SDA ei ole aina ollut kristillinen kirkkokunta. Ekumenian myötä SDAsta tehtiin väkisin kristinuskolle sopiva uskonto. Alkuhistoria perustui harhalle ja vääriin profetioihin. Katoliset ja adventistit ovat molemmat kristittyjä kirkkokuntia. Adventismi perustuu huijaukseen ja Usalaiseen uususkontoon.
Hui - Jarit
SDAdam
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
SDAssa tunnustettiin aika myöhään kolminaisuus-oppi. Adventismi perustuu oppeihin ja sapattiin. Sapatista ja syömäuskonnostaan meuhkaavat enemmän kuin puhuvat Jeesuksesta ja Pyhästä Hengestä.
Varmaan on noin kuin kirjoitit, meitä advareita kun on niin monenlaista.
Siunausta sinulle toivoo yks advari veli. Kyllä Jeesus on hyvä!!
Monessa eri srk:ssa käyneenä voin sanoa että adventismista tulee mieleen hengetön harrastus. Usko on melkolailla teorisoitu ja tilannetta eivät paranna Amerikasta ohjatut jhw tapaiset tarkoituksenhakuiset raamatuntutkiskelut.
Oletko mitä hapatuksia löytänyt adventtitotuudesta?
Kerrankin asiallinen advariveli, siunausta sinulle.
Älkää vaivautuko vastaamaan tälle pilkkalaulujen laulajalle. Saakoon tuomionsa tuomiopäivänä.
Missä srk:ssa olit viime sapattina?
Kuka adventisti haluaa pappi-pyhpyhjapyhin pillin mukaan tanssia?
Adventismi haisee 1844 Jeesusta koskevaan profetian henkeen kuten opinkohdassa sanotaan. Selittelyjä selittelyjen päälle että miksi Jeesus ei tullut vuonna 1844.
SDA tekeytyy
A) kristinuskoon kuuluvaksi Kirkoksi vaikka ei ole ollut sitä --- ekumeniaa, ekumeniaa
B) Raamatussa varoitetuksi valhejuutalaisuudeksi jolle Mooseksen Laintaulut lainpiirtoineen, sapattikäsky ja ruokauskonnollisuus sianliha syöntikieltoineen on tärkeintä