Ylioppilastutkintolautakunta julkaiseen tilastoja ylioppilastutkinnon suorittaneista. Tässä tilastoa 2000-luvulla ruotsin kokeen kirjoittajista:
2001 41248
2002 42105
2003 40165
2004 38521
2005 33366
2006 29897
2007 28423
2008 24446
2009 23245
2010 21907
2011 21145
2012 19681
2013 18814
2014 17509
2015 16106
2016 15334
Kirjoittajien määrä huippuvuosista on pudonnut yli 60 prosenttia. Tämä vahvistaa Åbo akedemin ym. vuoden 2014 tutkimustulosta, jonka mukaan 74 % suomalaista haluaa eroon pakkoruotsista, ja 62 % pitää jonkin muun kuin ruotsin kielen opiskelua järkevänä.
Kielilain tultua voimaan 2004 virastot, laitokset ja yritykset pakotettiin kirjoittamaan otsikot yhtä suurin kirjaimin suomeksi ja ruotsiksi. Siitä on nyt yleisesti luovuttu ja palattu järkevään käytäntöön; maan pääkieli suomi on isolla ja vähemmistökieli ruotsi sekä maailmankieli englanti pienemmin.
HOK-Elannon YHTEISHYVÄ-lehteen ilmestyi yhtäkkiä pääkirjoitukset myös ruotsiksi yhtä laajana. Palaute oli ilmesen voimakasta ja ruotsinkielinen lyheni. Tuoreimmassa lehdessä ei ollut enää lainkaan ruotsin kieltä.
Pakkoruotsi tekee hyvää jälkeä - tai pahaa, riippuen siitä, mistä näkökulmasta asiaa tarkastelee. Mutta Rkp ja suomenruotsalaiset saavat, mitä ovat tilanneet. Surullista, mutta jos ei järki toimi, niin seuraamukset pitää kestää.
Ruotsin kielilaki (2009) on edelleen huikean hyvä malli myös veljeskansalle; yksi pääkieli, muutama kansallinen vähemmistökieli ja kaikki muut maassa puhutut vähemmistökielet.
2001 41248
2002 42105
2003 40165
2004 38521
2005 33366
2006 29897
2007 28423
2008 24446
2009 23245
2010 21907
2011 21145
2012 19681
2013 18814
2014 17509
2015 16106
2016 15334
Kirjoittajien määrä huippuvuosista on pudonnut yli 60 prosenttia. Tämä vahvistaa Åbo akedemin ym. vuoden 2014 tutkimustulosta, jonka mukaan 74 % suomalaista haluaa eroon pakkoruotsista, ja 62 % pitää jonkin muun kuin ruotsin kielen opiskelua järkevänä.
Kielilain tultua voimaan 2004 virastot, laitokset ja yritykset pakotettiin kirjoittamaan otsikot yhtä suurin kirjaimin suomeksi ja ruotsiksi. Siitä on nyt yleisesti luovuttu ja palattu järkevään käytäntöön; maan pääkieli suomi on isolla ja vähemmistökieli ruotsi sekä maailmankieli englanti pienemmin.
HOK-Elannon YHTEISHYVÄ-lehteen ilmestyi yhtäkkiä pääkirjoitukset myös ruotsiksi yhtä laajana. Palaute oli ilmesen voimakasta ja ruotsinkielinen lyheni. Tuoreimmassa lehdessä ei ollut enää lainkaan ruotsin kieltä.
Pakkoruotsi tekee hyvää jälkeä - tai pahaa, riippuen siitä, mistä näkökulmasta asiaa tarkastelee. Mutta Rkp ja suomenruotsalaiset saavat, mitä ovat tilanneet. Surullista, mutta jos ei järki toimi, niin seuraamukset pitää kestää.
Ruotsin kielilaki (2009) on edelleen huikean hyvä malli myös veljeskansalle; yksi pääkieli, muutama kansallinen vähemmistökieli ja kaikki muut maassa puhutut vähemmistökielet.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Nuokin+kirjoittajamäärät+johtuvat+pääasiassa+pakkovirkaruotsista!+Eli+toinen+järjettömyys+ja+kohtuuttomuus+tukee+toista+samanlaista.
Ja+siksi+svekot+niin+kovasti+puolustavat+juuri+pakkovirkaruotsia.+Ja+siksi+nimenomaan+pakkovirkaruotsin+poisto+on+yhtä+tärkeää+kuin+itse+pakkoruotsinkin.
KUITENKIN+ilman+noita+molempia+pakkojakin+ruotsia+lukisi+vapaaehtoisesti+ainakin+5%+susuista,+mikä+olisi+varmasti+aivan+tarpeeksi.+Kyllä+maan+ruotsin+kielen+tarve+tyydyttyy+helposti,+jos+10%+kansalaista+osa+sitä+HYVIN!
Jos+lukuisat+gallup-tutkimukset+(joissa+pakkoruotsin+vastustus+on+aina+luokkaa+70%)+ei+vakuuta+päättäjiä,+niin+tuon+oppilaiden+"jaloillaan+äänestämisen"+luulisi+jo+pikkuisen+herättävän+ajatuksia.
Huolestuttavinta pakkoruotsin opiskelussa on, että turhan kielen pänttääminen vie opiskelumotivaation. Motivaation katoaminen aiheuttaa järjestyshäirlöitä ja huonoja tuloksia.
Koulujen työilmapiiri on niin huono, että opettajat kärsivät. Pojat erityisesti inhoavat ruotsia, eikä heitä kiinnosta sen opiskelu.
Pakko tuntuu tänä päivänä kummalliselta. Uskontoakaan ei ole pakko opiskella. Ruotsin tunnit ovat kovennettua jälki-istuntoa.
Ruotsinkielellä ei ole tulevaisuutta. Helsingissä pääsee lääkäriksi ilman ruotsin taitoa. Vaasaan ei tule päivystystä, koska muuta syyt ovat tärkeämmät. Ruotsinkielinen media kuolee pois. Ilman mediaa ei ole kieltä. Elinkeinoelämä ei piittaa tuon taivaallista ruotsista.
Olemme varmoja, että kunnallisvaaleissa menestyy vain ajamalla vapaata kielivalintaa. Eduskuntavaaleissa jää armotta rannalle, jos tunnustautuu pakkoruotsin kannattajaksi. Olisi aika muuttaa lakeja!
onkohan jalkapallovalmentaja tiennyt pelaajan huumekäytöstä kun sai potkut,minä epäilen ettätaitaa olla huumeongelma suomen jalkapallo joukkueella kun se yksi pelaaja sai käsittömän Äkki-raivokohtauksen tuomarille ja sitte alko itkemään narkomaaneilla on samanlaista käytöstä.
Ruotsinkieli on suomalaiselle hyödytön kieli. Meillä on Suomessa ruotsia puhuvia riittävästi niihin tehtäviin, mitä ruotsi tarvitsee. Erityisesti Kokoomusta äänestävien kannattaa luopua ruotsinkkielestä
Niissä ammateissa, joissa kokoomukselaiset toimivat on vaatimus ruotsin osaamisesta keinotekoinen. On vaikea ymmärtää, että juristin tarvitsisi osata ruotsia? Miksi lääkärin tarvitsifsi osata ruotsia Tampereella?
Kepulaisten kannattaisi pistää lapsensa venäjän kurssille. Tulevaisuudessa Suomen maanviljely pärjää ainoastaan Venäjän kaupalla. Ruotsiin ei voi myydä mitään.
Demareiden pakkoruotsin kdannatus perustuu ainoastaan korruptioon.
Demarit ovat ruotsinkielisten piparipurkilla käsl olkapäätä myöten.
Duunarille ei ruotsinkielestä ole mitään hyötyä.
Vasemmistoliitto ja Vihreät ovat kieliasioissa täysin tunkiolla.
RKP on onneksi saanut puoluejohtoon mummoja, jotka ovat niin ilkeitä, etteivät muut politiikot heitä voi kestää. Mummot hoitavat ruotsinkielen aseman kuoleman partaalle.
Muommot eivät ole solidaarisia mummoille. No, siinä ei ole mitään uutta. Eikä myöskään nuissa onttojakin ontommissa tyhjänpäiväisissä kommenteissa.
Mummot ovat hävinneet jokaisen ajamansa asian. Yksi voitto
VR:n juna pysähtyy Bennäsissä? Matkustajat vain puuttuu.
Ei kannettu vesi kaivossa pysy, ruotsin kieli marginalisoituu tulevaisuudessa ghetto-kieleksi, kuten hebrea
Talalle tyypillinen viesti; sisältö väärin ja johtopäätökset vielä väärempiä.
Talan viestit ovatkin kuin itse dosentin hampaat: vääriä ja pahasti värittyneitä.
Tehdäänpäs tämä tyhmimmillekin selväksi, Yhteishyvä-lehdestä ilmestyy täysin ruotsinkielinen näköispainos ruotsinkielisille asiakasomistajille. Lehden nimi on Samarbete. Talan raportoima palaute on olemassa vain Talan päässä, siellä vaivaisen purukaluston takana.
Taas rusu ei pysty muuta kuin haukkumaan tosiasioita kirjoittajaa Talaa ja tietysti ilmaisemaan mielipiteensä. Ja tuo S-ryhmän lehti ilmestyy nähtävästi monena painoksena, eikä siinä ole ollut Kuopiossa ruotsin kieltä. Ehkä sitä ruotsia oli Uudellamaalla, josta se palautteen vuoksi lähti nopeasti pois. Siitäkin näkee että Suomi suomalaistuu.
Jokos "postinen" on myös ruotsinkielinen, sitähän rkp ja folktinget ovat kovasti ja tarmokkaasti vaatineet?
Miksi meidän pitäisi apinoida Ruotsin kielimalli? Eikö itsenäisen valtion kuulu tehdä itsenäisesti omat päätökset? Vai onko niin, että jotkut eivät kykene irrottautumaan Ruotsin vallasta , vaikka muuta selittävät?
Me fennot haluamme hyvät ja tasavertaiset suhteet muihin Pohjoismaihin. Haluamme myös tasavertaisuuden nimessä että yhteistyökieli on englanti. Vähemmistö on hyvä ja pitää turpansa kiinni, kun suomenkielistä Suomea kehitetään suomenkielisten ehdoilla.
Suomi ei ole pelkästään suomenkielinen. Se on pelkästään suomenkielinen vain fennomaanien pään sisällä. Tämä on fennomaaninkin aina hyvä välillä muistaa. Muuten alkaa fakta ja fiktio sekoittua.
Kyllä Suomi ON mitä selvimmin suomenkielinen maa, jossa on monta pientä vähemmistökieltä!
Sen sijaan Suomi EI missään muodossa ole enää, jos koskaan, kaksikielinen!
Tuo kaikkein oleellisin fakta sekoittuu svekojen fiktioon ja fiksaatioon "elävästä kaksikielisyydestä."
"Sen sijaan Suomi EI missään muodossa ole enää, jos koskaan, kaksikielinen!"
Asiaa...
Suomessa on viisi virallisen statuksen saanutta kieltä.
"Suomessa+on+viisi+virallisen+statuksen+saanutta+kieltä.+"
Juh.
Suomi+on+oikea+ihmisoikeuskeidas.
Suomessahan+asuu+jopa+ainoa+euroopan+alkuperäiskansa.
Tätä+kansanosaa+ei+svedut+paljon+ajattele+aivopierujaan+plöräytellessään.
kuitenkin+1%+väestöstä+osaa+ruotsia,+mutta+ei+suomea.
Eli+kyllä+Suomi+on+joko+yksikielinen,+tai+monikielinen+maa.
ja+ruotsi+on+vaan+yksi+niistä+monesta+kielestä,+joilla+ei+tosiasiassa+tee+mitään,+paikallista+k-kauppaa+kauempana.
Lisää+kiintiöitä+sveduille.
YHTEISHYVÄ-lehden+ruotsinkielinen+versio+SAMARBETE+on+juuri+oikea+suuntaus+eli+ruotsinkielisille+oma+lehdykäinen+eikä+kiusata+suomenkielisiä+pakkoruotsilla.+Mutta+tämä+ei+oikein+tahdo+sopia+suomenruotsalaisille,+koska+"ruotsin+pitää+kuulua+ja+näkyä+kaikkialla".+He+järkyttyivät,+kun+saivat+kinuamansa+oman+TV-kanavan,+mutta+katsojaosuus+olikin+vain+parin+prosentin+luokkaa,+sillä+suomenkieliset+eivät+sinne+juurikaan+eksy+-+eikä+edes+suurin+osa+suomenruotsalaisista.+Sen+jälkeen+alkoi+hivuttautuminen+suomenkielisille+kanaville.+Mikään+ei+ole+hyvä+tälle+alle+5+%+vähemmistölle,+kun+pitäisi+syödä+ja+säästää+kakku.+;-)
Miten voitkaan olla noin lapsellinen valittaja eläkeläinen Tala. Itkustasi voi vetää johtopäätöksen, ettei suru saa osoittaa minkäänlaisia elämisen merkkejäkään tässä yhteiskunnassa. Fenno saa sen sijaan mielestäsi käyttäytyä kuinka sikamaisesti kuin vain voikaan.
Tv-kanava ei taida tänä päivänä olla mikään mittari yhtään millekään. Jos ruotsinkielistä ohjelmaa ei katsota, se ei johdu ruotsinkielistä ohjelmista välttämättä ollenkaan, vaan siitä että tv:n/netin katsominen on muuttunut luonteeltaan hyvin monenlaiseksi. Ennen muinoin tv olisi ollut SE mittari, mutta nyt elämme vuotta 2016.
Hehheh!? Menee jo koomiseksi nettisvekojen väistely, kun eivät pysty puolustelemaan YLE:n svekosikailua... ;-)
Kuka muuten pyyhkii räät sun naamalta? Ihan uteliaisuudesta kysyn.
narcissists ha u ntse u nahana litheknishiene puo ke ke ha khoneha ho bua le uena ke moroalo sechabeng sa u hloka thuso mong le e mong. Ak'u bone feela Nerd meno ea ke keng a tšoara puisano ea ntle le ho pee sena hase ntho e tloaelehileng.
Vaikka pakkoruotsi lakkautetaan, ruotsia tullaan silti lukemaan kouluissamme moninkertaisesti siihen, mitä virkamiehiä, lääkäreitä ja juristeja maassamme on, ja heidän pätevyyttään toisen kotimaisen hallintaan. Tämä totuus on ollut eräälle vähemmistöllemme vaikeaa ymmärtää
Kohu päivystysuudistuksesta:Vaasan keskussairaalan johtajaylilääkäri raivostui ministeriölle - "Vähintäänkin harhaanjohtavaa ja osin täysin väärää tietoa"
12.12.2016
http://m.iltalehti.fi/uutiset/201612122200039384_uu.shtml
kommenttiosiossa sanotaan totuuksia!
Vaasalaisten itkuvirsi jatkuu.Pitääkö kaikki tulla kielisyihin vetoamalla.Rkp on tullut Suomen kansalle kalliiksi.Muistetaan Norrback ja Raippaluodon silta,valtion laitokset Seinäjoelta Vaasaan sekä Vaasalaisen tiemestarin kotiinpäinveto:Jokainen pieni metsätiekin on asfaltoitu.Hyvä että järki vihdoin voitti.Ei enään pakkoruotsii kuten Klamydia laulaa.
No ei täällä Vaasassa ainakaan suomenkielisten parissa mitään suurta surua ole, hädin tuskin muistetaan koko asiaa, ellei siitä jatkuvasti olisi mediassa RKP:n itkuja.
"Muistetaan Norrback ja Raippaluodon silta"
Raippaluodon silta muuten on Mustasaaressa eikä Vaasassa, tosin varmasti RKP:n myötävaikutuksella. Sinänsä sillat ovat ihan positiivista infran rakentamista, joita pitäisi rakentaa enemmänkin lossipaikkoihin.
"valtion laitokset Seinäjoelta Vaasaan"
Osaatko nimetä jonkin tällaisen viraston tai laitoksen?
"Vaasalaisen tiemestarin kotiinpäinveto"
En tiedä tuosta, käsittääkseni tieasiat on käsitelty jo vuosia Seinäjoen ELY:ssä.
Siis pointti on, että Vaasaa ja vaasalaisia on turha leimata tämän RKP:n epätoivoisen päivystyskamppailun takia, kyse ei ole edes Vaasan omasta sairaalasta, vaan sairaanhoitopiirin.
"Ei enään pakkoruotsii kuten Klamydia laulaa. "
Jospa parahin Auvo Rauhala(loistava nimi muuten vaikka sketsisarjaan) laski mukaan myös kaikki pakkoruotsia kokeneet kansalaiset.
Tällöinhän svedujen osuus lähentelee SAAB 96:sta
Lisää kiintiöitä svenssoneille.
Miksi kaikkien suomalaisten pitää opetella pakkoruotsia kaikilla opiskelutasoilla kun sen osaaminen ei kelpaa hurreillekaan?
Henrik Lax itki presidenttiehdokkaana ollessaan kuinka vanha mummo ei ollut saanut kuolla ruotsiksi HELSINGISSÄ.
Oulussa koko lääninhallitus pantiin joku vuosi sitten pakkoruotsia opiskelemaan, mutta hurrit vei kuitenkin homman Kokkolaan. Olikohan tuolloin kyseessä TE-keskuksiin liittyvä keskittäminen tms. Syyksi sanottiin lopultakin kielitaito ja sen puute Oulussa. Pakkoruotsi ei taskaan toiminut.
jos omassa kotimaassaan ei saa kuolla omalla äidinkielellä, jotain on pielessä
Miksei yksikään politiikko uskalla julkisesti puuttua pakkoruotsiin?
Ketä tässä maassa pelätään? Ei myöskään media uskalla julkaista kriittistä kirjoitusta. Toivottavasti kunnallisvaali ehdokkaat uskaltavat!
Tässä maassa eli hölmölässä pelätään kaikkea muuten me olisimmekin sitä bliisiä kansaa jota Niinistö kehui itsenäisyyspäivänä.