Pötkis on suvakki el vajakki

Siis vakakit on suvakkeja
Ja suvakit on vajakkeja
1569
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Toit julki tuollakin lyhyellä kiusaamisaloituksellas sen mitä olin aiemminkin jo epäillyt, että olet siis kaiketi niitä internetin hörhöjä(?) sä minua täällä Suomi24-palstoilla piinannut tuntematon anonyymi nettiriehuja, jotka on viettäneet vähän liikaa aikaa internetin rasistisilla saiteilla ja siksi katsot häiriintyneesti muka oikeudeksesi henkisesti rääkätä minuakin täällä Suomi24-palstoilla täysanonyymiuden takaa. Olet todella pelottava nettikiusaaja ja tiedoksi, että sinulla ei mitään oikeutta tuollaiseen julkikiusakäytökseen internetissä eikä missään ole. En tiedä lukeeko sitä suoraan missään laissa(?), mutta myöskään perskärpäsenä ympäri Suomi24-palstoja minun saitille koskaan rekisteröitymättömän satunnaiskirjoittajan perässäni rienaamassa roikkumiseen sulla - mikä sitten lienetkin, etkä ole ainakaan minulle mitenkään tuttu- ei ole. Sä varmaankin siten teknisesti olet taitava nettikiusaaja, että onnistut omat jälkesi aina piilottamaan, koska muussa tapauksessa sut varmaankin olis jo bannattu tältä Suomi24-saitilta ikuisiksi ajoiksi. Tämä on keskustelupalsta, eikä kiusaamispalsta, jos et tiedä.


En tiedä mitä te hörhöt tarkoitatte käsitteellä "suvakki" (ko. sana taitaa olla joku friikki neologismi muutenkin, eikä edes suomen kieltä?), mutta koska en ole sosiaalisten medioiden sidonnainen, ainakaan sellaisten kanssa henkilönä en ole koskaan ollut enkä ole tekemisissä internetissä, joilla on pakkomielle solvata suvaitsevaisia tavallisia ihmisiä. Minulla ei ole mitään erityistä agendaa, vaan se on ainoastaan normaaliutta, että kokee empatiaa työttömiä ja köyhiä kohtaan, ja ettei ajattele itseään ketään paremmaksi ihmiseksi. Vaikka ehdottomasti parempi ihminen olenkin, kuin ne, jotka internetissä harjoittaa lapsellista ja typerää nettikiusaamista. Mua toisaalta kyllä kiinnostaa, että mitä te oikein niinku tahotte te, joille "suvakit" on vihollisia? Luuletteks te, että solvaamalla ja pelottelemalla tavallisia ihmisiä netissä tai ylipäätään muka omat määkyvät mukulanne sais enemmän sosiaaliturvaa? On se käynyt selväksi, että tähän maahan on valitettavasti jo kauan sitten jo parikymmentä vuotta sitten päässyt syntymään niin huonosti henkisesti ja taloudellisesti ja kaikin puolin voiva porukka, että ne pässit on oikeasti sitä mieltä, että muka heidän vihollisensa on suvaitseva sivistynyt kansa. No: minä kerron, että haukkumalla ja pelottelemalla ja nettikiusaamalla tavallisia ihmisiä netissä te toimitte "suvakeiksi" ihmisiä haukkuvat, ainoastaan niiden pussiin, jotka pyyhkis persettään teidän edes toiveillanne säällisestä sosiaaliturvasta ja normaali-inhimillisestä arjesta.


Oikeistolaiset etenkin on olleet kovia haukkumaan kateellisiksi kaikkia, jotka vähänkin arvostelee yhteiskunnan epäkohtia. Siinä mielessä ne(kin), jopa ne, onkin oikeassa, että ihmiset jotka vihaa suvaitsevaisia ja sivistyneitä ihmisiä, ne eivät ole mitään muuta kuin kateellisia siitä sivistyksestä. Jossakin alkeellisten mieltensä sopukoissa kai tietävät, että heillä ei muuta ole, kuin päästä tekaistu syy vihata erimielisiä. Koska itse ovat kyvyttömiä kunnioittamaan erilaisuutta ja erilaisia ihmisiä ihan syvimmällä tasolla. Joo en tiedä olenko "suvakki" vai en, kun en ole koskaan miettinyt, mutta ainakaan nimeni ei ole "Pötköpölvästi" eikä "Pötkis" ja se on varmaa, että kaikki minun henkilökohtaisesti elämässäni tuntemat ihmiset ovat varmaankin vihaajien mielestä juuri "suvakkeja". Itse en ota osaa hörhöilyyn, joten ei ole ollut tarvetta leikkiä netissä "me vastaan muut"-leikkejä. Koska en ole mikään pikkukakara. Ikinä en menisi Facebookinkaan jäseneksi, koska sekopäät nettivihaajat profiloi siellä kiusansa kohteita lapsellisella asenteellansa "me vastaan muut".


Jos olis mitään asiallista moderointia, sinä et tänne julkisille Suomi24-palstoille etkä minnekään enää vihajuttuja kirjoittelis, sä anonyymi silkka pelkkä vihakirjoittelija. Kyllä näitä palstoja lukevat sen näkee, että identiteetillä en ole koskaan kirjoittanut. Että en ole osallinen ihmisten kiusaamiseen enkä pilkkaamiseen.

Äänestä
  • TAAS TÄÄ MIELIPUOLI TERRORISOI TÄÄLLÄ TÄTÄ KÖYHYYSFOORUMIA! ENSIN SE TEKEE PÖTKIS ALOITTEEN JA SITTEN ALKAA KAKSOISPERSOONALLAAN SYÖTTÄMÄÄN TOTA PASKAANSA TÄNNE. MENE VITUUN TÄÄLTÄ VAJAKKI! MENE KOKOOMUKSEN PASKAFOORUMILLE SYÖTTÄMÄÄN TOTA PASKAAS NILKKI!
    VITUN MIELISAIRASPASKA!!

    Äänestä

  • Tuet evättiin - suomalainen espoolaisperhe häädettiin kotoaan!!!

    Seitsemän hengen SUOMALAINEN lapsiperhe häädettiin eilen Espoon-kodistaan. Isä syyttää kaupungin sosiaalitoimea lain polkemisesta.

    Ari Lahtisen mukaan viimeisen kolmen vuoden ajan sosiaalityöntekijät ovat suorastaan kiusanneet hänen perhettään laittomilla toimeentulotuen eväämispäätöksillä ja turhilla lastensuojeluilmoituksilla.

    - Koemme heidät uhkana. Ilmoitusten perusteena on ollut riittämätön ruoka, maksamattomat sähkölaskut ja yleisesti huono taloustilanteemme. Jota he ovat siis pahentaneet, Lahtinen painottaa.

    - Espoossa on rikollista olla köyhä, hän tuhahtaa.

    IL-TV tapasi perheenisän haikeiden muuttotunnelmien aikaan.

    Äänestä

  • ALOITTAJALLE....╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩╮╭∩(॓॔) ٩(͡ï̯͡ï)۶ ٩(-̮̮̃•̃) ಠಠ (•̪●) (॓॔) ٩(͡ï̯͡ï)۶ ٩(-̮̮̃•̃) ಠಠ (•̪●) (॓॔) ٩(͡ï̯͡ï)۶ ٩(-̮̮̃•̃) ಠಠ (•̪●) (॓॔) ٩(͡ಠಠ (•̪●) (॓॔) ٩(͡ಠಠ (•̪●) (॓॔

    Äänestä

Ja muuten, keskustellahan te internetin hämärät julkiset nettirienaajat ette osaa tai halua asiallisesti keskustella keskustelupalstoilla, mutta kun toit julki vihaavasi "suvakkeja", niin sellainen kommentti siihen, että se tapaus tai ne tapaukset pitäis laittaa edesvastuuseen(!), joka tai jotka idiootit meni viralliseen Suomen kielen sanakirjaankin laittamaan vihatermin "suvakki". Rasistisen kielenkäytön normalisoiminen ja arkipäiväistäminen yleiseen kielenkäyttöön pitäisi olla laitonta, koska sattuu olemaan niin, että ne joita netissä "suvakeiksi" sanotaan, eivät nauti "kunniasta" olla peloteltuja ja pilkattuja internetin hörhöjen toimesta. Ja mä en tiedä, kun en ole koskaan perehtynyt, mutta eiks toi tampio neologismisana "suvakki"-sana ole alunperin lähtenyt jostakin mitänenytlienee halla-aholaisten tms.(?) vihapuhejargonista, missä yhyy muka syypäitä kaikkeen on oman maansa kansalaiset, jotka on pitäneet Suomea sivistysvaltion kirjoissa noudattamalla esim. YK- sitovia sääntöjä. En voi mitään sille, jos rasistit tykkää enemmän maan nykyilmapiiristä, kuin ilmapiiristä mikä maassa vallitsi vielä 2000-luvun alussa. Me tavikset oltiin suvakkeja tai ei, ei todellakaan pidetä kivana ilmapiirinä maassa ilmapiiriä, missä talouslamastakin syytellään maan heikoimpiosaisia. Ja mä en KOSKAAN menisi minnekään nettiin nimelläni sanomaan tätä, koska nykyisin on niin, että jos vihapuhekirjoittelua arvostelee vähänkään, on pian itse kohta hörhöjen vihan kohde.


Sä minua noin vuoden rienannut ja pilkannut anonyymi tuntematon täältä Suomi24-palstoilta: ole hyvä ja keksi hanki itsellesi oikea elämä. Virtuaalimaailma ei ole todellisuutta. Jos olet vailla hyväksyntää, et saa sitä haukkumalla ja pelottelemalla julkisesti itselles tyystin tuntematonta mua. Rasistikaveris saattaa pilkkajutuilles hurrata, kaiken maailman koulukiusaajaluonteiset aikuiset ja sellaiset, mutta ei kukaan jolla on järki päässä. Ketään ei naurata sinun kiusaaminen. Se on ihme juttu muutenkin, että täällä Suomi24-palstoilla aika monet luulee, että keskustelupalstat on muka ihmisten kiusaamista varten. Jos luulet, että teksties kommentointi on mulle jotakin viihdettä, olet väärässä. Kyllä: varmaan poliisikin sanoisi mulle nyt ehkä, että älä kommentoi tuon ketjuihin, mutta kun sä todistetusti olet sellainen anonyymi tuntematon nettikiusaaja, että vaikka vaihtaisin palstaa, sinä seuraat perässä haukkumistesi kanssa. Pahaa tekee, että joku vihaa minua niin suuresti, kun en ole Suomi24-foorumin kirjoittajien asioissa edes osallinen.

Äänestä

Sit vielä sellainen kommentti, että kyllä minä näen miten surkeasti moderoitu tämä Suomi24-keskustelufoorumi on. Jos täällä tällaisella sontasaitilla joku rikollinen on mulle valhe valheellisen "yhteisöidentiteetin" luonut (laittomasti) rasistien tms. nettihäiriköiden valheinformaation netissä levittämistä varten, niin päättelen, että viha kohdistuu ilmeisestikin johonkin ihmiseen, jolla saattaa olla esimerkiksi vähän ylipainoa(?). Päätellen siitä, että minulle näytetään joitakin rikollisia mainoksia vatsamakkaroiden poistamisesta koko ajan. Onhan minulla varmaan vatsaakin, totta, että 65 kiloa on 164 senttiselle naiselle aika paljon, mutta en kaipaa niitä mainoksia. Enkä myöskään pornofirmojen mainoksia, kun en koskaan käy sen aiheen palstoilla. Mielestäni on outoa, että rikolliset saa vapaasti operoida ja hallita Suomi24-keskustelupalstoja. Tämä saitti Suomi24 on oikeasti lain edessä vastuussa, jos minua tai ketään minun tuntemaani ihmistä on tälla saitilla HENKILÖNÄ rienattu siksi, että olen kirjoittanut rekisteröitymättä tavallisia nimimerkkimielipidekirjoituksia keskustelupalstalla julkisiin keskustelupalstakeskusteluihin ja vieläpä siten, että en ole kyllä koskaan ollut yhdellekään Suomi24-palstoilla kirjoittavalle tunnistettavissa nimimerkistä(kään). Poliisiin otin taannoin neuvojen kysymisen mielessä yhteyttä siksi, että Suomi24- nimimerkkikeskustelupalstojen keskustelijat sotkevat ihmisten raha-asioita keskustelupalstoilla keskustelemiseen ja lisäksi siksi, että paitsi en minä itse, ei kukaan muukaan ihminen ole velvollinen sietämään sairasta vihaa ja rienaamista, jonka kohteena olen koko ajan julkisesti ja kenenkään estämättä tässä Suomi24-keskusteluissa tuntemattomien taholta ollut. Enkä ole vastuullinen siitä(kään), että jos minut väitetään joksikin ihmiseksi. Täyspäiset näkee, että jokaikinen kirjoitukseni on kuvaton ja nimetön nimimerkkimielipidekirjoitus ja että nimimerkkikentässä ei lue kuin sekaisin kirjaimia.

Äänestä

Ja vielä: sitten jos joskus lähdettäis oikeasti tutkimaan, että mitäs internetin hämärähemmoja täälläki Suomi24-palstoilla ihan aikuisten oikeasti riehuu, niin suosittelisin poliisia tutkimaan esimerkiksi kirjoitukset sen nimiseltä palstalta kuin "Miehen Logiikka" esimerkiksi vuosina 2007-2008. Ne KAIKKI, jotka sillä hörhöpalstalla oli Suomi24:n jäseniksi rekisteröityneitä saitin aktiivikirjoittajia, JOUKOLLA kirjoitteli ihmisvihakirjoituksia mulle tyystin saittiin ulkopuoliselle... Itse olin tavis yliopisto-opiskelija silloinkin ja lisäksi työssä käyvä osan aikaa sinäkin aikana, että ne hörhöt oli sellaisia, että niilä ei mitään muuta tekemistä silloinkaan ollu, kuin heilua Suomi24-palstoilla kaikki päivät. Suomi24:n rikollinen ylläpito varmasti häirikköjensä toimesta poistattaneet osan pahimmasta sisällöstä, mutta olen säästänyt sen tietokoneen keskusyksikön, jota käytin sinä aikana, ihan vain varuiksi. Rasistien pesäkehän tämä Suomi24 on aina ollut. Tyyliin tyyppien, jotka varmaan on bannattu kaikkialta muualta ja jotka sitten ottaa vihansa kohteeksi taviksia, jotka tulee normaalisti palstoille kirjoittamaan. Minua on täällä syytelty törkeästi esimerkiksi "multinikiksi", "itseni kanssa keskustelijaksi" ja mitä lie törkyä ja kaikki julkisesti, vaikka en todellakaan ole kansanosaa, jolla olisi netissä sellaisia harrastuksia. Ei mun pokka ja mun psyykenilaatu ikinä riittäisi kenenkään systemaattiseen kiusaamiseen internetissä, en ole tyhmä ihminen. Se on oksettavinta, että tän Suomi24-saitin häiriköt on ihan oikeasti alkaneet nettikiusata minua siksi, että he on laittomasti yhdistelleet tietoja mun täällä Suomi24-palstoilla kirjoittamistani asioista eri Suomi24-
keskustelupalstoilta. Ei kukaan(!) tule Suomi24-keskustelupalstoille kirjoittamaan siksi, että jotenkin olisi toiveena olla jokin "nettipersoona" tai ainakaan joutua herjaamisen kohteeksi viattomien sanojen takia, vaan tällasilla nimimerkkikirjoittelupalstoilla kirjoitellaan siksi, että ne asiat mitä ei nimellä koskaan kertoisi internetissä, ihmiset on luottaneet, että olis turvallista ilmaista itseään nimimerkkipalstalla. Itselläni ollu etiikka siinäkin. Samaa ei voi sanoa rasistisista vihakirjoittelijoista, joille ilmeisesti koko maailma(?) on ilmeisesti jotakin sairasta mielikuvituksellista "suvakkien" vihaamista ja puolustamista. Jos maailma olis oikeudenmukainen, joku Facebook- yhteisöpalvelu esimerkiks kiellettäis lailla, koska tuskin ihmiset on sellaisissakaan siksi, että muka vapaaehtoisesti haluais tulla profiloiduiksi.

Äänestä

Suvakkihuara on oikea nimitys.
Huara koska se niin äännetään.
Huara siksi että suvakki on myynyt maansa itsenäisyyden.

Äänestä
  • Huoria ei ole kuin nettirienaajien mielikuvituksessa, kaikki ei ole totta mitä netistä on luettavissa... En käytä murrekieltä keskustelupalstoilla, vaan kirjakieltä, joka muutenkin on kieliopillinen tyylini. Ihan pösilö herjaaja: se nyt vaan on niin, että senkin vitun neukkulan kaatuessa Suomen oli pakko liittyä EU:hun. Maan kansalta jos olis äänestyksellä kysytty, nyt ei tosin kylläkään taisteltais siinä kurimuksessa, että eurovaluuttaan liittymisen kautta maa köyhtyy koko ajan. Kukaan ei silti ole "huora". Vaikutat yhtä vastenmieliseltä, kuin se yks persuedustaja eduskunnasta se mikälie tuntematon Juho Eerola, se kanssa vääntää kuvottavuuteen asti kymenlaakson murteella vihajuttuja, se ikäiseni tuntematon suuruus. Vai oletko kenties Timo Hännikäinen? En hämmästyisi enää mistään, ei olis tavatonta vaikka itse "esseisti" operoisi jopa Suomi24-palstoilla, hyi: kauhuskenaarioita!!!! Pidä huoli, etten koskaan enää elämässäni joudu näkemään esimerkiksi kansanedustaja Juho Eerolan musiikillista tuotantoa, jos olet iltapäivälehtitoimittaja, anna minulle sielun rauha olemalla kertomatta, että eduskunnassamme istuu kansanedustajia, joilla on harrastus youtubessa pervoilla...Ja jos on järkeä, niin oikeasti vittu jättäkää tavikset rauhaan. On todella vaikea vasemmistomielisenä arvostaa persuja, kun jatkuvasti saa yhteiskunnallisessa ilmapiirissä niiden vihakäytöstä osakseen nimettömässä keskusteluskenessä. Jos osaisitte Suomi24-keskustelupalstojen kyylät jotka minua olette rienanneet lukea, olisitte nähneet myös sen, että en ole vastaan mitään eduskunnan istuvaa eduskuntapuoluetta. Multa on täysin vilpitön nimimerkkikirjoittajan mielipide, että tykkään älykkäinä poliitikkoina erityisesti eettisistä kuten Li Andersson ja Anna Kontula ja koko vasemmisto, lisäksi pidän älykkäänä esimerkiks persujen Sampo Terhoa ja Laura Huhtasaarta, keskustasta arvostan tosi korkealle esimerkiks Paavo Väyrystä ja kokoomuksen järkityyppejä on mm. Petteri Orpo. Se mitä pelkään, on se, että rasistit valtaa vihreiden puolueen,
    mutta ei ole mun ongelmani. Nimellä en kirjoittaisi poliittisesti mitään, koska en ole poliittinen henkilö muutenkaan, mitenkään.

    Äänestä

Ja vielä rasistille anonyymille nettihäirikölle joka valehtelee: olen varmasti tuottanut paljon kirjoitusmateriaalia sinun ja kaltaistesi ihmisten kiusaaja-ameeboiden käyttöön toivomattani ja ainoastaan nimettömästi Suomi24-keskustelupalstoilla kirjoittamalla, mutta muistutan, että se mitä minä sanon, on minun mielipide. Sinulle ja kaltaisillesi internetin häiriköille varmasti on vaikeaa käsittää, että joku pystyy nimimerkkipalstalla kirjoittamaan eettisemmin kuin monet umpitampiot kirjoittaa nimillänsä mielipidetekstejä netissä, mutta se ei tarkoita todellakaan sitä, että laissa minun tänne nimettömille Suomi24- keskustelupalstoille kirjoittamiani tekstejäni olisi yhdenkään laillista yhdistää tai osallistaa sosiaalisen median todellisuudessa tai sosiaalisen median todellisuuteen - yhtään. Minä en ole tyhmä, joten voin kertoa, että enemmän kuin muutamaa henkisesti vähälahjaista natsia enemmänkin minä nyky-yhteiskunnassa pelkään sitä asiaa, että jos Suomen mamuväestö joka osaa suomea, alkaa tulkita virheellisten lasien läpi rasisteiksi netissä herjattuja, jotka ovat ihan vain kanssasuomalaisten rasistisen nettivihapropagandan uhreja, eivätkä vihaa mamuja.


Käytit termiä "suvakki" ja vaikutat vihaavan "suvakkeja"?No tiedoksi, että vihaamasi "suvakit" on ihan vaan niitä, jotka on huolissaan, että on köyhyyttä ja huono-osaisuutta. Halla-ahosi ei olisi sellaisista asioista huolissaan. "Suvakkien" lapset ei ole saaneet ainakaan enempää sosiaaliturvaa, kuin rasistien lapset. Se taitaa olla toisinpäin... Olen aiemminkin sanonut, mutta Suomen työtä tehneen sodanjälkeen jälleenrakennuspolven ainoa ehkä virhe on ollut se, että kuvitella, että ne kiittäisi, jotka ei hevonpersettä edes tunne tätä yhteiskuntaa ja maan historiaa... En halua minkäänlaista vastakkainasettelua, mutta on naivia luulla, että ihmiset jotka eivät ole syöneet lapsuudessaan pelkkää lanttua ja hakeneet ruokakortilla lihaa pienen palan sotien jälkeen ja jolla ei ole sellaisia isovanhempia tai vanhempia, että niillä tyypeillä pentunsa vuosina 1960-1990 synnyttäneillä olis mitään edes kosketusta käsitystä johonkin tän maan historiaan. Jos on esimerkiks muuttanut Suomeen vaikka 1990-luvulla tai syntynyt(!) 1990-luvulla, on ollut kyllä kovin antelias sosiaaliturva. Tottakai esimerkiks parikymppisiä lapsia omaavat mun ikäiset noin nelikymppiset kitisee ja polkee jalkaa, kun heillä on käsitys, että se on niinkun ihan normaalia, että yhteiskunta maksaa lastentarhat ja kaikki. Se vaan, että siinä ei niitä "suvakkeja" kannattais syytellä siitä, että on talouslama maassa, kun "suvakit" taitaa olla työssäkäyneitä ja niiden haukkujat vähemmän.

Äänestä

Pötkiksen lääkitys ei näköjään kauaa pysynyt tasapainossa. Olipas taas järkyttävä määrä sairasta tekstiä. Tässä poimittuna yksi ainut virke, jonka sisältö kuvannee koko tämän ketjun Pötkiksen mammuttitekstien johdonmukaisuuden määrää:

"En tiedä lukeeko sitä suoraan missään laissa(?), mutta myöskään perskärpäsenä ympäri Suomi24-palstoja minun saitille koskaan rekisteröitymättömän satunnaiskirjoittajan perässäni rienaamassa roikkumiseen sulla - mikä sitten lienetkin, etkä ole ainakaan minulle mitenkään tuttu- ei ole."

Itse en koskaan kirjoita alatyylisesti, mutta Pötkiksen hyvät kaverit Nostopölvästi ja Feikki-Natsi (=tämän ketjun aloittaja;) kylläkin syyllistyvät aikamoisiin törkeyksiin.

Äänestä
  • Olet ylläpidon edustaja, joten valikoit tekstit, joista voi ottaa sitaatteja, noloa. Mitäs vikaa siinä on, että EI ole natsi?:D Pitäiskö vai olla?:D Ei minulla asiatta keskustelupalstakiusatulla ole tällä Suomi24- foorumilla kavereita ja se nyt on selvää, että jos olisi mikä tahansa nimillä kirjoittamisen foorumi, mulle ei turpaa auottaisi. Kyllä on alatyylistä kirjoitella suomen kielellä, että kirjoittaja on joku, jota kohtaan haluat vihaa. Ei täällä ole vihakirjoituksia kukaan nostanut kommentoimalla Suomi24-palstalle tullessa näkyvään nimettömään keskustelunaloitukseen. Nimittäin kun ne ääkköset poistaa solvaustekstistäs, siitä vois lukea että haluat potkia jotakin netissä kiusaaamaas ihmistä. Tiedoksi, että laiton vihakirjoittelu on rikoslaissa syytteen alainen asia. Meidän maassa ei eletä kuin USA:ssa missä kuka tahansa vois haastaa kenet tahansa rahantarpeen vuoksi oikeuteen, mutta jos tämä foorumi vääristää palstoille kirjoittavien identiteetit, foorumi on vastuussa. Miltäs kuvittelet minusta tuntuvan, että mun pitäis kiusaantuneena sanoa tuntemilleni, että joo tuolla Suomi24-palstalla on joku hullu, jonka mielestä mulla on nimimerkki "Pötkis" tai "Pötköpölvästi" netissä, ja että en ole osallinen vihakirjoitteluun. Olen parille tuntemalleni poliisin lisäksi jo kertonut olleeni kiusattu täällä Suomi24- keskustelupalstoilla nimettömästi kirjoittamisen vuoksi. Sitä asiaa ei tarvitse viedä eteenpäin, jos te aivokopaltanne täystanelit mulle tuntemattomat tajuatte lopettaa ihan itsenäisesti vihakirjoittelun, jonka kohteet ei ole teille mitään tehneet. Yleisesti muutenkin systemaattinen yksilöihin kohdistettu nettiviha lukee laittomana jo rikoslaissa.

    Äänestä

Hohhoijjaa:

"Yleisesti muutenkin systemaattinen yksilöihin kohdistettu nettiviha lukee laittomana jo rikoslaissa."

Mikä laki ja pykälä kieltää anonyymin kirjoittelun anonyymistä aiheesta?

Äänestä
  • "Mikä laki ja pykälä kieltää anonyymin kirjoittelun anonyymistä aiheesta?"
    - jos en saanut sitaattia oikein, ei ole minun vikani... Harvoin otan sitaatttia, mutta nuokin ronkkii mun tekstejä koko ajan siten, ja ne on nettiyhteisöissä, toisin kuin minä herjattu.

    Vastaus: Laitonta esim. tehdä "henkilö" nettiin rienattavaksi yksilöidysti Suomi24- nimimerkkikeskustelupalstalle kirjoittamisesta. Aihetta en tiedä, muuta kuin sen, että nettikiusaaminen ilmeisesti. Olet oikeasssa, että mikään laki tai pykälä ei kiellä kirjoittelua anonyymista aiheesta. Kaikki lait ja pykälät kuitenkin kieltävät nimimerkkikirjoitusten väittämisen henkilöiden kirjoittamiseksi. Joten: jos joillakin jossakin mulle tuntemattomassa netin paikassa on ollut keskinäisesti "hauskaa" pilkkailla keksittyä tekaistua henkilöä joka on pilkkaajayhteisön jäsenille ilmeisesti nimikkeeltä "pötköpölvästi"(?), niin rikokseen ovat sortuneet kaikki sellaisen, minkä tahansa, nettiyhteisön pilkkaajat...

    Äänestä

Oikeahko nimitys on suvakkihuara niin kuin se lausutaankin.
Huara siksi koska ovat myyneet itsensä ja isänmaansa globalismille.

Nimitys on hyvä ja se sopii miehille, naisille ja honeille.


Tuota nimimerkki hjgrygrgrfytiä taidettiin kiusata koulussakin.
Minäkin ryhdyn sitä kiusaamaan jollei tuki turpaansa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ftgy kirjoitti:

Siis vakakit on suvakkeja
Ja suvakit on vajakkeja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu