LINNAN JUHLAT KANSAN EPÄSUOSIOON

Vuosi vuodelta nämä Linnan, ja lähinnä itseään "eliittinä" pitävien, juhlat; käy vuosi vuodelta yhä vastenmielisemmiksi. Erityisesti median otsikoissa, saati sitten että joku todellinen Isänmaan ystävä moista kukkelointia vielä katselisi.

Siinä sitä sitten on Kansalaisten YLE-verolle vastinetta.

Velkaantuva Kansa saa katsella oikein TV-näytöstä "eliitin" patsastelua ja elvistelyä: luulisi moisen ajan menneen jo iät ja ajat sitten!

Suuri osa näistä viinan huuruisista juhlijoista vetää Kansan kassasta huikeita potteja per kk, ovat junailleet itsellee valtavat eläkkeet, jopa limusiinit:
puhuvat EU-liittovaltion puolesta ja kun tulee sitten se Itsenäisyysjuhlan
aika... ne todelliset itsenäisen Isänmaan puolestapuhujat ja ystävät viruvat syrjäytettynä ja vainottuna EU-liittovaltiointegroinnin ja natokätyrien tähden.

Olisi syytä lopettaa tässä muodossa koko Linnan juhlat ja luoda uusi Suomalaisen itsenäisyyden ja demokratian traditio: KANSAN JUHLAT!

KOKO KANSAN JUHLAT.

Sillä sitä nämä juhlat nyt eivät enää ole.
33237
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Totta, ja mikään ei ole niin helppoa kuin tekaista katsojalukuja.

1Äänestä

Huono yritys, ryssä.

1Äänestä

Maksakoot itse juhlansa,niin nähtäisiin todelliset kansakunnan ystävät jos noissa rikkaissa nyt niitä on. Suurin osa jäisi pois,ja juhlia ei kannattaisi järjestää enää ollenkaan.

1Äänestä

Ei mitään eliittiä vaan elättejä! Veronmaksajien kustantamana tyhjänpäiväisissä paperinpyörittely viroissaan. Juhlatkin vielä ryökäleille pitää köyhien kustantaa. Enpä näin köyhien kyykytys aikana kehtais tuolla naamaani näyttää. Työttömiä kuristetaan ja kiristetään, paljonko noille turhakkeille yhteiskunta antaa?

1Äänestä

Se presidentti/hallitus joka ilmoittaa Linnanjuhlat perinne päättyy hänen/heidän valtakaudellaan saa kyllä täyden tuen siinä asiassa.

Linnanjuhlat on vähän kuin menisi hienoon ravintolaan lähtökohtaisesti tarkoituksena seurata toisten syömistä ja juhlimista itse mitenkään osallistumatta joutuen kuitenkin maksamaan siitä "huvista". Tämäkin on jonkinlainen osoitus Suomen kansa on tyhmää. Kun ei ymmärretä lopettaa linnanjuhlia. Taitaa olla tuokin sellaista, että toisinto tulee vain koska näin on aina ollut eikä voida lopettaa tiettyä perinnettä.
Toki perinteitä voi arvostaa ja kunnioittaa mutta niitä pitää voida myös uudistaa ja turhista osata luopua.

Tuonkin ajan voisi käyttää muuhun. Youtuben kautta oli hyvin nähtävissä erilaisia mielenilmauksia Live-lähetyksenä ansiokkaiden striimaajien toimesta. Kiitos heille.

Sanomattakin selvää varmasti myös tälläinen, että onhan se aikamoinen turvallisuusuhka kutsua kaikki yhteiskunnan kerma samaan tilaan kun on kaikenlaista terrorismin uhkaakin jatkuvasti olemassa, siinähän ne lentäis ilmaan kaikki. Eikä poliisi ole niin nerokas, että ne kaikkien sellaista suunnittelevien suunnitelmia varmasti osaa ottaa huomioon ennakkoon. Jossain ajankohtaisohjelmassa otettiin tämäkin huoli esille ajatellen kutsuvieraiden ja eliitin turvallisuutta siellä juhlissa.

Kun katsoo dokumentteja terrori-iskujen toteutuksista aiemmin moni tullut amerikan poliisillekki yllätyksenä miten nerokaasti toteutettu. Ja nimenomaan eliittiä kohtaan tehdyt ei normaaleja siviilejä. Linnanjuhlien järjettömyys sekä turvallisuus siinä kaksi syytä lopettaa Linnanjuhla käytäntö.

Äänestä
  • Niin ku...annettais sitten pelolle valta ?

    Äänestä

Mahtava idea.

Mitä järkeä on katsoa telkkarista juhlijoita, jotka ovat pettäneet oman kansasa.

Äänestä

Pari vuotta sitten Tampere talossa oli asiallinen itsenäisyyjuhla kun pressanlinna oli remontissa. Iltapukukeekoilu ja viinajuonti lopetettava. Jos halutaan järjestää valtiollinen juhla itsenäisyyspäivänä se olkoon Tampere talon tyylinen tilaisuus.

Äänestä

Itsenäisyyspäivä on koko kansan juhla. Sitähän kukin juhlistaa haluamallaan tavalla - kuka yksin, kuka läheisten kanssa, kuka pienemmässä mittakaavassa ja kuka suuremmin juhlien. Linnassa ovat vain yhdet juhlat. Ei niitä tarvitse katsella, ellei tahdo. Miten se parantaa kenenkään itsenäisyyspäivää, jos joku muu ei sitä juhlista?

Äänestä
  • Ei ole mitään perustetta juhlia Suomen "itsenäisyyspäivää" Suomi ei nimittäin ole enää enää itsenäinen katso täältä seikkaperäiset perusteet

    http://rayhablogi.blogspot.fi/2014/09/miksi-suomi-ei-ole-enaa-itsenainen.html

    Ja sitäpaitsi kun historiaa tutkiin niin virallinen Suomen itsenäisyyspäivähän on vasta tammikuussa kun 1918 NL myönsi Suomelle itsenäisyyden

    Äänestä

  • Hilkka_Paavilainen kirjoitti:

    Ei ole mitään perustetta juhlia Suomen "itsenäisyyspäivää" Suomi ei nimittäin ole enää enää itsenäinen katso täältä seikkaperäiset perusteet

    http://rayhablogi.blogspot.fi/2014/09/miksi-suomi-ei-ole-enaa-itsenainen.html

    Ja sitäpaitsi kun historiaa tutkiin niin virallinen Suomen itsenäisyyspäivähän on vasta tammikuussa kun 1918 NL myönsi Suomelle itsenäisyyden

    Vai niin. Olkoon se sitten sinun valintasi kaikessa rauhassa. Itse arvostan isänmaatani ja pidän itsenäisyyspäivää tärkeänä.

    1Äänestä

Onhan se kyllä törkeää, sotiemme veteraanitkin siellä keekaloimassa ja ihan iloisin mielin ja juhlaa kunnioittaen, on kyllä kamalaa! Ja sadoittain ihan tavallisia suomalaisia parkettia kuluttamassa, kauheaa on. Ymmärtävätköhän edes hävetä.

1Äänestä
  • Ja samaan aikaan mummot seisoo jonottamassa Hurstilta ruokaa, kun on nälkä! Nimenomaan ymmärtävätköhän edes hävetä? Juhlien kuluja voisi hyvin pienentää, ylensyövät ja juovat voisivat tyytyä vähempään ja tämänkin säästyneen rahan käyttää vaikka toreilla köyhien ruokajakeluun.

    1Äänestä

  • Juhlajumalanpalvelus riittäköön juhlistamaan itsenäisyyspäivää. Ei siinä mitään muotinäytöksiä tarvita. Jokainen kustantakoot juhlansa itse ja juhlikoot yksityisesti miten haluavat. Törsäys lopetettava. Kuinka paljon tuoltakin menee ruokaa roskiin? Pitäis ainakin leipäjonolaiset kutsua seuraavana päivänä rääppiäisiin.

    1Äänestä

  • nimenomaan.kamalaa kirjoitti:

    Ja samaan aikaan mummot seisoo jonottamassa Hurstilta ruokaa, kun on nälkä! Nimenomaan ymmärtävätköhän edes hävetä? Juhlien kuluja voisi hyvin pienentää, ylensyövät ja juovat voisivat tyytyä vähempään ja tämänkin säästyneen rahan käyttää vaikka toreilla köyhien ruokajakeluun.

    et näemmä satiiria ymmärtänyt, vai oletko tosiaan sitä mieltä että juhlaan osallistuneiden veteraanien tulisi hävetä??? ja tavallisten kutsuttujen kansalaisten, mieti nyt juttujas. Siis rautalangasta; veteraanit iloitsi päästessään juhlistamaan Suomen itsenäisyyttä, ymmärrätkö vai tarvitaanko tulkkia.

    1Äänestä

  • muualla kirjoitti:

    Juhlajumalanpalvelus riittäköön juhlistamaan itsenäisyyspäivää. Ei siinä mitään muotinäytöksiä tarvita. Jokainen kustantakoot juhlansa itse ja juhlikoot yksityisesti miten haluavat. Törsäys lopetettava. Kuinka paljon tuoltakin menee ruokaa roskiin? Pitäis ainakin leipäjonolaiset kutsua seuraavana päivänä rääppiäisiin.

    Hyvä kommentti.

    1Äänestä

Linnan juhlat Itsenäisyyspäivänä, on mielestäni täysin oikeutettu tapahtuma.

Suurin osa siellä olevista vieraista eivät ole mitään eliittiä,vaan ihan omat toimillaan ja teoillaan sinne kutsutut.

linnan juhlat Itsenäisyyspäivänä ovat katselmus myös Suomalaiseen kulttuuriin, ja suurin osa siellä kutsutuista ihmisistä juuri edustatkin Suomalaisuutta ja sen erilaisuutta.

Toki Itsenäisyyttämme ovat tulleet kutsuttuina myös kunnioittamaan erimaiden edustajat.

Mielestäni itsenäisyyspäivämme on sellainen päivä jota kaikkien Suomalaisten pitäisi kunnioittaa,vaikka sitten olisikin erimieltä asioista.

itsenäisyyteemme kuuluu että saa ilmaista mielipiteensä puhumalla ja kirjoittamalla ja jopa osoittaa mieltänsä! se kuuluu itsenäisen Suomen kansalaiselle se oikeus !

Tätä oikeutta ovat olleet puolustamassa Suomalaiset sotilaat! joita alkaa nykyään olemaan aika vähän,heidän suuren ikänsä johdosta!

Mielestäni itsenäisyyspäiväämme pitäisi juhlia eikä varsinkaan alkaa rähinöimään, Itsenäisyyspäivämme on juhlapäivä kaikille Suomalaisille!

1Äänestä
  • Hienosti kirjoitettu☺Nämä urputtajat ja rähinöitsijät loukkaa veteraanejamme, Veteraanit ei siedä rasisteja, eikä muitakaan rähinöitsijöitä, ovat sen selvästi sanoneet, mutta eihän nämä ymmärrä.

    1Äänestä

  • Niinpä. Avohoitopotilaat eivät tunnu keksivän mitään tekemistä niin pitää mesota netissä.

    Äänestä

Ihan positiivista tällaiset juhlat, niillä on työllistävä vaikutus, ja raha jää Suomeen.

Äänestä

Juhlien teema oli Suomen vahvuudet. Niinpä niin, lehdissä ja medioissa vaan turhakkeiden vaatetus ykkösasia. Tätäkö on nykysuomen vahvuus Herra Presidentti? Kenellä tyylikkäin iltapuku, kenellä villein kampaus, kenellä rohkein kaula.aukko. Eipä näistä juhlista paljon muuta käteen koskaan jää. Koska olette arvojohtaja, voisitte viedä tätä itsenäisyyspäiväjuhlan keskustelua pois ulkonäöllistä seikoista siihen mitä kukin maamme vahvistamiseksi on saanut aikaan. Nostaa esille niitä vapaaehtoistyöntekijöitä, omaishoitajia ja toisten auttajia joita linnassa nytkin oli kuulemma paljon, mutta eipähän heistä paljon mitään kirjoiteta.

1Äänestä
  • Ei se muuta juhlien tarkoitusta, jos toimittajat jauhavat näistä puvuista tms.
    He tekevät työnsä toimittajina, ja heidän puheensa saa puolestani olla mitä vaan,kun en niitä kuuntele ja en myöskään katso itse juhlia ku max sivusilmällä.......emäntä se on joka katsoo näitä tarkemmin.

    Mutta huom! siellä on: Nostaa esille niitä vapaaehtoistyöntekijöitä, omaishoitajia ja toisten auttajia joita linnassa nytkin oli kuulemma paljon, mutta eipähän heistä paljon mitään kirjoiteta.

    Mutta heitäkin on siellä, ja linnaan kutsu onkin suuri kunnioitus juuri heillekin,että heitä arvostetaan.

    Ei sinne tietenkään kaikki Suomalaiset mahdu kerralla sisään........joten pieni otanta kuitenkin on siellä kaikista ryhmistä.

    Tarkoitus on viettää ja juhlia Itsenäisyyttämme.

    Äänestä

Itsenäisyys on ilon juhla! Nyt on kuin hautajaiset. Kommunistit tappelevat ja hyökkäilevät isänmaallisten ihmisten kimppuun. Nyt uusi tyyli juhlimiseen. Karnevaalitunnelmaa ja iloista musiikkia sekä hyvää ruokaa.

1Äänestä
  • Kokoomuslainen taas täpinöissään.

    Äänestä

Yksi surullinen puute vierasjoukossa. Ei todellista eliittiä mukana. Ei ainuttakaan Mannerheim-ristin ritaria. Juhla alkoi väärin.

Äänestä
  • Sauli ei heitä halua kutsua. Ei ylipäätään veteraaneja jotka säilyttivät itsenäisyytemme ja pelastivat tämän maan miehitykseltä sekä jälleenrakentivat sen talkootyöllä uudestaan. Sauli kutsuu vain julkkiksia ym. eliitin kermaa bilettämään veronmaksajain piikkiin.

    Äänestä

  • VeteraaninTytär kirjoitti:

    Sauli ei heitä halua kutsua. Ei ylipäätään veteraaneja jotka säilyttivät itsenäisyytemme ja pelastivat tämän maan miehitykseltä sekä jälleenrakentivat sen talkootyöllä uudestaan. Sauli kutsuu vain julkkiksia ym. eliitin kermaa bilettämään veronmaksajain piikkiin.

    Ai julkkiksia ja eliittiä kuten Teuvo Hakkarainen ja Laura Huhtasaari?

    Äänestä

  • asdfgasdfgasdfgj kirjoitti:

    Ai julkkiksia ja eliittiä kuten Teuvo Hakkarainen ja Laura Huhtasaari?

    Takkuvihervaris...mene töihin läyhäämästä jargoniasi.

    Äänestä

  • vapaalla.ansaitusti kirjoitti:

    Takkuvihervaris...mene töihin läyhäämästä jargoniasi.

    Mitä eliittiä se lammastarhaajaperhe oli?

    Äänestä

  • VeteraaninTytär kirjoitti:

    Sauli ei heitä halua kutsua. Ei ylipäätään veteraaneja jotka säilyttivät itsenäisyytemme ja pelastivat tämän maan miehitykseltä sekä jälleenrakentivat sen talkootyöllä uudestaan. Sauli kutsuu vain julkkiksia ym. eliitin kermaa bilettämään veronmaksajain piikkiin.

    Sekin eliitin jäsen, joka kävelykeppinsä tipautti presidentin nostettavaksi, voisi pysyä kotonaan. Me emme kaipaa moisia saastuttamaan natsijuhlaamme!

    Äänestä

Linnan juhlilla on myös valtava työllistävä vaikutus kuten esim.ylioppilasjuhlillakin. Ei noita voi lopettaa, tulee pukumaakareille ja muille kauneusalantoimijoille ankeeta. Juhlat jatkukoon ja muijat tuhlatkoon ylimääräisiään, ihan ok.

Äänestä

Nuo olivat ainoastaan salen vaalikampanja-juhlat.Sale yrittää epätoivoisesti jatkaa "koko kansan" presidenttinä täys paskahousu koko äijä.

Äänestä

Kun päästiin Halosesta, on juhlia mukava vilkaista nykyään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


TheTruthAboutSF kirjoitti:

Vuosi vuodelta nämä Linnan, ja lähinnä itseään "eliittinä" pitävien, juhlat; käy vuosi vuodelta yhä vastenmielisemmiksi. Erityisesti median otsikoissa, saati sitten että joku todellinen Isänmaan ystävä moista kukkelointia vielä katselisi.

Siinä sitä sitten on Kansalaisten YLE-verolle vastinetta.

Velkaantuva Kansa saa katsella oikein TV-näytöstä "eliitin" patsastelua ja elvistelyä: luulisi moisen ajan menneen jo iät ja ajat sitten!

Suuri osa näistä viinan huuruisista juhlijoista vetää Kansan kassasta huikeita potteja per kk, ovat junailleet itsellee valtavat eläkkeet, jopa limusiinit:
puhuvat EU-liittovaltion puolesta ja kun tulee sitten se Itsenäisyysjuhlan
aika... ne todelliset itsenäisen Isänmaan puolestapuhujat ja ystävät viruvat syrjäytettynä ja vainottuna EU-liittovaltiointegroinnin ja natokätyrien tähden.

Olisi syytä lopettaa tässä muodossa koko Linnan juhlat ja luoda uusi Suomalaisen itsenäisyyden ja demokratian traditio: KANSAN JUHLAT!

KOKO KANSAN JUHLAT.

Sillä sitä nämä juhlat nyt eivät enää ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu