Lapset, perhe ja työ, kolme tärkeintä asiaa

Kiittäen

Paras asia perheiden kannalta on ehdottomasti se, että iltapäivätoiminta on kaikille tarvitseville 0-2lk. oppilaille, ja se on ehdoton välttämöttömyys työssäkäyvissä perheissä. Onneksi päättäjämme ovat olleet, niin viksuja ja viisaita, jotta ovat ymmärtäneet asian tärkeän merkityksen. KIITOS !

16

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ToivoisinSYDÄMESTÄNI

      Olen samaa mieltä tärkeysjärjestyksestä ja ap-ip toiminnan välttämättömyydestä työssä käyvien vanhempien lapsille.
      Lapsilla ei ole esimerkkitapauksessa koulukyyditys oikeutta, jos vanhempien työajat sallivat kuljetuksen.

      Uskoisin kaikkien olevan tyytyväisiä ja kiitollisia asiasta, mutta toivoisin hartaasti jotta pienin kustannuksin olisi järjestettävissä tarveharkinnan mukaan koulukyyditys kaikille alle 3-luokan koululaisille, jos he ei syystä tai toisesta tarvitse ap-ip paikkaa. Mm. vauvalomalla olevien vanhempien esi-1- 2 lk. koulua käyvät lapset saisivat vaihtoehtoisesti valita jommankumman vaihtoehdon , kyydityksen tai ip-toiminnan tarveharkinnan mukaan, koulumatkan pituus, vanhempien vuoro-ja vastaavien työolosuhteiden vuoksi harkiten.

    • ToivoisinSYDÄMESTÄNI

      Anteeksi, unohdin mainita toivomukseeni, että kyyditysraja olisi se kolme ja se olisi vain työssäkäyvien-, vuorotyöläisten ja vauvalomalla olevien lapsille. Hyvin perusteluin ehkä satunnaisesti myös haettavissa muusta syystä.

      Näin kunta tulisi vastaan lapsiperheiden ongelmissa ja kiitollisten joukko kasvaisi nopeasti.

      • reilupelioltava

        Ei tämä ole oikea paikka toiveille, kunnalla on päättäjät jotka hoitavat finanssipuolen ja hankinnat. Eivät he tällä palstalla käy käsiteltäviä asioita hakemassa kokouksissaan päätettäväksi. Edellisen toiveeseen totean mielipiteenäni, että kaikki vanhemmat ovat samanarvoisia, ei heidän sosiaalinen statuksensa saa olla jonkun etuisuuden eväämisen peruste - ellei sitten ole kyseessä etuus, jonka saanti on talouden tulorajasta riippuvainen (vain vähätuloisille).


    • Tärkeitä

      Muuttaessani paikkakuntaa, oli syynä hyvä virka, mutta ammatillista etenemistä enemmän ratkaisuuni vaikutti perhesyyt ja hyvät julkiset liikenneyhteydet, joiden ansiosta lapsillamme oli mahdollisuus harrastaa ja käydä Tampereella koulua.

    • Eväät-nousuun

      Aivan, sujuva turvallinen arki kaikille ikään tai kokoon katsomatta, hyvät yhdenmukaiset tarpeen mukaiset liikenne- ja koulumatkat kaikkiin asuintaajamiin. Ne on perusta, joka eristää ihmisten hyvinvointia, mahdollistaa hyvän arjen ja nostaa kunnan imagoa, sekä nostaa lopulta kunnan talouden paremmaksi.

    • Tämäkintärkeää

      Eri paikkakunnilla asuvat työtoverini ovat ihmetelleet Lempäälän korkeita maksuja. Aamu- ja iltapäivähoito on muualla hinnoiteltu jopa sata euroa/kk edullisemmaksi.

    • LapsiTÄRKEIN

      Lempäälän ulkopuolella asuvan tuttavani toista luokkaa käyvää lapsi osallistuu vain iltapäivätoimintaan ja maksu on sisältäen välipalan 80€ /kk

      Maksuakin tärkeämpänä pidän kuitenkin sitä, että voi turvallisin mielin käydä työssä huolehtimatta lapsen turvallisuudesta.

      Tiedän että joissakin perheissä on useampia lapsia, sekä päivähoidossa, että alemmilla luokilla, niin maksut voi tehdä työn teon taloudellisesti kannattamattomaksi.

      Vaakakupissa painaa jokaisessa tapauksessa kuitenkin eniten lapsen hyvinvointi ja turvallisuus. Siinä on parhain pohja ja rakennusaine saavuttaa yhteiskunnallisesti, että perheiden ja yksilön kannalta kaikkein paras henkinen ja taloudellinen kate.
      Äitinä toivon että se huomioidaan myös Kuntien ja Valtion päätösten teossa.

      • Mamimami80

        Pikainen galluppi töissä tänään. Tampereella aamu ja iltapäivä yhteesä 70-140 euroa ja Ylöjärvellä iltapäivä 80-110 e. Tyytyväisiä ovat opettajiin ja toimintaan.


      • Ostovoima
        Mamimami80 kirjoitti:

        Pikainen galluppi töissä tänään. Tampereella aamu ja iltapäivä yhteesä 70-140 euroa ja Ylöjärvellä iltapäivä 80-110 e. Tyytyväisiä ovat opettajiin ja toimintaan.

        Ylöjärvellä lisäksi koulumatkojen kilometrirajat 0-2lk /3km. Sekä edelleen edullinen ap-ip.
        Lempäälän vastaavia hintoja ei ole tiedossani, ja olisin utelias niiden suhteen.

        Lukemastani päätellen ihmettelen Lempäälän suhtautumista lapsiperheitä kohtaan. Lapsiperheitä ei kannata pitää lyhytnäköisesti kuluerinä, vaan he elävöittävät kauppaa, yrityksiä yleensä ja heidän vuokseen moni kunnissa saa leipänsä, taxia ja opettajia myöten, jotka edelleen maksavat kuntaan veroja. Huomioitavaa on myös se, että suurimmaksi osaksi laspiperheet maksavat myös kunnallisveroja. Lapsiperheiden ostovoima on tärkeää, sillä se raha menee kiertoon elävöittämään taloutta, josta hyöty tulee kaikille.


        Kunnan taloutta laskettaessa, ei pidä laskea ainoastaan kuluja ja mistä säästetään, vaan kokonaisuutta sekä lyhyellä, että pidemmällä aikavälillä. Veronmaksajia tarvitaan vastakin.


      • Voittajajippii
        Ostovoima kirjoitti:

        Ylöjärvellä lisäksi koulumatkojen kilometrirajat 0-2lk /3km. Sekä edelleen edullinen ap-ip.
        Lempäälän vastaavia hintoja ei ole tiedossani, ja olisin utelias niiden suhteen.

        Lukemastani päätellen ihmettelen Lempäälän suhtautumista lapsiperheitä kohtaan. Lapsiperheitä ei kannata pitää lyhytnäköisesti kuluerinä, vaan he elävöittävät kauppaa, yrityksiä yleensä ja heidän vuokseen moni kunnissa saa leipänsä, taxia ja opettajia myöten, jotka edelleen maksavat kuntaan veroja. Huomioitavaa on myös se, että suurimmaksi osaksi laspiperheet maksavat myös kunnallisveroja. Lapsiperheiden ostovoima on tärkeää, sillä se raha menee kiertoon elävöittämään taloutta, josta hyöty tulee kaikille.


        Kunnan taloutta laskettaessa, ei pidä laskea ainoastaan kuluja ja mistä säästetään, vaan kokonaisuutta sekä lyhyellä, että pidemmällä aikavälillä. Veronmaksajia tarvitaan vastakin.

        Lempäälässä Ap 80e ja Ip 140e elikkä yhteensä 220e. Sama hinta vaikka lapsi olisi tunnin tai neljä päivässä. Suomenennätyshinta! Lempäälä otti taas kultaa!


    • IKÄVÄ-entistä

      Luuleeko päättäjät, että sana ei kulje kunnan rajojen ulkopuolelle. Nykypäivänä ihmiset ovat hyvin valveutuneita ja lisäksi tietoa on löydettävissä netin kautta.
      Harmi, sillä entinen hyvä Lempäälän maine on nopeasti kärsinyt ja sillä saattaa olla kauaskantoiset seuraukset.
      Lempäälä on ollut aiemmin ihana ja turvallinen paikka asua, josta on syystä voinut olla ylpeä, ja jossa on tehty vastuullisia päätöksiä.

      • viestittäjä

        Selkeä viesti siitä että Lempäälästä ei tehdä jatkuvasti kasvavaa Tampereen saati muidenkaan kasvattikuntaa (kasvatetaan veronmaksajia toiselle kunnalle) on ihan ok. Lempäälän veronmaksajapohja ei kerta kaikkiaan riitä rikkaampien ja suurempien kuntien 'rahoittamiseen'. En silti sano että koulukuljetuksista (pienet ikäluokat) karsiminen on paras vaihtoehto tälläiselle 'viestille'.


    • Outoa-toimintaa

      Vertailtaessa kuntia keskenään, niin yksi tärkeimmistä käytännön ja viihtyvyyden kannalta on hyvin toimivat liikenneyhteydet.
      Kaavoitettaessa uusia isoja asuntoalueita perheellisille 2-5 km. päähän keskustasta ja kouluista, niin tyhmempikin ymmärtää, että tuolloin on syytä olettaa ja pitää itsestään selvyytenä järjestettävän myös joukkoliikenneyhteydet alueelle.
      Näin ei kuitenkaan Lempäälässä kaikilla asuinalueilla ole, ja en tiedä yhtään vastaavaa paikkakuntaa jossa olisi vastaava tilanne.

    • Kokemuksesta

      Mikä muualla on itsestään selvää, ei koske Lempäälää.

    • Lainaten

      Hyvinvointi koostuu fyysisestä, psyykkisestä ja sosiaalisesta hyvinvoinnista. Jokaisella kuntalaisella pitäisi olla oikeus hyvinvointiin, turvallisuuden tunteeseen ja arjessa pärjäämiseen.

      Toimivassa kuntarakenteessa työpaikat, asunnot, palvelut, koulut ja virkistysalueet ovat joustavasti saavutettavissa joukkoliikenteelle, kävellen ja pyöräillen.

      Elinvoima koostuu hyvästä arjesta, vetovoimaisesta ympäristöstä, hyvistä liikenneyhteyksistä, palveluista ja toimintaedellytyksistä, kilpailukykyisestä ja monipuolisesta yrityskannasta, osaavan työvoiman saatavuudesta, osaavasta pääomasta ja yhteisöllisyydestä

    • TodellakinPitäisi

      Toki on hienoa kun lapsille on järjestetty kouluajan ulkopuolella toimintaa ja se on OK.
      Mutta ehdotommasti tärkeää, välttämätöntä ja oikeudenmukaista olisi yhdenmukaistaa myös keskustan ulkopuolisten suurien asuinalueiden palvelut siten, että jokaisella lapsiperheiden suosimalla alueella olisi käytettävissä joukkoliikenne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe