Menestys Kolumbiassa= Vasemmistoterrori loppui NÄ

Erään nuorisoryhmän (Youth for Human Rights International (YHRI)., suomeksi 'KANSAINVÄLINEN NUORET IHMISOIKEUKSIEN PUOLESTA'-ryhmä) toiminta ihmisoikeuksien puolesta mursi rauhanomaisesti koko monikymmenvuotisen KAUHEAN sisällissodan ja sotakultuurin eteläamerikan Kolumbiassa, jossa vasemistoterroristinen FARC-RYHMITTYMÄ OLI TAISTELLUT maan hallitusta ja armeijaa vastaan sissisotaa (suomessa asiaa ei paljon uutisoitu EU-tiedonvälityksen aikana)

VALITETTAVASTI LINKIT näistä ihmisoikeuksia edistäneistä asioista ON TOISTAISEKSI VAIN ENGLANNINKIELELLÄ (english language links):

freedommag.org/issue/201612-the-expansion-issue/humanitarian/rebels-military-and-human-rights.html

humanrights.com/

scientology.org/how-we-help/human-rights.html

ps.
tässä ei oteta kantaa sodan syyhyn ja siihen kuka oli oikeassa ja väärässä, vaan siihen että on hyvä jos maassa on rauha.

ps
en ole pasi:
http://www.pasi.fi/2016/01/29/se-oikeasti-epamiellyttava-totuus
7387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Amerikkalaisten rahoittamia globalisaation edistämisjärjestöjä tuokin, ovat tehneet sitä työtä Etelä- ja Väli Amerikassa jo vuosia, eivät suinkaan aja ihmisoikeuksia nämä järjestöt, vaan levittävät maailmaan uusliberaalia talousmallia ja samalla Yhdysvaltojen taloudellisia etuja ajaen...

Väliin amerikkalaiset ovat tehneet sitä melkoisen väkivaltaisestikin myös tuolla maanosassa demokratiasta viis, rahahan tässä systeemissä on se joka määrää, markkinatalous ja demokratia ovat ottaneet kuvaavasti sanoen turpaansa jo vuosia globalisaation edetessä. Noita uusliberaalin ihmemaailman oppeja levittää moni muukin järjestö, ovat järjestäin amerikkalaisten verovaroilla rahoitettuja ja se kenen leipää syöt, sen lauluja laulat on vanha tuttu sanonta Suomessakin... Esimerkin omaisesti:

"Kullanryöstäjät."

https://vapaakulkija.wordpress.com/2016/06/26/kullanryostajat/

Myös EU on alkanut harrastaa tuota kuvitteellista demokratian vientiä mikä sinänsä on huvittavaa onhan EU itse kuuluisa demokratiavajeestaan ja parlamenttikin vain pelkkä kulissiparlamentti vailla valtaa, EU:n perustuslaitkin on lobanneet ylikansalliset suuryhtiöt.

Äänestä
  • Taloustoimittajan suosittu ohjelma lopetettiin, YLE lopetti jollakin tavalla ilmeisesti epäkorrektina:

    "Yle lopetti vuoden 2006 alusta ohjelman "Talousarvio" Tämä ei ole muistokirjoitus vaan toivotus hyville eläkepäiville, jos Konttinen nyt eläkkeelle sitten lähti. Radio Peilin kuuluttaja ei kyllä kertonut syytä miksi ohjelma loppuu, ainakaan lopetuskuulutuksessa: "Viimeisen Talousarvion toimitti Seppo Konttinen." Siinä kaikki. Elämme välillä kovin niukassa tietoyhteiskunnassa:

    ... Maastrichtin sopimukseen Maastrichtin sopimuksesta EU-liittymisen yhteydessä ei puhuttu juuri mitään

    muun muassa kun ulkomaankauppaministeri Pertti Salolaiselta kokoomuslaiselta kysyttiin että miksi Maastrichtin sopimuksen tekstiä ei ole kansanpainoksena Salolainen totesi että
    se ei edistä tätä asiaa
    ai että mitä asiaa se ei edistä no ei tietenkään EU:hun liittymistä ja kuitenkin tämä Maastrichtin sopimus on koko EU:n jäsenyyden ydin

    mutta silloin kun EU:hun liittymisestä puhuttiin Maastrichtin sopimusta ei näet saanut juuri mistään sitä ei löytynyt kirjastoista eikä kirjakaupoista

    Maastrichtin sopimuksen tarkoitus on sitoa allekirjoittajamaat pysyvästi ja peruuttamattomasti 90-luvun talousfilosofiaan eli uusliberalistiseen talousajatteluun...

    Talousarvio.
    Seppo Konttinen.
    Yle. Radio Peili uudenvuodenaattona lauantaina 31.12.2005. Ohjelmasarjan viimeinen lähetys.

    Kuuluttaja
    … kysymyksiä joissa aiheet ovat vaihdelleet leipäjonoista talouselämän päättäjien kabinetteihin talouspolitiikan suurista aiheista päällimmäisiksi jäävät ilman muuta Suomen liittyminen EU:hun lama ja pankkikriisi sekä hyvinvointivaltion kuolinkamppailu näiden asioiden jäljet ovat yhä keskuudessamme ohjelman toimittaa Seppo Konttinen

    Konttinen
    Tervetuloa taas kaikki vapaan Suomen vapaat miehet ja naiset mukaan viimeistä kertaa nyt minua ja meitä viedään tämä ohjelma päättyy tähän ohjelmaan mutta yritetään vielä kerran ja vielä kerran suoraan sydämeen...

    http://www.nettisanomat.com/2006/01/04/etusivu.htm

    Äänestä

  • >Levittävät, mekin päädymme, ellemme jo olekin tälläiseen "demokratiamalliin", osalainaus:

    "Alhaisen intensiteetin demokratiat

    - konservatiivinen hallitus voi entistä vapaammin harjoittaa tuskallista ja jopa repressiivistä sosiaali- ja talouspolitiikkaa. Kansalaisvastarinta on heikompaa kuin avoimesti autoritaarisen hallituksen ollessa vallassa."

    - Siinä sitouduttiin vapaan markkinatalouden politiikkaan. Köyhiä väestönosia auttavan maareformin ja sosiaalipolitiikan sijaan hallitukset turvautuvat "trickle-down" -ajatteluun, joka ei millään tavalla uhkaa taloudellisen vallan rakenteita."

    http://www.lausti.com/articles/books/gills.html

    "Valumaefekti (engl. trickle-down effect) on poliittinen käsite, jonka mukaan ylimpienkin tuloluokkien verotuksen lieventäminen parantaa myös köyhimpien asemaa tulojen ja pääomien valuessa alaspäin. "

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Valumaefekti

    Tämä humoristinen politiikan sanakirja kertoo asian hiukka kuvaavammin kun Wikipedia:

    Politiikan sanakirja kertoo:

    "Lasarus-ilmiö = tihkumisteoria (tickle down) käsitys, että yritysjuotikkaiden ja muiden sijoittajien rikastuessa siitä tihkuu muruja myös alaspäin. Teoria on tarkoituksellisen puutteellinen. Muruja tippuu toki pöydän alle, mutta ne eivät kompensoi toiminnan kielteisiä vaikutuksia. L-ilmiöön liittyy aina myös Legree-ilmiö eli sijoittaja pistää köyhät työskentelemään puolestaan ja vie kohtuuttoman suuren osan heidän työnsä tuloksista..."

    http://vaari.vuodatus.net/sivut/bembolepedia-talouden-politiikan-ja-kulttuurin-uudissanakirja

    Äänestä

Noita järjestöjä, tuossa on yksi niiden pääjärjestö ja sen operaatioita. Hyvä, että osaat englantia, sillä suomeksi näistä ei juurikaan ole tietoa saatavilla ja englanninkielisiäkin sivuja on häiritty raskaasti.

"Trojan Horse:
The National Endowment for Democracy
excerpted from the book
Rogue State A Guide to the World's Only Superpower

"A lot of what we do today was done covertly 25 years ago by the CIA." In effect, the CIA has been laundering money through NED."

http://www.thirdworldtraveler.com/CIA/National EndowmentDemo.html

Ja hieman eri operaatioita.

http://www.thirdworldtraveler.com/NED/NED.html

Ja

http://www.thirdworldtraveler.com/CIA/NED_html

Äänestä
  • Semmoinenhan se EU on, täysin USA:n vasalli ja semmoisena pysyykin.

    Äänestä

  • neuropean kirjoitti:

    Semmoinenhan se EU on, täysin USA:n vasalli ja semmoisena pysyykin.

    Eu:n johtajat eivät kerro sitä eurooppalaisille, se on niitä hys-hys juttuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NYTloppuVASEMISTOterrori kirjoitti:

Erään nuorisoryhmän (Youth for Human Rights International (YHRI)., suomeksi 'KANSAINVÄLINEN NUORET IHMISOIKEUKSIEN PUOLESTA'-ryhmä) toiminta ihmisoikeuksien puolesta mursi rauhanomaisesti koko monikymmenvuotisen KAUHEAN sisällissodan ja sotakultuurin eteläamerikan Kolumbiassa, jossa vasemistoterroristinen FARC-RYHMITTYMÄ OLI TAISTELLUT maan hallitusta ja armeijaa vastaan sissisotaa (suomessa asiaa ei paljon uutisoitu EU-tiedonvälityksen aikana)

VALITETTAVASTI LINKIT näistä ihmisoikeuksia edistäneistä asioista ON TOISTAISEKSI VAIN ENGLANNINKIELELLÄ (english language links):

freedommag.org/issue/201612-the-expansion-issue/humanitarian/rebels-military-and-human-rights.html

humanrights.com/

scientology.org/how-we-help/human-rights.html

ps.
tässä ei oteta kantaa sodan syyhyn ja siihen kuka oli oikeassa ja väärässä, vaan siihen että on hyvä jos maassa on rauha.

ps
en ole pasi:
http://www.pasi.fi/2016/01/29/se-oikeasti-epamiellyttava-totuus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu