Kännykkäkamerat ja 1960-70 luku Lieksassa.

Tarassi

Oishan muuten tullu ainneisttoo. Nykyäänhän sitä eivät uskalla törttöelläkkää, kun toenen toesttaan kuvovvaa. Oli meillä mukavvoo sillon ennen. Sai kaekessa raahassa muata Kuluman porttaella, tahi Jätkänpahttaalla uamuyöllä ja joskus päevällää. Suatto polliissit kylläkkii tulla unen seissaattammaan ja ehken kehottivat Valtion majotusta. Kun sattu olemmaan tarppeeks hyvät puhheenlahjat, niin piäs varotuksella. Junnoo ootellessa vähä alako väsyttee. Minkäpä sille mahttaa.

5

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kummasti myös nuo ufo kuvat huvenneet olemattomiin.Suurin osa kuvista 50-70 luvulta.

      • Pojankoltiaiset teki kerran ufon Lieksassa, joskus muistaakseni 50- luvulla.
        Olivat sitoneet kesyn variksen jalkoihin taskulampun ja laski sen lentoon pimeällä.
        Tästä "ufosta" oli juttua Karjalaisessakin.


    • Tsurp

      Niin no tuoha on vanaha juttu variksen lento Lieksan taevvaalla. Niitähän lenteli muuna työnnään ja ihan piätäkauten. Nythän se oes heleppoo variksellekkii letilamppuin aekkaan. Se on muuten älyttömän viisas lintu.
      Jos tosijjaan oes ollunna känykäkamerat, niin aekamoesta livetouhua oes esittee Rautatieaseman ravintelin pihasta ja muuvalttaa. Niin, Kulumasta puhumatakkaa, tahi Rojupirtistä. Sillon kun Lieksassaa oli vielä elämänmeininkkii.

    • varisjuttu

      Muistan tuon varisjutun olin silon nuori poeka kun sitä kerrottiin.

      • Tapahtui 1950- luvulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2514
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2481
    3. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      29
      2370
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1866
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      27
      1661
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      311
      1655
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1486
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      72
      1339
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1078
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      1053
    Aihe