Milloin Suomi Ensin - Vasemmistoliitto vastuuseen?

Onko tietoa, onko Suomi Ensin järjestämässä mielenilmaisua Vasemmistoliiton puoluetoimiston läheisyydessä?

SDP ja PS ovat olleet jo aikaisemmin mielenilmaisun kohteena.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomi Ensin -liikkeen taktiikkana on pelottelu ja painostus.

Suomi Ensin -liikkeen toinen johtohahmo Marco de Wit kertoi järjestönsä toimintatavoista avoimesti ja esimerkein Soldiers of Odinin Facebook-sivulla.

Suomi Ensin -liikkeen mielenosoitusten tarkoituksena on häiriköidä, painostaa ja pelotella. Apuna tässä käytetään de Witin vaihtoehtomedioiksi kutsumia vihasivustoja.

Suomi Ensin -liike kohdistaa siis toimintaansa ulkomaalaisten lisäksi yksittäisiin suomalaisiin henkilöihin tarkoituksenaan aiheuttaa pelkoa.

Painostuksessa ja pelottelussa vihamedialla on Suomi Ensin -liikkeen suunnitelmissa tärkeä rooli. MV-lehden kaltaiset toimijat valjastetaan julistamaan de Witin ja kumppaneiden sanomaa.

MV-lehti on julkaissut useita Marco de Witin luomia sisältöjä.

Suomi Ensin -liikkeen kirjoitetut periaatteet on kopioitu melko lailla suoraan Britain First -liikkeeltä. Se tuli tunnetuksi Suomessa, kun järjestöön kytkeytyvä mies murhasi hiljattain brittiläisen kansanedustajan.

Murha on helppo yhdistää Britain First -liikkeeseen ja se puolestaan on helppo yhdistää Suomi Ensin -liikkeeseen. Poliittisen väkivallan stigma ei taatusti ole kutsumaton vieras järjestölle, jonka tavoitteena on pelotella ja painostaa.

Lue lisää: http://seura.fi/isanpikajuna/2016/07/08/johtohahmo-paljasti-suomi-ensin-liikkeen-taktiikkana-pelottelu-painostus/?shared=6671-4320590d-1

Äänestä
  • Onko vasureilla pallo täysin hukassa? Teillä on hirvittävä tarve taistella ”Suomi Ensin-järjestöä” vastaan. Ko. liike on täysin sekopäisten touhua. Todellinen kannatus jää nyt ja tulevaisuudessa alle tuhannen. Jäseniä voi olla enemmänkin, mutta he ovat tuuliviirejä, jotka tulevat ja menevät.
    Vasurien oppositiotoiminta herättää tällaisia liikkeitä. Lapsellinen hallituksen haukkuminen, ei edistä Suomen rakentamista. Ei opposition ainut tarkoitus voi olla hallituksen kaataminen, kuten te nyt selvästi luulette. Hallituksen tekemisiä opposition tulee tarkastella kriittisesti ja antaa omia parannusehdotuksia, mutta se ei tarkoita asioiden repimistä pirstaleiksi. Demokratia on kompromissien summa.

    Äänestä

Vasemmistoliitto on niin pieni puolue ettei suuri ja mahtava Suomi Ensin- järjestö vaivaudu sen kimppuun hyökkäämään... :-))

Äänestä

Vasemmistoliiton näkökulmasta yhteiskunnallinen uhka on rasismin ja fasismin valtavirtaistuminen eli rasistisen politiikan soluttautuminen hallituspuolueisiin.

Terveessä demokratiassa opposition pyrkimys on hallituksen kaataminen aina silloin, kun hallitus uhkaa opposition näkökulmasta keskeisiä kansanvaltaisia arvoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


19.15 kirjoitti:

Onko tietoa, onko Suomi Ensin järjestämässä mielenilmaisua Vasemmistoliiton puoluetoimiston läheisyydessä?

SDP ja PS ovat olleet jo aikaisemmin mielenilmaisun kohteena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu