Haagin sotarikostuomioistuin

Yksilensiylikäenpesän

8

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OikeusVoittaa

      Sinne se Putinkin näiden Syyrian sotarikosten takia viimein joutuu.

      Karmeaa katsoa, kun lapset joutuvat kyyristelemään raunioissa näiden Venäjän barbaaristen pommitusten takia. Osumatarkkuus heillä muutenkin surkeaa ja sitten vielä pommitetaan siviilien tiheästi asuttamia kaupunginosia.

      • Mustatkielet

        Oletpa pimee jätkä... Kuka ruehuu Mosulissa?


      • wait_and_see

        taas tämä aaprahammi tulee tänne sotkemaan kun ihmiset keskustelevat Alepposta...pysyisit poissa.

        Nytkin pommitetaan lapsia ja kun kaupunginosat saadaan armeijan haltuun ryhdytään teloittamaan henkinjääneitä, aikuisia ja lapsia. Putin ja Al Assad joutuvat tästä vastuuseen, kahdella tavalla.


    • PolCom

      Lainataanpa ote aloittajan linkistä:

      Jugoslavian sota alkoi serbien ja kroaattien konfliktina. Kun Kroatia julistautui itsenäiseksi kesäkuussa 1991, maan serbivähemmistö pelkäsi jäävänsä alakynteen ja nousi kapinaan. Serbijohtoisen Jugoslavian kansanarmeijan avulla se valtasi nopeasti kolmasosan Kroatiasta ja perusti alueelle Krajinan (’Rajamaan’) serbitasavallaksi kutsumansa valtion. Sen keskus oli Knin.

      Samalla serbit karkottivat alueelta kroaatit, syyllistyivät joukkosurmiin ja pommittivat julmasti Vukovarin kaupunkia.

      Vuonna 1995 tuuli oli alkanut kääntyä serbejä vastaan. Kroatian onnistui vallata alueitaan takaisin. Krajinan osalta serbit ja kroaatit kävivät neuvotteluja Genevessä.

      Samaan aikaan Kroatiassa oli jo tehty päätös hyökkäyksestä. Aamun sarastaessa 4. elokuuta 1995 joukot vyöryivät Krajinaan ainakin 100 000 miehen, tykistön ja lentokoneiden voimin.

      "Operaatio Myrsky kesti vain puolitoista vuorokautta, sillä serbien vastarinta oli lähes olematonta. Bosnian serbit ja Miloševićin johtama Tynkä-Jugoslavia eivät tulleet apuun. Krajinan armeija ja johto ottivat jalat alleen."

      Kyllä aloittajaroistoina olivat serbit, kuten koko Jugoslavian kriisissä!

    • USAmassamurhaajat

      George Bush ja Hillari Clinton pitäisi olla siellä myös tuomittavana!

    • nikseijo

      Obama arabikeevään rikoksista...

    • mustakielet

      Kapinaliset murhaa löhtiessäön Alepossa ja Mosulissa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3242
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3068
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1880
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1555
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1445
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe