Kauriit jyrsii omenapuita

Mentiin tänään kesäpaikalle ja pihassa seisoi kolme kaurista. Ensin ihailimme eläimiä mutta sitten huomasimme omenapuille tehdyn tuhon. Yksitoista puuta olu kuorittu pilalle. 20 vuotta sai puut olla rauhassa ja nyt ne on polttopuita.
Eikö olisi aika ruveta kannan harvennukseen ja rajulla kädellä. Käsityksemme mukaan kyseinen elukka kuuluu etelä-suomeen eikä tänne.
361260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Eikö sulla ole asetta jolla harventaa tuholaisia!

Äänestä
  • On mutta metsästysseura rauhoittanut kyseiset elukat.

    Äänestä

Lieksassa ei kasva omenapuita.

Äänestä
  • Kasvaahan.

    Äänestä

Kyllä kasvaa omenapuita vaan ei yhtään kaurista.

Äänestä
  • Ei ainakaan Viekin korkeudella omenapuut menesty.

    Äänestä

  • Kyllä löytyy sopivia lajikkeita. Vaaralla kasvaa monet lajikkeet.
    "1980-luvulla taimituotanto keskittyi Helsinki-Turku-Tampere-alueelle taloudellisista syistä. Pohjoisten vyöhykkeiden lajikkeita poistettiin käytöstä ja ne olivat lähellä hävitä sukupuuttoon, jolta niitä ryhdyttiin pelastamaan 1980-luvun lopulla. Pohjoisemmilla vyöhykkeillä usein epäonnistuttiin yritettäessä kasvattaa liian eteläisiä lajikkeita. Epäonnistumisen seurauksena monet menettivät kiinnostuksensa omenanviljelyyn. Tilanne muuttui 1990-luvulla nopeasti, jolloin perustettiin paljon uusia, paikallisia, hedelmäpuihin erikoistuneita taimistoja. Nyt saatavilla on taas n. 300 omenalajiketta, joista 10 menestyy jopa Lapin läänin alueella. Suomalainen omenalajikkeisto on maailmanlaajuisesti ainutlaatuinen. Ainoastaan Kanadan kylmien seutujen omenalajikkeisto on siihen verrattava."

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Tarhaomenapuu#Suomeen_soveltuvia_lajikkeita

    Äänestä

  • Hyvin omenapuut menestyy! Suurin syy omenapuiden kuolemaan on väärä- ja liiallinen lannoitus. Myös esipakattujen tainten liian syvälle istutus.

    Äänestä

Sitä siittä seuraa ku sudet salametsästetään.

Äänestä

Jätä alfa kauriit ampumatta, ammu vain gamma ja omega kauriita1

Äänestä

Minä olisin ikionnellinen jos minun pihassa seisoisi kauriita ja ne söisi minun omenapuita. (ON mökki maalla Lieksassa) Kai se ruoka on otettava sieltä mistä helpoimmin saa. Sieltä minäkin ostan mistä halvemmalla saan. Omenoita saa kaupasta ihan kohtuulliseen hintaa. Kai niille eläimillekin jotain pitää jättää. Luonnon ruoka ja riista kuuluu niille ja meillä kyllä riittää marketissa syötävää ja sen saa vielä halvemmalla ja helpommin kuin metsästä ainakin tänä päivänä.

Äänestä

Uusi tieto että kauriit syövät omenapuita.

Äänestä

Minä kuitenkin luulen, että kuoren ovat jyrsineet pupujussit.
Kauriit syövät kyllä oksien tuoreita latvoja, niin tekivät minunkin pihalla ja monen muun.
Ne on kyllä aivan nähty itse teossa, mutta kuorta ne eivät kovin herkästi jyrsi.
Hirvi kyllä jyrsii, jopa pihlajan ja lepänkin kuorta.

Äänestä

Näin minäkin olen luullut.

Äänestä

ja minä en ole kuullut.

Äänestä
  • Näin olen kuullut.

    Äänestä

Pataan moiset pahantekijät. Kuulemma liha ihan hyvän makuista.

Äänestä

Omenapuihin+voi+ripustaa+muovikaistaleita+pelotteeksi,+tai+suojata+ne+verkoilla.+Myös+puuntuhka+virtsalla+terästettynä+toimii+myyrien,+jänisten/rusakoiden+ja+hirvieläinten+karkotteena.+Itse+olen+kauriita+toivonut+puutarhaani,+mutta+ei+ole+viellä+toteutunut.Mikäli+puusi+eivät+ole+ihan+täysin+(100+%)+kaluttuja,+niin+uskon+niiden+selviytyvän,+sillä+uskomattoman+suuretkin+kuorettomat+alueet+voivat+kohtuullisen+nopeasti+kylestyä+umpeen.+Itse+en+olisi+heti+kirvestä+kaivoon+heittämässä!

Äänestä

Näyttää siltä, että sitä saa metsästää:
http://riista.fi/game/metsakauris/

Muutama vuosi sitten karhu oli käynyt Saarivaarassa ottamassa omenapuusta korkealle keräämättä jääneet omenat. Puu oli kärsinyt vaurioita, kynsistä ja karhun painosta.

Äänestä
  • Muutama vuosi sitten näytettiin telkassa, kun karhu oli vieraillut Saavanniemellä eräässä pihassa yön aikana, ja repinyt omenapuun piloille.
    Muistin talon, sillä olen joskus käynyt siellä hoitamassa joitain asioita.

    Äänestä

  • Ei sitä tule ajatelleeksi, että karhukin on perso makealle. Noissa kesäpaikoissa kun ei syksymmällä välttämättä usein edes käydä, saa mesikämmen herkutella rauhassa.

    Jäniksiä on nykyisin niin paljon, että kaikki pitää aidata tai puputtavat salaatit ja juurekset jo kasvuvaiheessa. Peruna ei kelpaa muuhun kuin multakylpyihin. Söpöjä porukoita kyllä ovat ja hierarkiaa näkyy siinäkin jengissä löytyvän.

    Äänestä

  • Kyllä karhut käyvät kesämökkien pihoissa se on ihan varmaksi todettu, vaikka ei riistakameroita olekaan.

    Äänestä

  • Joku vuosi sitten useampi karhu, emo ja pentuja, olivat Vatalanvaarassa pistäneet omenapuita matalaksi.

    Äänestä

  • Kyllä erilaisia eläimiä on käynyt ja nähty myös meidän kesäpaikan pihassa Juuassa.
    Esim ihmettelin kun herneiden palkoista puuttui osa ja oli pienet sorkan kuvat pellossa niin poika oli sitten nähnyt siellä kauriin.Myöskin metsälinnut käyvät pellossa kylpemässä ja karhu oli saunan takana ja repinyt ulkohuusin takalevyn auki aukian reunassa oli sitten hatullinen paskaa.Olen saanut myös kuvattua lehtokurpan läheltä joka oli vaikea havaita heinäpellosta

    Äänestä

Aikamoista vilskettä asutun omakotitalon pihapiirissä Juuassa. Pihakäynnit: Karhu, susi, ahma, ilves, kettu, näätä, lumikko, pyy, hilleri, jänis, rusakko, hirvi, supikoira ja luonnollisesti ne muut perinteiset linnut, jyrsijät ym. öttiäiset!

Äänestä
  • Onneksi ilolinnut ja öttiäiset ovat pysyneet poissa tuvasta ja toivottavasti pysyyvätkin kaukana kuormasta syömästä

    Äänestä

  • Tuo ilolintu unohtuikin mainita. Sellainenkin kerran piipahti, mutta ei ole sen koomin enää näkynyt.

    Äänestä

Mutta jos villisiat sattuvat kasvimaan löytämään niin silloin tulee rumaa jälkeä, vaikka onkin pienisorkkainen kaveri.

Äänestä
  • Villisika on muuten mahtavan näköinen ja kokoinen.
    Niitä on jo levinnyt ympäri suomea, joko lie Lieksan metsissä.

    Äänestä

  • kamuttaja kirjoitti:

    Villisika on muuten mahtavan näköinen ja kokoinen.
    Niitä on jo levinnyt ympäri suomea, joko lie Lieksan metsissä.

    Kirjoitusvirhe.
    Suomea piti olla isolla.

    Äänestä

  • Liekkö niin väliä, isolla vai pienellä, kun tyhmä ei huommoo ja viisas ei virka mittää!

    Äänestä

Kylläpä niitä sillointällöin aina köpöttelee näilläkin kairoilla.

Äänestä

Peuran sorkan jälkiä ne ovat eikä villisian senkin höpsijä venäjänsotilas.

Äänestä

Ehkä voi sotkea metsäkauriin jälkeen,ei metsäpeuran.

Äänestä

Myönnät jo näköjään lieksassa ei villisika pysty elämään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Saarivaara kirjoitti:

Mentiin tänään kesäpaikalle ja pihassa seisoi kolme kaurista. Ensin ihailimme eläimiä mutta sitten huomasimme omenapuille tehdyn tuhon. Yksitoista puuta olu kuorittu pilalle. 20 vuotta sai puut olla rauhassa ja nyt ne on polttopuita.
Eikö olisi aika ruveta kannan harvennukseen ja rajulla kädellä. Käsityksemme mukaan kyseinen elukka kuuluu etelä-suomeen eikä tänne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu