vierastaistelijoiden osuus on Euroopan suurin, kun se suhteutetaan maan muslimiväestöön.
Tuore väittelijä sanoo etteivät sota-alueelta palaavat ole uhka.
Miten voi uskoa väittelijää joka sanoo "ketä" ???
Tuore väittelijä sanoo etteivät sota-alueelta palaavat ole uhka.
Miten voi uskoa väittelijää joka sanoo "ketä" ???
Vastaukset 12
Vanhimmat
nii, se nainen.
Poliisijohtaja, myös nainen, vertasi kouluampumisia terroritekoihin ja että kansa reagoisi niihin samalla tavalla.
Kyllä kouluampuminen on eri asia kuin terroriteko.
Kouluampumisessa uhrit ja tekijä ovat samasta yhteisöstä, jonka sisällä olisi mahdollista havaita tekijän muuttuminen riskiksi.
Terroriteossa uhrit voivat olla täysin satunnaisia ja tekijälle täysin tuntemattomia. Esim. kuorma-autolla tappanut Nizzassa tai pommit yleisillä paikoilla.
Entäs sitten kansan reaktio?
Kouluampuminen herättää surun, ihmetyksen, huolen. Mutta satunnainen terroriteko levittää vain pelkoa.
Se poliisijohtaja-nainen, hymyili vastatessaan kysymykseen, milteipä naureskeli.
Asiatonta.
Taisi olla suvakki kun terrorismi ilostuttaa?
Tutkijan haastattelussa ei ole tullut esille radikalisointia ovat vain käyneet tutustumassa kotiseutuun tai muuten vain "kuljailleet"sotatoimialueella.
Oikea blondi tutkija. Onko tehnyt lähempää tuttavuutta soturien kanssa näitä tutkiessaan?
Mainitsi myös että Euroopassa muslimeihin kohdistuu syrjintää enemmän kuin ennen. Hänen mielestään ilmeisesti se että Euroopan maihin ei ole järjestetty muslimimaita täysin vastaavia olosuhteita, kantaväestö ei ole omaksunut shariaa, ja joukkotuhontaa kritisoidaan, on syrjintää.
"Suomi kurkunleikkaajien turvasatama."
"Tänne on ollut hyvä tulla lepäämään."
Mitä tässä pitäisi uskoa??
http://mvlehti.net/2016/11/20/ylen-asiantuntija-terroristiverkossa-shokki/
Suojelupoliisi pitää mahdollisena, että jokin yksittäinen väkivallanteko on Suomessa mahdollinen. Supon mukaan radikalisoitumiseen vetävät syyt ovat ulkomailla.
http://yle.fi/uutiset/3-9348869
Koko ajan ovat suvakit väittäneet, että syy musliminuorten radikalisoitumiseen on junttisuomalaisissa ja syrjivässä yhteiskunnassa.
Mutta eipäs näin ollutkaan: se on vain kiva lähteä ulkomaille taistelemaan.
"– Taisteluihin lähteminen yleensä on sellainen tilanne, että veto tulee ulkomailta. Suomessa ei ole välttämättä syitä, jotka työntävät ihmisiä pois täältä. Meillä yhteiskunta on kuitenkin kaikille täälllä oleskeleville varsin hyvä ja rauhallinen elää. "
Siinäkö se vika onkin? Yhteiskuntamme on varsin hyvä ja rauhallinen. Onko se este sopeutumiselle, ehkä muslimit tuntisivat olonsa kotoisammaksi väkivaltaisemmassa ja arvaamattomammassa yhteiskunnassa.
Mitä sanovat suvakit?
Suvakit ovat yrittäneet vastata tarpeeseen järjestämällä mielenosoituksia hallitusta ja väärinajattelijoita vastaan. Kyllä siinä varmaan jotain kotoista on. Suomalainen yhteiskunta jakautuu kahtia ja molemmat puolet suhtautuvat vihamielisesti toisiinsa. Siitäkin tulee varmasti kevytversiona mieleen kotopuolen muslimimaat ja yhteiskunnat.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005005324.html?ref=rss
Kuuluivat isikseen
Eli kuten MOTissa kerrotaan: "Suomi kurkunleikkaajien turvasatama."
Ja maan johto täysin tukemassa sitä.
tuleeko elokuvalle Kurkunleikkajien saari jatko-osa ....