Mitä tehdään, kun kaupungin talous on kuralla.
150-vuotisjuhlat on nyt juhlittu ja palaamme arkeen.
Jäseniksi aikovat!!
Tulkaa mukaan - kuntavaalit ovat ovella. Tehdään tulevaisuutta
ja toimitaan rohkeasti idearikkaiden, rohkeiden ja avointa
päätöskulttuuria rakentavana yhteisönä.
Otetaan Namo käyttöön ja avataan kaikki tiedotusvälineet ja
kutsutaan kaupunkilaisia pitäjäntuvalle ( kaupungintalolle) yhdessä
pohtimaan tulevaa....
150-vuotisjuhlat on nyt juhlittu ja palaamme arkeen.
Jäseniksi aikovat!!
Tulkaa mukaan - kuntavaalit ovat ovella. Tehdään tulevaisuutta
ja toimitaan rohkeasti idearikkaiden, rohkeiden ja avointa
päätöskulttuuria rakentavana yhteisönä.
Otetaan Namo käyttöön ja avataan kaikki tiedotusvälineet ja
kutsutaan kaupunkilaisia pitäjäntuvalle ( kaupungintalolle) yhdessä
pohtimaan tulevaa....
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mene töihin siitä itkijä taitaa sinulla olla talous kuralla joutilas!!Kuntavaalit saa olla vaikka takaovella en anna ääniäni kellekkään korkeintaan haapajärven suuntaan.
Maken äänellä ei ole mitään väliä.Kitisijöille annan neuvoksi, että vedä vittu päähänne. Jos jostakin sen löydätte, pään tai vitun.
Kaupungin talous kuralla koska pitäjän huoltosuhdeluku negatiivinen.
Eli yhtä työssä käyvää kohden on liikaa elätettäviä.
Mitä sinä kirjoitat.
"Eli yhtä työssä käyvää kohden on liikaa elätettäviä." Höpö höpö, en ole Sinun elättisi. Työ tehty on ja ansaittu eläke juoksee, josta maksan sekä kunnanveroa että valtionveroa.
Että siivoapa suusi.
Sivistäppä itseäsi ja vaikka googleta sana huoltosuhde. Se on tunnusluku jota yleisesti käytetään ja sillä mitataan työssä käyvien suhdetta työssä käymättömiin. Muutoinkin sosiaalipolitiikka mielenkiintoinen laji. Mikä, kuka, mikä ikäluokka maksaa, mikä ikäluokka / minkä ikäluokan tulisi tuottaa jne.
Kannattaa syventyä ja selvittää näitä asioita. Tätä kautta pääsee sisälle monen kunnan, niin myös Pyhäjärven velkaantumiseen ym.
Ei liene salaisuus että Pyhäjärvellä sairaanhoitopiirin korkeimmat kustannukset, ikärakenne epäedullisin. Kuin yleensäkin Selänteen alueella sairaanhoitopiirin suurin sairastavuus jne. Mistä tämä kaikki johtuu on sitten oma lukunsa.
Entäs sovintosopimuskulungit, Monitoimihallin hyysääminen vuositolkulla (vaikka ei ole yleishyödyllinen), iloinen peruspalveluyhtymä Selänne, Teknisen "ihmeelliset" määrärahat, no olisihan noita. Siitäpä sivistämään ja suhdelukua ihmettelemään.
Kukas siellä töissä käy?
Ennen muinoin huoltosuhteesta käytettiin nimitystä elatusrasitus. Kyseessä oli alle 15 vuotiaat ja yli 65 vuotiaat.
Elatusrasitusluvun mukaan kunnissa, valtakunnassa suunniteltiin palvelut ym. kunnallinen toiminta.
Ei onnistu ,teemme joka tapauksessa kaikesta eriävän mielipiteen.
Niin, Proohan ei osaa muuta kuin vastustaa.
Oottako kuullu, että PPKY:n hallitus käsittelee tällä viikolla esim. Seija Kärkkäisen hallinto- ja talouspäällikön, palkankorotusta. Luulen, en tiedä, että esityksen jälkeen palkka kipuaa 6000 euroa /kk. Mikähän lienee
Kuntayhtymän tj:n Tuomas Aikkilan palkka. Mikä lienee johtavan lääkärin Kirsi Kiukaanniemen palkka, kun hallinto- ja talouspäällikön palkkakin on ihan KIVA. Onko johtavalääkäri Pyhäjärvellä, vai maksammeko keikkalääkäreistä "maltaita", kuten olen kuullut. Näyttää, että johtavanlääkärin palkka kirjataan Pyhäjärven maksettavaksi. Ja samalla johtavalle lääkärille on annettu oikeus toimia Oulaskankaan sairaalassa lääkäriä oto:na.
Että ymmärtäkää, VALTA . Se on kullanarvoista!! Se tarkoittaa rahaa, se tarkoittaa VALTAA, Todellinen vastuu on ihan toissijainen juttu.
Riittää, kun tekee kirjallisen selvityksen. Ja se on virkamiehen virkavastuulla tehty. Ja tili- ja vastuuvapaus myönnetty.!
Kärsämäkiset, olkaa onnellisia. Jos maksaa, so what? Mitä maksaa Kuntayhtymä Selänteen vastuulliset. Pyhäjärvi maksaa vuosittain yli 3 miljoonaa euroa kustannuksista enemmän kuin laskennallisesti pitäisi.
Siksipä joukko Pyhäjärven valtuutettuja/varavaltuutettuja esittääkin, että kuntayhtymä Selänteestä on erottava, jo ainoastaan johtajille maksettavien palkkojen vuoksi.
Aikoinaan sosiaali-. ja terveyspalvelut kaupungissamme hoidettiin tri Ilkka Winbladin johdolla, ehkäpä oli lisäksi tk:ssa johtava hoitaja sekä
johtava lääkäri sekä sosiaalijohtaja.
Siinä porukka, joka hoiti kaupungin sosiaali- ja terveystointa. Eikä mitään murinoita.
Nyt yli 60 prosenttia verotuloista menee Kuntayhtymään Seija Kärkkäisen hallinnointiin.