No alkohan se jätteenpoltto sitten hämeenkyrössä

Risuäijä

Vaikka pienimuotoisempaahan tuo on kuin se alkuperäinen suunnitelma ja eihän sitä lämpöäkään toki enää niin paljon tarvita.
Kommentoikaahan lähiseudulla asuvat tuntuuko nokassa jotenkin erilaiselta nyt käryt

4

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teemu.petäj

      Ilma on tuntunut raikkaammalta ja jotenkin pehmeämmältä. Tähän asti kokemuksen on ollut positiivisia.

    • Valtija

      Toivottavasti ei häiritse parhankankaita ja muita niiden kanssa aikoinaan vastustavia hännystelijöitä.

      • Mihinkähän_olisit

        silloin aikoinaan tunkenut sen valtavan lämpömäärän, mitä se paskanpolttimo olisi tuottanut? Sähköähän siitä olisi tullut vain hivenen, mutta lämpöä koko ajan 10 000 asukkaan tarpeisiin.
        Ja paskaa poltettu vuodessa 200 000 tonnia, eli 200 miljoonaa kiloa.

        Vaikka nykyinen laitos lämpiäisi saimaannorppia polttamalla, niin silti se on paljon vähäisempi haitta.


    • hyvin.puhdistettu.kelpaa

      Kertaakaan olemassaolonsa aikana ei "biovoimala" ole haissut nokkaani, ja asun sentään alle kilometrin päässä laitoksesta.

      Teen ehdotuksen kunnalle, että kaikki sekajäte poltetaan biovoimalassa. Keräilyä tehostetaan, jotta esimerkiksi alumiini- ym.metallijäte kerättäisiin niille kuuluvaan jätteeseen. Kuinka paljon säästyisi aivan turhaa ajoa Tarastenjärvelle ja Nokialle. Et niin aja Tampereelle, ettei jäteauto tule vastaan tai ohitat sellaisen Pinsiönkankaalla. Samoin tein voisi pudottaa jätekeräyksen hinnan puoleen nykyisestä. Biovoimala maksakoon jätteestä sen energiarvoon suhteutetun hinnan.

      Samoin tein ostettakoon Ikaalisten, Parkanon ja Kihniönkin jätteet.

      Esitykseni on hyvä ja edullinen kaikille. Siinä ei ole kuin yksi vastustaja, Tampereen kaupunki, mikä hallitsee kaikkia yhteiskunnallisia aloja maakunnassa. Teenkin yhden lisäesityksen: Erotaan kaikenlaisesta yhteistyöstä Tampereen kanssa. Heti.

      Ainoat jotka täkäläistä ilmaa pilaavat, ovat nämä omakotitalojen omistajat. Kun pakkanen karkeaa ja ilta pimenee, niin omakotitalojen piipuista nousee harmaanmusta savukiehkura, mikä hajaantuu koko alueelle kymmenen metrin korkeudessa. Sahanpuruun sekoitetaan sen Toijotan vaihdetut öljyt, puita saatu jostain syksyllä ja niitä yritetty pieniä, mutta ovat vielä puoliksi märkiä. Vaarivainaan rikkinäiset Kontiot palaessaan kuulemma nuohoavat piipun, näin kerrottiin, mutta katot ovat mustan hiutaleen värjäämät. Jämä Miniter vuodelta 1972 ei tuplapesästään huolimatta kelpaa tänään kuin metallinkeräykseen. Vaihtakaa hyvät ihmiset ne pois, jo viimeinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      177
      10733
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      105
      7573
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      32
      7420
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7386
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      89
      5769
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5238
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4996
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4811
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      2174
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      39
      1656
    Aihe