vi kritiserade för att det är bara "vardagliga frågor " som inte hör hemma på det här forumet.
Det om vi svenskspråkiga även i fortsättningen skall få livsviktig sjukvård på vårt modersmål är allt annat än vardagligt.
Fennorna verkar tro att gnällandet om pakkoruotsi är det enda tillåtna ämnet.
I alla frågor som berör oss svenskspråkiga,det kan gälla ,sjukvård,,utbildning,skärgårdstrafiken.myndighetstjänster m.m så är SFP med även om det nu inte skilt påpekas.
Därför är den här spalten den rätta för alla slag av diskussioner
När svenskspråkiga diskuterar vårdreformen då blir
26
102
Vastaukset 26
- tillåtet
Det att vi använder vårt modersmål är förstås som vanligt det största problemet.
- dkkfhlv
Politiken består av frågor som berör allas vår vardag ,både fattig och rik.Även om någons hela liv kretsar kring pakkoruotsi år efter år så bryr sig det flesta inte om den nu finns på läseordningen eller inte.
Det finns så mycket viktigare frågor.- smaklöst
Inte smakar det riktigt med pakkoruotsi - idisslandet.
- realisten
Vardagliga frågor består hela livet av,grunden vi står på.
- rimligbegäran
SFP är ju i princip det enda partiet som jobbar för att vi ska få ens en liten del av samma medborgerliga rättigheter som den finskspråkiga befolkningen har.
- tweet-
SDP och Vänstern, Gröna och Kristliga hänger med.
- överraskande
tweet- kirjoitti:
SDP och Vänstern, Gröna och Kristliga hänger med.
Nu har svenskspråkig fått stöd från litet olika håll.
- Korrupt
Om all energi som gått till att härja om att pakkoruotsi ska slopas så skulle vi driva full jour i Vasa i flera år. Men man måste ju ha prioriteterna i skick.
- härhardefulljour
Om språkaktivisterna hade satsat på att lära sig viktiga främmande språk istället för åratals gnällande på det här forumet om pakkoruotsi så skulle de tala de språken flytande.
- bekvämt
härhardefulljour kirjoitti:
Om språkaktivisterna hade satsat på att lära sig viktiga främmande språk istället för åratals gnällande på det här forumet om pakkoruotsi så skulle de tala de språken flytande.
Om ens resurser inte räcker så är det praktiskt att skylla misslyckandet på pakkoruotsi.
- storförlust
bekvämt kirjoitti:
Om ens resurser inte räcker så är det praktiskt att skylla misslyckandet på pakkoruotsi.
Tänk vad många Nobelpristagare vi hade haft om inte pakkoruotsi funnits.
- hurukandet
varför efter många år VCS fortsätta att skicka ut papper på finska till svensktalande kunder, utan ett pip ljud från Henriksson och andra i språkpartiet?
- fördyrtattöversätta
SFP har uppgett att översättningen blir för dyr.
- llnmbhu
Har ni meddelat åt Henriksson om frågan ?
- lamflamf
llnmbhu kirjoitti:
Har ni meddelat åt Henriksson om frågan ?
Om man inte anmäler sitt missnöje då vet ju ingen om det,inte ens politikerna är tankeläsare.
- besviknamänniskor
lamflamf kirjoitti:
Om man inte anmäler sitt missnöje då vet ju ingen om det,inte ens politikerna är tankeläsare.
Månne det inte blir många anmälningar i framtiden.
- ministerlöften
besviknamänniskor kirjoitti:
Månne det inte blir många anmälningar i framtiden.
Kanske på andra orter också ,det har ju sagts att alla ska få vård på sitt modersmål.
- nyckelpigan
ministerlöften kirjoitti:
Kanske på andra orter också ,det har ju sagts att alla ska få vård på sitt modersmål.
Vi måste kanske börja fordra vård på svenska här i södra Finland också ?
- perspektiv
""Man borde notera att det är kommunerna i Österbotten som är ägare till VCS och bestämmer vilken verksamhet där är, regeringen har varken i uppgift eller intresse av att blanda sig i det. Det var kommunerna i Österbotten som beslöt om hårda sparbeslut på VCS och att hjärtkirurgin skulle upphöra. Det beslutet togs 2013 och med. SFP:s majoritet. Efter 2019 är det folkvalda landskapsfullmäktige som besluter om sjukvården i landskapet. Då det gäller centralsjukhusen är det Åbo UCS som efter 2019 sköter om centralsjukhusen i Björneborg och Vasa och chefläkare Auvo Rauhala på VCS har uppgett att samarbetet med Åbo och frsmtidsplanerna sker i bästa samförstånd och de specialiteter som Vasa har i dag fortsätter. Komplicerade svåra operationer sker i Åbo men eftervården och rehabiliteringen på VCS som även i dag.
SFP beslöt att hjärtkirurgin i Vasa upphör och ingalunda regeringen.""- väärätodistus
Sekoitat asioita, tuo on vääristelyä.
- oikeaatietoo
Asiantuntian kirjoittamaa tekstiä HBLn kommentteissa
- äopiisaa
oikeaatietoo kirjoitti:
Asiantuntian kirjoittamaa tekstiä HBLn kommentteissa
Asiantuntijakin voi erehtyä.
- pelkkääfaktaa
äopiisaa kirjoitti:
Asiantuntijakin voi erehtyä.
faktat voi aina tarkistaa, ja yllä oleva on faktaa.
Osoita että on väärässä kiitos. - mustavalkoista
pelkkääfaktaa kirjoitti:
faktat voi aina tarkistaa, ja yllä oleva on faktaa.
Osoita että on väärässä kiitos.Täytyy olla aika viaton, jos uskoo tuota kirjoitusta.
- mustaavalkoisella
mustavalkoista kirjoitti:
Täytyy olla aika viaton, jos uskoo tuota kirjoitusta.
meeppäs lukee HBLn artikkkeleita sieltä se viisauskin välillä tulee.
pelkkääfaktaa kirjoitti:
faktat voi aina tarkistaa, ja yllä oleva on faktaa.
Osoita että on väärässä kiitos."faktat voi aina tarkistaa, ja yllä oleva on faktaa."
Faktoissa on se huono puoli, että niitä on monentasoisia.
Esimerkiksi tilastokeskuksesta saa usein tilastoja, joiden syntyyn vaikuttaa esim. feminismi.
Näin ainakin kun kyseessä on tämä vale naisen 80 sentistä.
Tosiasiassa sukupuolten välillä ei ole palkkaeroa, mutta koska feministiset tahot haluavat korostaa vuositulojen tärkeyttä, saadaan naisten palkkataso näyttämään keinotekoisesti alhaisemmalle, kuin miesten.
Tämä onnistuu helposti, kun "unohdetaan" että mnehet tekevät noin 20% enemmän työtunteja vuodessa, kuin naiset.
Tällöin naisten vuositulo on toki n 80% miesten tuloista, mutta niin sen kuuluukin olla, sillä naiset eivät viihdy töissä kovin hyvin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2202228
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,521322Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1861167- 81996
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56891- 72832
- 100812
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77747Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.359739- 40731