Agatha Christie näytti homot sellaisina...

... jolla homot ennen nähtiin - niljakkaina. Se oli vielä aikaa jolloin kulttuurimarxilaisuus ei ollut mädättänyt länsimaita.

Ks. Hercule Poirot - "Kortit pöydällä"
1152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hän ei katsonutkaan maailmaa huumehöyryisestä aatekuplastaan punavihreiden silmälasien läpi.

Äänestä

Hän näki asian biologiselta kannalta: vain mies ja nainen keskenään voivat lisääntymä yhdynnän kautta.

Äänestä

Teemu Keskisarja, historioitsija, hämmästeli kun seksuaalirikollisuuden historiaa Suomessa tuttkiessaan havaitsi että homous oli ennen toista maailmansotaa tuiki harvinaista. Ilmiö liittyy ilmeisesti kaupungistumiseen ja keskiluokkaistumiseen.

Äänestä
  • Sodassako suomimiehet oppivat sitten homostelemaan?

    Äänestä

  • Ei vaan homostelu liittyy kaupungistumiseen ja keskiluokkaistumiseen. Se alkoi ruotsinkielisestä älymystöstä ja leviten sitten muuhun keskiluokkaan. Mitä duunarihenkisemmäksi ja työväenluokkaisemmaksi mennään kansankerroksissa sitä vähemmän homoutta. Kyse on kulttuurista, ei biologiasta.

    Äänestä

  • Kaupungeissa asuvat ihmiset eivät tunne toisiaan. Siksi voidaan salassa harrastaa vapaasti kaikenlaisia iljettävyyksiä.

    Äänestä

  • "Jani näki tumman hahmon, jolla oli huppu päässään. He eivät puhuneet toisilleen mitään.

    - Kosketimme toistemme haarovälejä, minä painauduin hänen rintaansa vasten. Emme suudelleet. Vettä satoi yhä kovempaa. Kun mies käänsi minut vasten puunrunkoa ja painautui kiinni takamukseeni, tiesin leikkiväni hengelläni. En kysellyt ehkäisyä, en mitenkään varjellut itseäni. En kuitenkaan vastustellut, annoin kaiken tapahtua.

    - Tätä kai tarkoitti se, että ihminen altistaa kivulle tunteakseen edes jotain. Kaikki oli nopeasti ohi."

    Äänestä

A.Christiekin tiesi, että homous on epänormaalia.

Äänestä

Kari Suomalainen: "En pidä homovitseistä. Ei sairaudelle pidä nauraa."

Äänestä

Eikös joku biologi selittänyt tieteellisesti jotain stressistä ja sikiön hormonihuuhteluista nimenomaan sotien aiheuttamana, jolloin homppuja syntyi juuri sodan jälkeen enemmän. Elikäs tavallaan luonnollinen seuraus johonkin liian kovaan juttuun. Tämä tietysti vaati oman homokulttuurin syntymisen ja laajemman hyväksynnän tarpeen jne. Samoin että tavallinen nainenkin voi olla toisen kanssa kun vaan sitä testoa löytyy. Muuten silloin joskus eliitti ruokki naisensa pullalla ja lepuutti odotusaikana olisko ollut huomattu asia jo silloin?

Äänestä

Nomous on vähän sama kuin länsimainen ylensymtikulttuuri. Kun on kaikkee niin mikään ei enää maistu. Pitää ain aetsii jotain uutta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


MennytAika kirjoitti:

... jolla homot ennen nähtiin - niljakkaina. Se oli vielä aikaa jolloin kulttuurimarxilaisuus ei ollut mädättänyt länsimaita.

Ks. Hercule Poirot - "Kortit pöydällä"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu