Vatuloivat tämän "hiilinieluasian" kimpussa. Nämä maasta asti oksaa pukkaavat istutetut puurääseiköt syövät kuulemma hiilidioksidia. Saattaa se vai ollakin, mutta ainakin ne aluskasvillisuuden hiilidioksidin syönnin estävät. Kaikenlainen kuntan repiminen (auraukset), ojitukset ja näissä tuhotöissä melskaava raskas konekalusto puolestaan ovat todellinen hiilidioksidipommi. Tämän raskaan toiminnan ja kaluston vesistöille aiheuttama kuormitus on luku sinänsä. Järvien humuspitoisuudet ovat hälyttävät, jokien suvannot rapaa täynnä, järvien valonläpäisvyydet pudonneet ratkaisevasti yms. yms. Ei ihme, että kasvatetun kalan osuutta kuulemma pitää lisätä ja rajusti. Puhutaan kestävästä ja luontoarvot huomioivasta metsätaloudesta. Höpö höpö, sellaista ei ainakaan Suomessa ole. Hävettävä luontokatastrofi tämä on.
Hiilinielu_muka
ekokatastrofi_menossa
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Unohtui mainita tämä "hallituksen" "biotalous", joka asiantuntijoiden mukaan on kaunis nimitys puhdasveriselle luonnon ryöstöviljelylle . Istuta-lannoita-korjaa sato.....istuta-lannoita-korjaa sato jne. Monimuotoista kaikki luontoarvot huomioivaa metsätaloutta. Näitä "biotaloustehtaita"kiinan poika pukkaa hallituksen myötävaikutuksella liian kans.
Kun turve poltetaan tai vähennetään, silloin vähenee hiili.
Eli, turvetta polttamaan, laitoksiin jossa hyvät puhdistimet, eli Suomen kaikki laitokset varustettu niillä.
Ja meillä turvesoita riittää, niitä avaaamaan kevään tullen valmisteleen.
Turvemaan+sitoma+hiilimäärä+on+kaksinkertainen+verrattuna+kaikkiin+maailman+metsien+biomassaan.+Turvemaa+sitoo+hiiltä+keskimäärin+10+kertaa+enemmän+hehtaaria+kohti+kuin+mikään+muu+ekosysteemi.[1]+Aasian+trooppisissa+metsissä+turvemaat+voivat+sitoa+30-kertaisesti+hiiltä+verrattuna+tavallisen+sademetsän+kasvuston+hiilimäärään.[7]+Turvemaiden+raivaus,+kuivaus+ja+metsäpalot+vapauttavat+yli+3+000+miljoonaa+tonnia+hiilidioksidia+vuosittain.+Se+vastaa+10+%+maailman+fossiilisten+polttoaineiden+päästöistä.
Em.+oli+lainaus+wikipediasta.+Tietojesi+taso+viittaa+nykyhallituksen+vastaavaan.
Ei me olla Aasiassa. Ei olla Afrikassakaan >>halosen jalkaväkimiinat<<
Olemme Suomessa, pohjolassa, jossa paljon turvesoita.
Turve kasvaa enemmän kuin kulutetaan. Tervesuot on talvikaudet jäässä,
pitävä jääkerros joka ei läpäise mitään.
Suomen turvesuot ei lisää päästöjä.
Koko päästöasia vain poliittinen, laskennalla tehty.
Joka ei perustu käytäntöön mitenkään.
Jo meidän pohjoisen turvesuot puolivuotta jäässä, sekin jo puolittaa laskennan, jota ei osattu huomioida. Mitä päästöjä se lisää kun turve otetaan 50 - 80 cm pois pinnasta. Päinvastoin vähentää, kun metaani päästöjä ei siten tule.
Kukaan ei osaa turvesuon päästöjä Suomessa, ne noin kirjoitettu Wikipediaan, jolla ei mitään todellisuuspohjaa.
Sama meille vaikka Aasiassa olisi 100 kertaisia, vaikka tuhat.
Päästöistä puhuvat, tietämättä asiaa.
Voi pyhä keskinkertaisuus/yksinkertaisuus. Muistuu mieleeni, kun pohjoisen tulvien suurimmaksi tekijäksi arvioitiin (syystä) metsäojituksia (jänkät, korvet), niin joku oppinut "metsänhoitaja" esitti asian olevan päinvastoin. Hänen mielestään ojitettujen soiden taimikot (siksi ne jäivätkin) haihduttavat niin paljon, että ehkäisevät ojitusten tulvavaikutuksen. Jänkät eivät silloin ilmeisesti olleet jäässä koskapa juuristo nappasi ojien tulvavedet ja neulaset haihduttivat ne taivaalle. Kasvukausi ilm. oli jo huhti- toukokuussa vauhdissaan?
Pohjoisen jängät on jäässä aina talvisin.
-40 astetta hyvin yleistä talvisin, -30 jo normaalia.
Suot aukeita, jäätyy siksi hyvin. Huhtikuussa vielä ei jää ole ohentunut.
Turvesuot ei menetä mitään kun vähän pinnasta ohennetaan.
Siinä lyhyenä korjuukautena saadaan tehokkailla koneilla paljon aikaan, jos ei nyt aina sada vettä. Ja on kotimaista, se sekoitettuna hakkeeseen on hyväaine voimalaitoksille.
Tee koe, mene pohjoiseen, laita portaille vesiastia -35 pakkaseen, katso aamulla. Itse sen voit kokea pakkasherran tehon.
Vai oikein Aasiaa.
Ja vasurit ja vihreät vastaan kaikkea liikkuvaa.
Millä te sitten lämmön otatte asuntoihinne ?
Onhan näm pankkomajuri-feikki-inssin ämpärileikit jo legendaa... tipuin lattialle nauramaan tätäkin...
Meni punikkivihreä hiljaiseksi, kun sai korvamakiaa.
Ei osaa asiaa, muka Aasiaa vertaa meidän paukkupakkasiin.
Turvevarat suuremmat kuin pohjanmeren öljy.
Aikanaan sitten tulee sekin hyötykäyttöön.
Muutama kymmensentti pinnasta pois ei pitäisi ketään haitata oikeasti-
Tunnen kyllä jänkät, tunnen riistan, kalat, ja tunnen ennenkaikkea porot. Olen syntymästäni saakka ollut luonnon ihminen, olen myös boazuolmmos. Olen yli 60 v mies ja minua ei määrää rasistit, kepulaiset eikä yleensäkään oikeistolaiset. En tunne olevani mikään - lainen, mutta em. lainen en ole.
Turpeesta nyt kyse, ja miten suot jäätyy, ei siinä auta vaikka olisit itse ylijumala.
Et osaa enään sanoa mitään turpeesta, kun oli parempi osaaja siihen.
Ja jos lyöt minut turve tiedossa olet melko epeli. Samoin pohjoisen soitten jäätymisessä. Melkein summissa väitän, että tietosi näihin ei läheskään tasooni. Voit huudella sivurepliikkejä, mutta ne ei itse asiaa muuta.
Siihen ei auta vaikka uistimalla tulisi kaksi haukea yhtäaikaa.
Nimittäin, itselle sattui niin takavuosina. Kun ensin otti uistimeen kiinni pikkuhauki, niin eiköhän ollut isompikin hauki siinä kytiksellä, ja lähellä venettä löi hampaansa kiinni pieneen haukeen joka oli uistimessa kiinni, siitä ne nousi molemmat veneeseen.
Sopii kuvaan. Turve, ilman- ja vesistönpilaajat sekä hauet (jänkkäkoirat). Anteeksi vaan, hauki menee sattumakalana talvella, mutta jos ei muuta ole....huh huh. Pahoin pelkään, että jänkkäkoirilla ja särjillä on upea tulevaisuus. Aasiasta en tiedä muuta, kuin kansakoulussa väittivät meidän olevan sieltä kotoisin. Myöhemmin sekin on tosin todettu perättömäksi.
Vatkula loisii tulonsiirtelättinä ja kaikki elinkeinot pitäisi kieltää jotta vatkuli saisi kalatella rauhassa. Nehän saatana eläkerahat taivaasta tippuu tuollekkin aasille.
En ole koskaan kalatellut, en edes tiedä miten sitä voisi tehdä. Kalastus on eri asia, en harrasta kalastusta, minulle kalastus on elämäntapa. En ole edes eläkkeellä, olen koko ikäni ollut työelämässä, lomanikin olen ollut porotöissä. En edes tunne käsitettä loma, perheeni siitä on kärsinyt. En koskaan ole ajatellut, että elättäisin joitakin. Heikompia vaan pitää auttaa...ehkä sinuakin?
poromiehethän ovat vimpan päälle tulonsiirtoelättejä ja vetävät viinaa petokorvauksilla.
Oletko jäätyneeltä jängältä kalastellut ?
Miten turve pilaa ilmaa jos siitä otetaan muutaman kymmensentin pintaa pois.
Sehän kuuluu elämään, joka kasvanut voidaan poistaa.
Ja kun turve kasvaa yhä enemmän kuin kulutetaan.
Polttolaitoksista ei tule päästöjä enään, vesipesurit pesee ne pienetkin pois.
Mutta hiili, vihreitten lemmikki, sitten jo puhutaan saasteesta.
Hiili vain käsiteltävyytenä on kätevä energia määrään nähden.
Samoin kuin öljykin.
Näytti uutisissa olevan taas Kiinassa kuoli kymmeniä hiilikaivosmiehiä.
Vaarakin on siinä.
Pankkopoika taas puhuu kännipäissään itseään pussiin...
"Mutta hiili, vihreitten lemmikki, sitten jo puhutaan saasteesta."
Turvehan on pääosin hiiltä!!! eli saastetta