Sosiaalin myöntämä 35 euroa on poltettu ja joulu ovella. Jääkaappissa loistaa valo ja lapset saa lahjaksi halauksen. On tämä kurjaksi mennyt.
Joulua odotellessa.
Joulupukkiakaivataan
1595
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Missä vaiheessa joulun tulo tuli sinulle yllätyksenä?
1 euro viikossa säästöön niin ensi jouluna pöytä notkuu herkuista.
Mikä siinä on vaikeaa
Mitä saat 52 eurolla ???
Onhan se suomalisen vaikea rakentaa mitään juhlaa tai saada edes ruokaa kun pakolaiset saavat 2500 e kk käyttörahaa ja asumisen ja ruuan ilmaseksi. Ajatekaa me olemme hyväsydämisiä ihmisiä, ennemmin raadamme ja maksamme muiden maiden ihmisiä kuin omia lapsiamme ruokimme ja vaatetamme.
Meinaatko että ellei suomessa olisi pakolaisia, sinä automaattisesti saisit tuon 2500 Euroa/kk rahaa jostakin käteesi, ai mitä unelmointia!. Ja mitä väittämiisi lapsista tulee, aika harvakseltaan taitavat sittenkään suomalaislapset ilman vaatteita ja nälissään elellä. Väitän että sinunkaan asiasi eivät olisi tippaakaan paremmin, vaikka ainoatakaan pakolaista ei meille olisi tullut!.
On ollut tiedossasi paljonko saat apua jos sen vain 'poltat' ja sitten valitat ainoa korjaamisen paikka on sinun rahan käyttösi.
leipäjonoon.....saatana....
Tt tukea saa jos on pakolainen eikä koskaan maksanut verojaan suomeen. Eikä mitään kuitteja ja tiliotteita tarvi näyttää.
Jos olet suomalainen et saa tt tukea vaikkalapset näkisi nälkää, ja joudut kaikki kuitit näyttämään ja lasteknkin tiliotteet jotta saat jos sittenkään. Suomalaista syytetään laiskaksi jos on menettänyt työpaikan ilman omaa syytään. Pakolainen saa rahaa ja sääliä että voi kun et osaa suomenkieltä tm vastaavaa, kaikessa hommassa ei tarvi suomenkieltä.
Eriavoistuminen on näkyvää.
Minä sain kerran karenssin kun en saanut alle kouluikäiselle lapselleni pivähoitopaikkaa iltavuoroon. Minun olisi tt toimiston mukaan pitänyt jättää lapsi yksin kotiin iltavuoron ajaksi, Karrenssi rapsahti koska se ei ollut syy olla ottamatta työtä vastaan.
Älä täällä tuollaisia ruikuta. Olisisit valittanut kunnolla karenssista, pyytänyt todistuksen siitä ettei ole hoitopaikkaa lapselle.
Tulee sellainen käsitys, että joillekin maksetaan, että he kylvävät näitä valheita verkkoon: "Onhan se suomalisen vaikea rakentaa mitään juhlaa tai saada edes ruokaa kun pakolaiset saavat 2500 e kk käyttörahaa ja asumisen ja ruuan ilmaseksi. "
Valhe ei muutu totuudeksi, vaikka se toistettaisiin miljoona kertaa. Pakolainen ei tosiaankaan saa jotakin käyttörahaa tai toimeentulotukea 2500euroa kuussa asumisen ja ruuan päälle. Ei tosiaankaan.
Joka vuosihan tähän on vastattu et lapsilisät tulee ennen joulua tilille. Meijän kakarat tykkää riisipuurosta. Ei maksa paljoa. Ja jouluruokiin kyllästyvät yhdessä päivässä. Mikä siinä joulussa sit muka maksaa. Valtava kasa ruokaa joka pilaantuu kun jo tapanina halutaan arkiruokaa. Pipari,omppu,karamelli ja vaikka tarra pahvipussissa on jo lapselle iso lahja.
Joo meillä käpylehmä on upea lahja ja sitä lapset toivoo joka joulu lahjaksi. Sitten he haluavat paperisen koritin ja siinä ne tärkeimmät.
Ihanaa käpylehmiä. tulee aivan lapsuus mieleen.
Aloittajalle: Onneksi Suomessakin otetaan vielä lapsia huostaan vanhemmilta, jotka eivät pysty heistä huolehtimaan. Soita heti sosiaalivirkailijalle ja ilmoita tilanne, niin lapset pääsevät nauttimaan joulusta ja hyvistä ruuista, johonkin lastenkotiin.
Facebookissa on monia ryhmiä missä voi hakea apua