Orpon vaalikupru?

Orpo suunnittelee taas vaalikuprua.. Kusettaa tolloja äänestämään ja leikkaa, sitten taas niiltä!
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuntavaalit tulossa 2017 ja siksi puheet leikkauksista hiljennettiin toistaiseksi.

"Kantavat kyllä vastuunsa" taas vaalien jälkeen, muista äänestää vasemmistoa ihan vittuillaksesi kokkareille.

Äänestä
  • Jos ei ihan homottajamamutajia, niin jotain oppositiopuoluetta!

    Äänestä

Se, tullaanko loppukeväästä tekemään lisäleikkauksia, riippuu keskeisesti siitä, miten Suomen talous kehittyy. Jos kehitys on ennsuteiden ylärajoilla, niin leikkauksilta saatetaan välttyä. Tätä sanomaa on välittänyt erityisesti pääministeri. Jos kehitys on oleellisesti tätä skenaariota heikompaa, niin voidaan joutua tekemään yhden kahden miljardin euron menoleikkaukset. Tätä mahdollisuutta on väläyttänyt erityisesti valtiovarainministeri. Se oikeastaan kuuluu hänen toimenkuvaansa nykyisenä "valtakunnanpessimistinä". Aiemmin tuota manttelia kantoi tuolloin Suomen Pankin pääjohtaja Mauno Koivisto ja myöhemmin valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Raimo Sailas. Jos Petteri Opo selkeästi sulkisi menoleikkausten tien pois, ja sitten hän joutuisi viiden kuukauden päästä tekemään tässä asiassa täyskäännöksen, niin se olisi raskas isku hänen uskottavuudelleen. Käsittääkseni Sipilän ja Orpon talouspoliittisissa linjoissa ei ole suurtakaan eroa, kyse on lähinnä vain siitä, miten asiat esitetään. Positiivisessa valossa vai tulevaisuuden uhkista varoitellen.

Äänestä
  • Munat vaahdossa leikkaavat eläkkeitä.

    Äänestä

  • Orpo no johan nimikin viittaa urpo.

    Äänestä

Suomen talous ei kasva, koska suojatyöpaikkalaiset kokoomuskyrvät ovat niin kädettömiä. Suomessa pitäisi vetäistä suojatyöpaikkamulkut pihalle ja vahingonkorvaukset perään, niin tässä maassa voisi pikkuhiljaa alkaa tapahtumaan hyviäkin asioita.

Orpo, Stubbi ja mitä niitä säheltäviä toisten rahoilla kuolaajia nyt onkaan. Ei mitään osaamista eikä rotia heidän touhuissaan.

Äänestä

Virkamiehiä ei vähennetä vaan päinvastoin suojatyöpaikkoja lisätään.
Onko Suomessa kohta enää jäljellä vain virkamiehiä ja loput kansasta työttöminä?

Mitään vientiteollisuutta ei enää Suomesta paljoa löydy ja loputkin ovat lähdössä pois.

Pestäänkö toistemme paitoja ja uskotellaan että talous nousee kuten juuri nyt uutisoidaan ,nyt rakennetaan kerrostaloja ja niihin muutavat ihmiset eivät ole kuin sosiaalitapauksia ,matuja tms. ja monikaan ei edes tule käymään ikinä töissä.

Asuntosijoitusrahastojen ja gryndereiden vedätyksiä verorahoilla , eipä juuri muuta.

Ihan silmänlumetta ja propaganda syytää uutisia että talous kasvaa, ihan täyttä paskaa ja valehtelua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukalankaan kirjoitti:

Orpo suunnittelee taas vaalikuprua.. Kusettaa tolloja äänestämään ja leikkaa, sitten taas niiltä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu