Tiltu Tillerson USA:n ulkoministeriksi

Potuttaako

Loistavaa, upeaa, mahtavaa.

USA:n ulkoministeriksi tulee maailmaa nähnyt mies, joka ymmärtää, että kauppa se on, mikä kannattaa.

Tillerson on tiltujen tiltu, Putinin kaveri. Nyt lähtee suurvaltojen yhteistyö toimimaan.

Mahtaa Nato-intoilijoita potuttaa? Missä kohtaa v-käyrää ollaan menossa?

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • G.piste

      G-pisteessä.

    • TolkunmiesOn

      Tillerson on tolkun mies.

      • Tea_for_the_Tillerson

        Tillerson ottaa Soinin polvelleen ja antaa piiskaa takinkääntäjälle.


    • NoNees

      Kaiken kaikkiaan hyvä asia jos tapahtuu liennytystä, onhan asiat menneet monilta osin tolkuttomuuksiin?
      Jenkkien oma asia, miten uusi hallinto hoitaa sisäpolitiikan, mutta liennytys koko Pohjolaan olisi tervetullutta, en ymmärrä miksi siihen on niin kova vastustus?

      • tosiasioiden_maailmassa

        Juuri näin.


    • VanhaNormaali

      Joo, Itämerelle on raahattu lisää aseita molemmin puolin. Parempi palata normaaliin tilanteeseen.

    • SauliTalousneroNiinistö

      Tillersonin valinta tarkoittaa sitä, että Trump parantaa USA:n kilpailukykyä Venäjän edullisella energialla öljyllä ja kaasulla.

      Meillä Sauli Niinistö liitti Suomen Venäjän vastaiseen räksyttäjälaumaan Viron, Latvian, Liettuan, Puolan kanssa.

      Nyt me maksetaan lännen nesteytetystä LNG-kaasusta ja öljystä noin 20-30 % enemmän hintaa kuin jos ostaisimme ne Venäjältä.

    • On todella iloinen asia, että Tillersonista on tulossa USA:n ulkoministeri. Hänen hyvät suhteet Venäjään tietää sitä, että jännitys idän ja lännen välillä tulee lieventymään. Se luo rauhaa ja turvallisuutta koko maailman, joka varmasti heijastuu myös Itämeren alueelle ja Suomeenkin.
      Se on tietysti ikävä uutinen EU:lle ja sitä kannattaville suomalaisille poliitikoille ja toimittajille, joiden päämääränä on ollut jännityksen ja vihan lietsonta Venäjää vastaan, mikä on vain lisännyt sodan vaaraa.

    • Ummhdjdjd

      Lahjakkaat ja älykkäät ihmiset ovat aika harvinaisia.

      Olen yksi heistä. Sen vuoksi en kannata Suomen natojäsenyyttä.

      Todella lahjattomia Suomessa on noin 25 prosenttia ja se onkin juuri natojäsenyyden kannattajien määrä.

      • TyypillinenTiltu

        Vain todellinen idiootti älyllään kehuu!

        Fiksun kun ei tarvitse....


    • SuomenVenäjä-vihaajat

      Kohta nähdään kun Itämerellä sen alitse ja laivoilla kulkee Suomen ohitse mm. USAhan ja Saksaan naapurimaamme Venäjän edullista öljyä ja kaasua kun taas Suomeen tuodaan 30 % kalliimpaa ja kalliilla öljyä ja nestekaasua lännestä huitsin-nevadasta.

      • TalousKuntoon

        Eikös USA voisi tehdä bisnestä? Ostetaan halpaa kaasua Venäjältä ja myydään sama kaasu kalliilla Suomelle, suomalaiset eivät edes tajuaisi että heitä uunotetaan...


      • SuomenNato-uunot

        Eikähän noin tule tapahtumaankin.


    • SenkinTiltu

      Sauli Niinistö ja Sanoman, Koneen, kokoomuksen, puolustusvoimien Nato-trolli haukkuu ja halveksii Tillerstonea ja tiltuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      101
      6183
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      212
      3416
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3335
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3308
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2525
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2494
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2353
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      270
      2091
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1656
    10. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1443
    Aihe