Lopetan nyt jatkossa jilkun käytönjp bussi odottamassa kolmion takaa ja on kääntymässä tämän edestä. Tai voihan sen laittaa kun kääntyy.
Vantaala muta huonotapainen mamukuski ilmeisesti kun laittavat vilkun päälle jo auton likkuessa tai kaksi sekkaa ennen. Se ei ole liikennelain tarkoittama riittävän ajoissa. Jouduin taas kerran paniikki karrutuksen . Onnksi on hyvä ääni torvi soitta noille likenteen vaarantajille ja kamera autossa. Jatkossa siis itssekin alan tekemän ns. Vilkku kiusaa ja voisi sitä tehdä toisin päinnkin. No eikaikki vantaan bussit mulkkuja. Jotkut laittaa vilkun jopa 3 sekunttia ennen liikkeellelähtöä. Ovatko busit muuttuneet paloautoiksi vantaalla
Vantaala muta huonotapainen mamukuski ilmeisesti kun laittavat vilkun päälle jo auton likkuessa tai kaksi sekkaa ennen. Se ei ole liikennelain tarkoittama riittävän ajoissa. Jouduin taas kerran paniikki karrutuksen . Onnksi on hyvä ääni torvi soitta noille likenteen vaarantajille ja kamera autossa. Jatkossa siis itssekin alan tekemän ns. Vilkku kiusaa ja voisi sitä tehdä toisin päinnkin. No eikaikki vantaan bussit mulkkuja. Jotkut laittaa vilkun jopa 3 sekunttia ennen liikkeellelähtöä. Ovatko busit muuttuneet paloautoiksi vantaalla
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hyvä, ihan parasta mitä kirjoitustaidoton voi tehdä on itkeä netissä ja alkaa yhden pojan suureen ja merkittävään vastaiskuun moista vääryyttä vastaan.
Vilkutappa murheellisesti .
Juu ja muista kun bussi on takana, ei ole kiire minnekkään.
Niin ne bussitkin vähät välittää muusta liikenteestä, jotkut ajaa todella hiljaa pitkän matkaa, en tiedä ovatko etuajassa vai mistäö johtuu mutta menis pysäkille sitten sitä aikaa kuluttamaan pois muun liikenteen edestä, vai onko puhelu kesken ettei pysty keskittymään ajamiseen. Oli miten oli, hiljennä vauhtia kun bussi on takana.
Joo tuli vähän kirjoitus virheitä . Honorin pient näpäime nakkisormile. En jaksanut alkaa korjailee.
Mutta varmaan asia tuli selväksi . Jos bussi kuski löhellä vilkku vasta päälle viimetigsssa kuin taksi mersun kuuluisa kuminauha viiksen ja ratin välissä . Samoin torvi soi jos vilkkua ei näytetä noin 5 sekunttia ennen liikeelle lähtöä.
Tuubissa tulossa kootut bussikuskien likeelle lähdöt ilma mitää suuntsmerkkiä
Nim. Talentti otti hienosti kantaa kirjoitu virheisiin.
Itse asiaan pitääkö villku laittaa ajoissa hänellä ei oolut mitään ymmärystä.
Toivottavasti hänellä ei ole ajokorttia tai saati polkupyörää.
Mite teme teerkoittaa ?
Olen havainnut samanlaista käytöstä vantaalla. Mihin bussi kuskilla on kiire.
Ei kai mihinkään.
Luulisi opetettavan vilkun käyttö jo peruskoulutuksessa.
Muta kun mine ei ossa kirjjoitta eikkä lukkea , saticca jummartta mite teme tarkkoitta kun olen nastapaskkanna ja vailla jarkkeee...
Taitaa olla herkkä aihe .tämä vikun käytön ymmärrys bussikuskille. Helppoa olla kun ei ajele omalla liikenteessä.
Jatkossa soita polisille että tulevat puhalluttamaan kuskit jotka lähtevät ilman vilkkua.
Samaa huomanut.
Mikä siinä on kun kuski ei voi laittaa villkkua päälee ennen liikkeellelähtöä.
Onko vika päässä vai asenteessa.
Tätähän se on kun yrittää kirjoittaa nopeasti nykyajan paskoilla virtuaalinäppiksillä. Kun omistin Nokian E90 kommunikaattorin, kirjoitusvirheitä oli ehkä muutama sataa kirjainta kohti, kiitos oikean fyysisen näppäimistön kunnon tuntumalla. Samaan ei näillä samsungin sun muiden android-ongelmajätteiden kanssa pääse IKINÄ.
En ota kantaa sen enempää tuohon vilkun käyttöön.
Mutta eikö kannattaisi olla jo hyvissä ajoin varautunut, jos näet linja-auton olevan pysäkillä,myös sen lähtöön sieltä?
Mielestäni vilkkua ei tarvitse käyttää lainkaan.
Tulkaa perjantaina 16.12 klo 18 Kontulan Helmigrilliin, niin kaljan merkeissä selostamme vikunkin käytön.
Myös polkupyörän suuntaviittaan mahdollisuus tutustua.
Epäilen vähä onko tuttu laite
Linja auto ei titääkseni ole mikään hälytys ajoneuvo.
Pussikuski ei poliiso tai palomies.
Koskee liikennesäännöt siinä missä muitakin tienkäyttäjiä.
Vilkkua näytettävä ajoissa ettei vaaraa synny .
Mistä sitä tietää onko pussikuski padkalla puskassa..
Tänää olivantaalla liikkeelä ammattilaisia. Vilkku oli jopa päällä ennenkyin pussi lähti liikkeele. Ja hyvissä ajoin . Ei vaaratilanteita.