Hallitus haluaa suomeen suur työttömyyden

http://www.talouselama.fi/uutiset/aktiivisimpien-tyottomien-tuloja-leikataan-saalimattomasti-1-1-2017-lahtee-noin-200-kk-6605214

Kaikki vaan työttömäksi ja elkää missään nimessä olko aktiivisia.

Sipilä korjaan suomen kuntoon? Näillä konsteillako?

PETTURI
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tuollaisisa "ertoja" on maassamme aivan liikaa, niin kuin muitakin yhteiskunnan rahoilla ylläpidettäviä aivan turhakkeita järjestöjä ja liittoja sun muita vassukkapesiytymiä.
toki on myöskin turhia kepu ja kokkarepiytymiäkin.
niitä karsimalla saataisiin aikaan miljardisäästöt.
Panenpa tähän, että taitaa olla tuo oikeistodemukohake aivan ylikierroksilla käyvä hullu.

Äänestä
  • Juuri näin kepuloiden ajatusmaailma toimii: kun joku kertoo mikä hallituksen suunnitelmissa on vahingollista ja ei toimi, niin ongelman esilletuoja on syyllinen ja ongelma on vain se, että tuota ongelman esilletuojaa ei ole saatu vielä vaiennettua.

    Äänestä

Rupee oleen melkeen laborantti Lindströmin pihvin aiheuttamista pieruista parhaimpia. Aikanaan kokoomuskin torppas Arhiksen ehdotuksen työttömyyspäivärahojen käyttämisestä työllistämistöihin. Perusteluna stubidolla oli ettei töitä löydy. Nykyään tekemätöntä riittää loputtomiin kun sitä tehdään orjatyönä.

Näin etenee yks kärkihanke; työttömien aktivointi. Hurraa, hallitukselle.

Äänestä
  • Hallituksen kärkihankkeen tavoite on todellakin aktivointi. Ei työhön, vaan sairauksiin. Kärkihankkeen aiheuttama totaalirahattomuus saa työttömät vittuuntumaan täyspäiväisesti ja siten verenpaineen nousemaan vaarallisiin lukemiin.

    Mitä syödä, kun ei ole rahaa ruokaan? Ihmiset alkavat aktiivisesti hakeutua terveysasemille, kun terveys alkaa pettää.

    Sen seurauksena aktivoidaan jo ennestäänkin vähäinen hoitohenkilökunta ja näin heillekin saadaan aikaiseksi lisääntyneen kiireen aiheuttama lisävitutus. Henkilökuntaa jatkuva kiire on vaivannut ja vituttanut jo kauan, mutta kärkihankkeella vitutusmittarit vihdoin saadaan kokopäiväisesti punaiselle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SIPILÄNPETTURI kirjoitti:

http://www.talouselama.fi/uutiset/aktiivisimpien-tyottomien-tuloja-leikataan-saalimattomasti-1-1-2017-lahtee-noin-200-kk-6605214

Kaikki vaan työttömäksi ja elkää missään nimessä olko aktiivisia.

Sipilä korjaan suomen kuntoon? Näillä konsteillako?

PETTURI

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu