Ylimääräinen yhtiövuokra

Osakas.rahapulassa

Äkillisen korjaustarpeen takia asuntoyhtiömme varat loppuivat yllättäen ja määrättiin ylimääräinen vastike tammikuulle 2017. Aika arvaamatta tietenkin, ja on monelle ylivoimaiselta tuntuva menoerä. Etenkin niille, joilla on lisäverot maksettavana näihin samoihin aikoihin.
Kuinka paha asia olisi, jos ylimääräisen vastikkeen jakaisi vaikka kahdelle kuukaudelle?
Mitä seuraamuksia osakkaalle koituu, jos ei pysty maksamaan tätä yllättäen määrättyä maksua ajallaan?
Yhtiökokous suostui kokouksessaan lisäämään pöytäkirjaan pykälän, että hallituksella on mahdollisuus ylimääräisen vastikkeen keräämiseen, mutta hallitus ei kertonut, että vastike tulee maksuun heti vuoden alussa. Lupa oli eräänlainen vakuutus siihen, että hallitus saa asukkailta tuen, jos maksualmius loppuu.
Tuntuu aika ripeältä tämä toiminta. Onko tehty oikein. Kokous oli viikko sitten ja maksusta ilmoitettiin välittömästi kirjeellä. Ei kokouksessa.

10

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeatoimintatapa

      Oikein on toimittu. Kun ylimääräisestä vastikkeesta on tehty päätös, ja siitä tiedotettu asia ok. Kannattaa maksaa, ei tule ylimääräisiä perintäkuluja, jos lasku menee perintätoimistolle.

    • zzzahaa

      helppo ratkaisu: haet pankista lainaa tota muutamaa satasta varten

    • älä.hättäile

      Otsikko: ylimääräinen yhtiövuokra. Oletko vuokralainen?
      Ylimääräisen vastikkeen periminen: yhtiökokouksessa olisi pitänyt tiedottaa että perintä tehdään heti koska se on ollut silloin tiedossa.
      Maksaminen erissä: parin kolmen kuukauden jaksotus ei ole kummempikaan juttu. Parasta on ilmoittaa asiasta isännöitsijälle. Perintä voi alkaa vasta useiden kuukausien päästä. Maksa viivästyskorkoa jos sitä vaaditaan. Se on pieni summa.

    • maksuok

      Maksa heti vaan. Turha muutaman satasen takia maksaa korkoja. Kyllä aikuisella ihmisellä pitää aina vähän säästöjä löytyä.

      • Niin, onhan tuo korko esimerkiksi 100 eurolta peräti 2,1 senttiä / päivä. Siihen se talous viimeistään kaatuu...


    • kylkäy

      Voit jakaa maksun kahdelle kuukaudelle, maksat puolet nyt joulukuussa ja sitten loput tammikuussa.

    • tilitys

      Maksa tämän vuoden puolella. Kirjanpidollisesti selvempi. Mukavampi asuakin talossa, kun ei ole köyhän leimaa otsassa.

    • iitu5547

      Ensinnäkin taloyhtiöllä pitäisi olla riittävä puskuri odottamattomien äkillisten menojen varalta, rahaa tilillä siis esimerkiksi kuukauden vastiketuottoa vastaava määrä, järkevän maksuvaran suuruus riippuu yhtiön koosta ja isästä ja aavistettavissa olevista äkillisitä rahantarpeista.

      On varsin tavallista, että yhtiökokous valtuuttaa hallituksen keräämään osakkailta korkeintaan yhden kuukauden vastiketta vastaavan summan, jos tulee pikainen rahantarve, johon kassavarat ei riitä. Kerättävä summa voi olla pienempikin, jos koko kuukauden vastikkeelle ei ole tarvetta. Jos äkillinen korjaus pitää välttämättä tehdä, niin osakkaat maksavat sen joka tapauksessa ja tuo valtuutus säästää kaikkien rahaa ja vaivaa, ei tarvitse järjestää ylimääräistä yhtiökokousta. Toisena vaihtoehtona on, että yhtiö ottaa lainaa, mutta siihen tarvitaan taas yhtiökokousta.

      Mitä olen kuunnellut niin oikein mikään kuukausi ei sovi ylimääräiseen rahankeruuseen, joulukuussa menee lapsilta joulu, tammikuussa on lisäveroja, kevättalvella menee hiihtolomat ja kesällä kesälomat pieleen. Ja syksyllä rahaa tarvitaan taas johonkin muuhun.

      Jos et kerta kaikkiaan pysty maksamaan sitä ylimääräistä vastiketta kokonaan tammikuussa, niin maksat sen minkä pystyt ja helmikuussa loput. Yhtiö joko lähettää sinulle perintäkirjeen tai ei, voit sopia isännöitsijän/ hallituksen kanssa maksujärjestelyistä, mutta muista että korjaustyön tekijä ja rautakauppa tarvitsevat myös rahansa ja kun työ on tehty, niin lasku lähtee liikkeelle. Niissä laskuissa on eräpäivä ja viivästyskorkoa peritään, ei korjausurakoitsijat ole mitään pankkeja.

      Kokonaisuuden kannalta on jokseenkin yks hailee jos yksi osakas vaikka viidestäkymmenestä maksaa osissa, eihän se ole tasapuolista mutta pakkoko sitä on tarttua lillukanvarsiin.

    • TodellaKöyhää

      Jos on elämä noin pienestä kiinni niin muuta vuokralle....et pysty selvästikään pitämään omistusasuntoa,ellet sitten ole siinä vuokralla...

      • aina_oppii

        Kuinka voi olla itse omistusasunnossaan vuokralla? Tuleeko siitä jotain kikkailuhyötyä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      189
      1905
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      554
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      202
      479
    Aihe