Menestys Kolumbiassa= Vasemmistoterrori loppui NÄ

NYTloppuVASEMISTOterrori

Erään nuorisoryhmän (Youth for Human Rights International (YHRI)., suomeksi 'KANSAINVÄLINEN NUORET IHMISOIKEUKSIEN PUOLESTA'-ryhmä) toiminta ihmisoikeuksien puolesta mursi rauhanomaisesti koko monikymmenvuotisen KAUHEAN sisällissodan ja sotakultuurin eteläamerikan Kolumbiassa, jossa vasemistoterroristinen FARC-RYHMITTYMÄ OLI TAISTELLUT maan hallitusta ja armeijaa vastaan sissisotaa (suomessa asiaa ei paljon uutisoitu EU-tiedonvälityksen aikana)

VALITETTAVASTI LINKIT näistä ihmisoikeuksia edistäneistä asioista ON TOISTAISEKSI VAIN ENGLANNINKIELELLÄ (english language links):

freedommag.org/issue/201612-the-expansion-issue/humanitarian/rebels-military-and-human-rights.html

humanrights.com/

scientology.org/how-we-help/human-rights.html

ps.
tässä ei oteta kantaa sodan syyhyn ja siihen kuka oli oikeassa ja väärässä, vaan siihen että on hyvä jos maassa on rauha.

ps
en ole pasi:
http://www.pasi.fi/2016/01/29/se-oikeasti-epamiellyttava-totuus

7

381

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SittenTodellisuuteen

      Amerikkalaisten rahoittamia globalisaation edistämisjärjestöjä tuokin, ovat tehneet sitä työtä Etelä- ja Väli Amerikassa jo vuosia, eivät suinkaan aja ihmisoikeuksia nämä järjestöt, vaan levittävät maailmaan uusliberaalia talousmallia ja samalla Yhdysvaltojen taloudellisia etuja ajaen...

      Väliin amerikkalaiset ovat tehneet sitä melkoisen väkivaltaisestikin myös tuolla maanosassa demokratiasta viis, rahahan tässä systeemissä on se joka määrää, markkinatalous ja demokratia ovat ottaneet kuvaavasti sanoen turpaansa jo vuosia globalisaation edetessä. Noita uusliberaalin ihmemaailman oppeja levittää moni muukin järjestö, ovat järjestäin amerikkalaisten verovaroilla rahoitettuja ja se kenen leipää syöt, sen lauluja laulat on vanha tuttu sanonta Suomessakin... Esimerkin omaisesti:

      "Kullanryöstäjät."

      https://vapaakulkija.wordpress.com/2016/06/26/kullanryostajat/

      Myös EU on alkanut harrastaa tuota kuvitteellista demokratian vientiä mikä sinänsä on huvittavaa onhan EU itse kuuluisa demokratiavajeestaan ja parlamenttikin vain pelkkä kulissiparlamentti vailla valtaa, EU:n perustuslaitkin on lobanneet ylikansalliset suuryhtiöt.

      • EUEY

        Taloustoimittajan suosittu ohjelma lopetettiin, YLE lopetti jollakin tavalla ilmeisesti epäkorrektina:

        "Yle lopetti vuoden 2006 alusta ohjelman "Talousarvio" Tämä ei ole muistokirjoitus vaan toivotus hyville eläkepäiville, jos Konttinen nyt eläkkeelle sitten lähti. Radio Peilin kuuluttaja ei kyllä kertonut syytä miksi ohjelma loppuu, ainakaan lopetuskuulutuksessa: "Viimeisen Talousarvion toimitti Seppo Konttinen." Siinä kaikki. Elämme välillä kovin niukassa tietoyhteiskunnassa:

        ... Maastrichtin sopimukseen Maastrichtin sopimuksesta EU-liittymisen yhteydessä ei puhuttu juuri mitään

        muun muassa kun ulkomaankauppaministeri Pertti Salolaiselta kokoomuslaiselta kysyttiin että miksi Maastrichtin sopimuksen tekstiä ei ole kansanpainoksena Salolainen totesi että
        se ei edistä tätä asiaa
        ai että mitä asiaa se ei edistä no ei tietenkään EU:hun liittymistä ja kuitenkin tämä Maastrichtin sopimus on koko EU:n jäsenyyden ydin

        mutta silloin kun EU:hun liittymisestä puhuttiin Maastrichtin sopimusta ei näet saanut juuri mistään sitä ei löytynyt kirjastoista eikä kirjakaupoista

        Maastrichtin sopimuksen tarkoitus on sitoa allekirjoittajamaat pysyvästi ja peruuttamattomasti 90-luvun talousfilosofiaan eli uusliberalistiseen talousajatteluun...

        Talousarvio.
        Seppo Konttinen.
        Yle. Radio Peili uudenvuodenaattona lauantaina 31.12.2005. Ohjelmasarjan viimeinen lähetys.

        Kuuluttaja
        … kysymyksiä joissa aiheet ovat vaihdelleet leipäjonoista talouselämän päättäjien kabinetteihin talouspolitiikan suurista aiheista päällimmäisiksi jäävät ilman muuta Suomen liittyminen EU:hun lama ja pankkikriisi sekä hyvinvointivaltion kuolinkamppailu näiden asioiden jäljet ovat yhä keskuudessamme ohjelman toimittaa Seppo Konttinen

        Konttinen
        Tervetuloa taas kaikki vapaan Suomen vapaat miehet ja naiset mukaan viimeistä kertaa nyt minua ja meitä viedään tämä ohjelma päättyy tähän ohjelmaan mutta yritetään vielä kerran ja vielä kerran suoraan sydämeen...

        http://www.nettisanomat.com/2006/01/04/etusivu.htm


      • Outoa_demokratiaa

        >Levittävät, mekin päädymme, ellemme jo olekin tälläiseen "demokratiamalliin", osalainaus:

        "Alhaisen intensiteetin demokratiat

        - konservatiivinen hallitus voi entistä vapaammin harjoittaa tuskallista ja jopa repressiivistä sosiaali- ja talouspolitiikkaa. Kansalaisvastarinta on heikompaa kuin avoimesti autoritaarisen hallituksen ollessa vallassa."

        - Siinä sitouduttiin vapaan markkinatalouden politiikkaan. Köyhiä väestönosia auttavan maareformin ja sosiaalipolitiikan sijaan hallitukset turvautuvat "trickle-down" -ajatteluun, joka ei millään tavalla uhkaa taloudellisen vallan rakenteita."

        http://www.lausti.com/articles/books/gills.html

        "Valumaefekti (engl. trickle-down effect) on poliittinen käsite, jonka mukaan ylimpienkin tuloluokkien verotuksen lieventäminen parantaa myös köyhimpien asemaa tulojen ja pääomien valuessa alaspäin. "

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Valumaefekti

        Tämä humoristinen politiikan sanakirja kertoo asian hiukka kuvaavammin kun Wikipedia:

        Politiikan sanakirja kertoo:

        "Lasarus-ilmiö = tihkumisteoria (tickle down) käsitys, että yritysjuotikkaiden ja muiden sijoittajien rikastuessa siitä tihkuu muruja myös alaspäin. Teoria on tarkoituksellisen puutteellinen. Muruja tippuu toki pöydän alle, mutta ne eivät kompensoi toiminnan kielteisiä vaikutuksia. L-ilmiöön liittyy aina myös Legree-ilmiö eli sijoittaja pistää köyhät työskentelemään puolestaan ja vie kohtuuttoman suuren osan heidän työnsä tuloksista..."

        http://vaari.vuodatus.net/sivut/bembolepedia-talouden-politiikan-ja-kulttuurin-uudissanakirja


    • troijanhorse

      Noita järjestöjä, tuossa on yksi niiden pääjärjestö ja sen operaatioita. Hyvä, että osaat englantia, sillä suomeksi näistä ei juurikaan ole tietoa saatavilla ja englanninkielisiäkin sivuja on häiritty raskaasti.

      "Trojan Horse:
      The National Endowment for Democracy
      excerpted from the book
      Rogue State A Guide to the World's Only Superpower

      "A lot of what we do today was done covertly 25 years ago by the CIA." In effect, the CIA has been laundering money through NED."

      http://www.thirdworldtraveler.com/CIA/National EndowmentDemo.html

      Ja hieman eri operaatioita.

      http://www.thirdworldtraveler.com/NED/NED.html

      Ja

      http://www.thirdworldtraveler.com/CIA/NED_html

    • banaaniEu
      • neuropean

        Semmoinenhan se EU on, täysin USA:n vasalli ja semmoisena pysyykin.


      • hajotkaa.kansalaiset
        neuropean kirjoitti:

        Semmoinenhan se EU on, täysin USA:n vasalli ja semmoisena pysyykin.

        Eu:n johtajat eivät kerro sitä eurooppalaisille, se on niitä hys-hys juttuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe