Artikla 5 on humpuukkia.

Miksi sitten Yhdysvaltojen hallitus julistaisi artikla 5 mukaisesti sodan toiselle ydinasevaltiolle, esim Venäjälle, jollei se uhkaa suoranaisesti sen omaa turvallisuutta? Eipä julistaisikaan, koska sitä hallitusta ei äänestettäisi enää seuraavalle kaudelle.

Eri keskustelu on sen sijaan onko Natosta enää hyötyä millekään sen jäsenelle, vai pitäisikö se lakkauttaa vielä kun sen maine ei ole aivan vielä kokonaan mennyt ja pystyttää sen tilalle vähän nykyaikaisempia liittoumia, joista voisi olla ihan oikeasti hyötyä sen jäsenille.

Nato on siis täysin kykenemätön puolustamaan sotilaallisesti maita, joilla ei ole kansainvälisesti mitään merkittävää asemaa. Jos joku pikkumaa kuten esim. Viro tai Suomi miehitetään Venäjän toimesta, niin Nato nostaa kädet kiltisti pysystyyn, se on 100% varmaa.

12

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysynpävaan

      Miten saisi iskostettua nämä faktatiedot Naton "turvatakuista" nattottajien umpiluihin?

      • Pakkonauraa

        Natottajilla ei ole järjenkäyttö sallittua Naton 5 artiklan kohdalla.


    • Do_The_Math

      "Miksi sitten Yhdysvaltojen hallitus julistaisi artikla 5 mukaisesti sodan toiselle ydinasevaltiolle, esim Venäjälle, jollei se uhkaa suoranaisesti sen omaa turvallisuutta?"

      Mikä oli siis kysymys?

      Tuossa lauseessa on toisensa kumoavia argumentteja. Miksi julistaa sota jos ei ole uhkaa.

    • NATOonTurhaLiitto

      Täytyy myös ymmärtää että NATO ei ole voittanut yhtäkään sotaansa ja koko 2000-luvun sen heikkenemistään heikentynyt sekä suhteellisesti että absoluuttisesti.

    • NATOjuonittelu

      Sauli Niinistö, YLE, Hesari eivät juonittele Suomea NATO:on artikla 5:n taka vaan sen takia, että niillä itsellään säilyisi valta Suomessa USA:n ja NATO:n tuella.

    • MeNotTiltu

      Tiltu:"Miksi sitten Yhdysvaltojen hallitus julistaisi artikla 5 mukaisesti sodan toiselle ydinasevaltiolle, esim Venäjälle, jollei se uhkaa suoranaisesti sen omaa turvallisuutta?"

      Siitä syystähän sodat yleensä julistetaan. Tähän ei kyllä tarvita 5. Artiklaa.

      "Eipä julistaisikaan, koska sitä hallitusta ei äänestettäisi enää seuraavalle kaudelle."

      Onko ydinsodan jälkeen äänestyksiä, tiltu?

      "Eri keskustelu on sen sijaan onko Natosta enää hyötyä millekään sen jäsenelle, vai pitäisikö se lakkauttaa vielä kun sen maine ei ole aivan vielä kokonaan mennyt ja pystyttää sen tilalle vähän nykyaikaisempia liittoumia, joista voisi olla ihan oikeasti hyötyä sen jäsenille."

      Tämän ratkaisevat Naton jäsenmaat, ei asiantuntematon ja valehteleva tiltu.

      "Nato on siis täysin kykenemätön puolustamaan sotilaallisesti maita, joilla ei ole kansainvälisesti mitään merkittävää asemaa."

      Natolla on jo rauhan aikana maailmassa täysin ylivoimaiset asevoimat. Se pystyy puolustamaan kaikkia jäsenmaitaan.

      "Jos joku pikkumaa kuten esim. Viro tai Suomi miehitetään Venäjän toimesta, niin Nato nostaa kädet kiltisti pysystyyn, se on 100% varmaa. "

      Virossa on usean Naton jäsenmaan joukkoja. Mikään miehitys ei tule kyseeseen.

      Sama koskee Suomea, jossa on tiltujen vihaama oma vahva puolustus ja joka on EU:n jäsen sekä Naton rauhankumppani.

      Tiltun asiantuntemattomuus on jälleen aivan uskomaton..

    • TaaviMaisteri

      Siis mistä syystä Tavallinen maisteri? Mistä syystä?

      On ydinsodan jälkeen on äänestyksiä etenkn voittajavaltioissa.

      Naton kohtaloa ei ratkaise eikä siitä päätä Naton jäsenmaat vaan USA, ja nyt jo Trump jota Nato-maat pelkäävät jo kuin kummitusta kun Trump on uhannut lakkauttaa Naton.

      Heh heh heh ylivoimaiset rauhanaikana, joopa joo paraateja, sotaharjoituksia, uhoilua Natolla riittää, mutta tosipaikan tullen oikeassa sodassa siitä ei ole ollut mihnkään.

      USAkin myöntää, että Venäjä pystyisi miehittämään Viron parissa päivässä eikä Nato voisi mitään.


      Sama koskee Suomea, jolla on natottajien tuhoama puolustus ja puolustustahto.

      Tavallsen maisterin asiantuntemattomuus on jälleen aivan uskomaton..

      • TiltunKauhu

        Tiltu: "On ydinsodan jälkeen on äänestyksiä etenkn voittajavaltioissa."

        Jaa. Tiltuhan sellaisetkin tietää...

        "Naton kohtaloa ei ratkaise eikä siitä päätä Naton jäsenmaat vaan USA, ja nyt jo Trump jota Nato-maat pelkäävät jo kuin kummitusta kun Trump on uhannut lakkauttaa Naton."

        Voi tiltua voi. Natossa päättää Naton neuvosto, ei USA. Trump on uhannut lakkauttaa Naton vain tiltujen valeissa.

        "Heh heh heh ylivoimaiset rauhanaikana, joopa joo paraateja, sotaharjoituksia, uhoilua Natolla riittää, mutta tosipaikan tullen oikeassa sodassa siitä ei ole ollut mihnkään."

        Natoon ei ole kukaan uskaltanut hyökätä.Jäsenmaiden armeijat ovat pärjänneet erittäin hyvin, missä ovat taisteluun joutuneet.

        "USAkin myöntää, että Venäjä pystyisi miehittämään Viron parissa päivässä eikä Nato voisi mitään."

        Ei myönnä. Virossa on Naton joukkoja. Miehitys tietäisi sotaa Natoa vastaan.

        "Sama koskee Suomea, jolla on natottajien tuhoama puolustus ja puolustustahto."

        Suomen puolustsu on kunnossa, eikä tuhoudu tiltujen valeisiin.

        "Tavallsen maisterin asiantuntemattomuus on jälleen aivan uskomaton.."

        Saattaa ollakin. Mistä löytyisi tyypin tekstejä?


    • Joxanen

      Hörölörön levittäjä vauhdissa !

    • kuussakotuulee

      Jep ja tuo sinun säälittävä yksinpuhelusi on ihan artikla 5.
      Mutta tärkeintä kai on se että pikkuinen pääsee toteuttamaan unelmaansa, vaikka sitten vain itsensä kanssa.
      Toisaalta eihän se näin pakkasella ole peikon mukava leikkiä yksinään siellä hiekkalaatikollakaan.

    • vihreä_nuttu

      V-artikla on tavallisen maisterin raamattu.

    • NoNees

      Kaikki spekuloinnit ovat turhia, yhtä turhia kuin Nato kiimaisen munat?
      Venäjä ei ole uhannut Suomea missään vaiheessa, edes uhitellut? Kaikki tällaiseen viittaava on pelkkää tahallista lietsontaa jolle ei ole perusteita eikä faktaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      165
      4622
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1611
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1427
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      61
      906
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      787
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      737
    7. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      731
    8. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      75
      710
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      709
    10. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      40
      664
    Aihe