Ainakaan Google Maps, Here ja Fonecta eivät tunne vielä tunnelia. Karttapaikassa Kekkosentie on jo katkaistu, mutta sitä ei taas voi käyttää navigointiin.
Tampereen kaupunki saisi patistaa karttapalveluita päivittämään karttansa.
Tampereen kaupunki saisi patistaa karttapalveluita päivittämään karttansa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos tiedot muuttuneista liikennejärjestelyistä on toimitettu kartta-aineiston omistajille, niin korjaus tulee joko seuraavassa tai sitä seuraavassa päivityksessä. Niiden aikataulu vaihtelee. Samoin laitevalmistajat päivittävät laitteitaan omilla aikatauluillaan, ja eivät tietenkään voi päivitystä tehdä ennen kuin kartta on päivitetty.
google palvelu ei toistaiseksi anna Suomessa yksityisten tehdä justeerauksia ( lisää puuttuva paikka) google karttoihin omin päin privaatisti. Monissa muissa Euroopan maassa se on mahdollista. Suomen osalta ko. ominaisuus vaan on jostain syystä disabloitu. Sormet oikein syyhyää, että pääsisi tunnelin kohdalle lisäämään katkoviivat ja omat spesiaalikommentit ( esim. Treen hukkaputki).
Googlemaps sietäis jo päivittää. Siellä kaikki kuvat jo monen monen vuoden takaa.
Ei se nyt ole niin vaarallista, jos kauempaa tulevat hälytysajoneuvot vähän seikkailevat siellä sun täällä.
Navien kartoissa voi mennä pari kolmekkin vuotta... näin oli esim. 1-tien motarin kanssa.
Puhelimen maastokarttasovelluskin näyttää ihan oikein nykytilanteen, mutta navigaattori ei.