasi tilanteessa suojatien sijainti on osoitettu asetuksen mukaisesti tiemerkinnällä. Liikennemerkki kuitenkin on sijoitettu 1,5 metriä ennen suojatien alkua, mikä ministeriön päätöksen mukaan on täysin laillinen tapa. Kovin paljon kauempana se ei saisi ollakaan.

      En rupea tässä pohtimaan tulkintaa lumisateen tai uudelleenpäällystyksen jälkeen, kun tiemerkintä ei näy tai puuttuu.

    • Neuvoa_tarvitseva

      Kiitos Pensseli-Ville. Tässä on siis kaksi vaihtoehtoa pysäköidä auto:

      a) Suojatien merkistä 5 metriä, jolloin tiemerkinnän etureunasta on 6,5 metriä tai
      b) tiemerkinnän etureunasta 5 m.

      Tieliikenneasetuksesta voisi tulkita, että tiemerkintä on ensisijainen jos on sekä tiemerkintä että suojatien merkki.

      Miten ihmeessä näin yksinkertainen asia todellisuudessa menee?
      Liittyykö lumisade ja talvi jotenkin tulkintaan myös?

    • Tiemerkinnästä. Jos sitä ei ole tai ei ole näkyvissä, etäisyys lasketaan liikennemerkistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      224
      6979
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1259
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1052
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      847
    6. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      804
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe