Vaasan sairaala menetti laajan päivystyksen

Niukasti äänin 8-7 eduskunnan sosiaalivaliokunta äänesti hallituksen esityksen puolesta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005004255.html
1671
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Vaasasta ja ymå'rsiökunnista potilaat kärrätään ambulannseilla Seinäjoelle. Sitkeimmät jää henkiin kuten 60-luvun Suomessa aikoinaan jolloin edes ambulansseja ei ollut Etelä-Pohjanmaan Jörviseudun pikkukunnissa kun veljeni sai 16-vuotiaana yöllä sydänkohtauksen ja kuoli. Ihmiset kuolivat kuin kärpäset varsinkin sydänperäsiin vaivoihinsa koska sairaanhoito oli liian kaukana eikä ambulansseja ollut varsinkaan pienissä kunnissa Pohjanmaalla.

Äänestä
  • Anteeksi kirj. virheeni. Lukulasini tilapäisesti taas "hukassa".

    Äänestä

Siksi juuri sairaalat voidaankin nimetä uudelleen Hyvinvointilaitoksiksi, koska siellä on enää hyvinvoivia ihmisiä, kun huonot kuolee matkalle. Sairaanhoito ajetaan pikaisesti alas, koska sairaanhoidosta on säästettävä, että voidaan rahoittaa maahantulevien kunniakansalaisten hyvinvointi.

Äänestä

Kannattaisi ensin edes selvittää mitä tarkoittaa laajan päivystyksen sairaala. Suomessa ei taida olla yliopistosairaaloiden lisäksi kuin pari keskussairaala joissa on nykyisin riittävät valmiudet vaadittaviin toimiin. Laajan päivystyksen sairaaala ei tarkoita sitä että talossa on yksi erikoistuva kirurgi ja erikoislääkäri päivystää kotona vaan paljon, paljon enemmän.

Pienemmissä keskussairaaloissa ei ole ollut esimerkiksi verisuonikirurgia tai monen muun alan kirurgeja edes töissä saati valmiutta esimerkiksi monivammapotilaiden hoitoon, radiologin tekemään angioembolisaatioon tai kardiologin tekemään päivystykselliseen sepelvaltimoiden varjoainekuvaukseen. Ympärivuorokautisesti pitää olla mahdollisuus leikkaushoitoon, tehohoitoon, kuvantamiseen (mukaan lukien magneettikuvat) ja kattavaa laboratoriotoimintaan jne.

Siis nyt ollaan nostamassa päivystyksen taso lähes nykyiselle yliopistosairaalan tasolle monessa keskussairaalassa ja siinä tulee olemaan haasteita mm. ammattitaitoisen henkilökunnan riittävyydessä.

Äänestä
  • Mutta nyt oli kyse ruotsinkielellä saatavista palveluista, eikö?

    1Äänestä

  • Varmaan suurinpiirtein nykyisenkaltaiset palvelut säilyvät Vaasassa jos siellä kerran synnytetään. Ei kai ketään tk-tasoista potilasta lähetetä toiseen sairaalaan. Tiettyjä leikkauksia keskitetään joten siinä voidaan enemmän tarvita ruotsin kielisiä työntekijöitä. Tosiasia on että Vaasassa ei edes nyt ole tarpeeksi ruotsinkielisiä lääkäreitä jostain syystä.

    1Äänestä

  • Cappas kirjoitti:

    Mutta nyt oli kyse ruotsinkielellä saatavista palveluista, eikö?

    Ne järjestetään Vaasassa kuten tähänkin asti. Siinä vaiheessa ,kun tarvitaan nykyisten yliopistosairaaloiden tasoista erikoishoitoa kiireellisesti ei enää juurikaan kysellä millä kielellä ne haluaa, siinä on ihan eri asiat mielessä, usko pois. Sikstoisekseen potilas voi olla vaikka englantilainen turisti, pratar inte svenska eller finska, mutta hoito onnistuu.

    Äänestä

Ihan hyvä että Seinäjoki, keskeisempi paikka voitti tässäasiassa. Tuo kielitoivomus-vouhotus on kallista ja turhanpäiväistä.

Äänestä
  • Jepp - minä olin luullut, että se KAKSIkielisyys tarkoittaa sitäkin ,että ruotsinkieliset osaavat myös suomea mutta vaikeata on näköjään...

    Äänestä

Eu kaavailee Suomeen 62 miljoonaa ihmistä
ja paikallinen hallinto raapii kaikki yhteiset palvelut alas.

Maassa on nämä välimatkat eikä terveyspaveluita
paljon hoidella verkon kautta

IHMETTELEN TODELLA

MUTTA SIIRTOLAISIA VARTEN OTETAAN VELKAA 2 MILJARDIA
ja guggis meinas tulla väkisin - siinä vasta rahareikä.

Hullun touhua
Sairaala sentään työllistäisi ja
pitäisi yllä palvelutasoa

Äänestä

Suurempi uudistus on se että noiden 12 sairaalan lisäksi yhteispäivystyksiä jää muihin keskussairaaloihin (pois lukien Savonlinna) ja 2 aluesairaalaan (Hyvinkää ja Salo). Jos tämä pitää paikkaansa niin päivystys loppuu mm. Tammisaaressa, Lohjalla. Porvoossa, Kouvolassa, Kouvolassa jne.

Äänestä
  • Tässä ollaan jättämässä esim 85 000 asukkaan Kouvola kokonaan ilman ilta- ja yöpäivystystä. Lähin sairaalapäivystys löytyy jatkossa 60 kilometrin päästä Kotkasta joka sekin kutistuu samalle tasolle kuin Vaasan sairaala.

    Äänestä

  • Tuskin se sairaalapäivystys paljoa supistuu Kotkassa kun maakunnan potilaat on joka tapauksessa hoidettava. Eihän Kymenlaakson alueella nyt tai aiemmin ole ollut kardiologista päivystystä, monen alan kirurgeja päivystämässä (verisuonikirurgia jne) tai mahdollisuutta radiologin tekemään embolisaatiohoitoon jne. Laajemman päivystyksen sairaalaa ei Kymenlaaksossa ole siis ollutkaan.

    Kotka ja Kouvola ovat tukeutuneet jo aiemmin monissa toiminnoissa Hyksiin ja se on kai toiminut ainakin tyydyttävästi. Monessa maakunnassa tehostamistoimet on saatu vietyä kuitenkin pitemmälle niin että maakunnassa on enää yksi päivystävä sairaala. Ensihoidolle tulee jatkossa löytymään haasteita ja luultavasti sitä toimintaa on lisättävä kun kuljetusmatkat pitenevät. Parempikuntoiset toki kuljetetaan jo nyt lähimmän taksitolpan luo jotta ambulanssi vapautuu nopeammin uuteen tehtävään.

    Äänestä

"Valiokunta muistutti lausunnossaan, että kieli ja potilaan tarve tulla ymmärretyksi on tärkeä osa potilasturvallisuutta."

Eihän suomalainenkaan saa suomenkielistä palvelua enää terveysasemalle, tulkki siellä pitää olla mukana. Tosin nuo perusasiat on niin yksinkertaisia että ei siinä ns paljoa puheita tarvitakkaan. Ei niitä sairauksia puheilla hoideta, voi säästyä aikaakin kun jää turha lässytys pois, ei se mikään henkiparantola ole.

Äänestä

Voi olla ihan hyväkin että mummelit ei pääse lörpöttämään jonninjoutavia ja kuluttamaan lääkärin aikaa sellaiseen. Näytä mihin sattuu ja hoito annetaan siihen piste. Kaikki menee hiton vaikeaksi kun potilas alkaa selittämään ummet lammet kaikkea asiaankuulumatonta.

Äänestä

Tulevaisuudessa vain vahvimmat selviytyvät hengissä päivystävään sairaalaan mutta saavat siellä sairaalabakteerin ja kuolevat siihen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heja.gubbar kirjoitti:

Niukasti äänin 8-7 eduskunnan sosiaalivaliokunta äänesti hallituksen esityksen puolesta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005004255.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu