Rogue One: A Star Wars story (2016)

Veteranfan

Kahdeksas Star Wars elokuva valkokankaalla jatkaa alkuperäisen elokuvan "Uuden Toivon"jäljillä,oikeastaan Rogue One sijoittuu episodi 4:n aattopäiviin ennen Uutta Toivoa.
Vaikka Rogue One on täysin erillinen tarina saagassa on se vahvasti yhdistetty tarinaltaan George Lucasin ideoimaan alkuperäiseen klassikkoon.

Elokuvassa ei paljoa selitellä tapahtumia eikä tuttua alkutekstiä nähdä ollenkaan muuta kuin tämä : A Long Time Ago,Far Far Away.

Tuo teksti riittää kertomaan että Star Wars edelleen jatkuu ilman sen kummempaa ajankohtaa tai paikkaa sillä kaikki tapahtuu menneisyydessä myyttisessä fantasiassa,jossa voima on vahvana.

Kapinnallisjoukot ovat pääosassa,tarinassa nähdään paljon uusia paikkoja joka luo eksotiikkaa ja kasvattaa Star Wars universiumia entistä isommaksi.

Ohjaaja Gareth Edwards kunnioittaa alkuperäis tarinaa useilla tutuilla näyillä ja tutuilla henkilöhahmoilla,mutta uudet henkilöhahmot eivät ole kovin intenssiivisiä eivätkä ehkä tarkoituksellisesti kerää kaipuutaa.

Mielenkiintoisin hahmo oli mielestäni Chirrut Imwe(Donnie Yen) sokea kung-fun taitaja joka rukoilee useasti voimaa lähes joka kohtauksessaan.

Darth Vader on kulttihahmo jonka pitää olla mukana tässä elokuvassa,tosin lopun kahakkakohtaus jossa Vader päästää kapinallisia poispäiviltä valomiekallaan on jotain tahatonta komiikkaa.

Rogue One leffa on synkimpiä Star Wars elokuvia valtaa pitävän Imperiumin kulta-ajoilta.

TÄHTIÄ ¤¤¤¤

10

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KK1987

      Puhut kyllä muuten asiaa, mutta sitä en lainkaan ymmärrä mitä tarkoitat tahattomalla komiikalla? Minusta oli varsin kylmäävää seurata kuinka Darth Vader säälimättä lahtasi kauhistuneita kapinallissotilaita. Tuo kohtaus oli elokuvan parasta antia. Lisäksi loppuhuipentuma, jossa prinsessa Leia paljastaa kasvonsa oli jotain hämmästyttävämpää kuin mikään koko etko-trilogiassa.

      Erityisesti ilahdutti nähdä, että Vader oli jälleen palautettu takaisin sille paikalle, jolle hän alunperinkin kuului, eli pahaenteiseksi taustalla hääriväksi SS-komentajaksi, jonka etko-osien selostaman tragikoomisen elämäntarinan ainakin minä haluaisin jo kovasti unohtaa. Kaiken kaikkiaan Rogue One palautti Darth Vaderin katu-uskottavuuden ja ihan ansaitusti kaiken sen aiemman häpeällisen dialogin ja koomisten ''Noooooooo''-huudahdusten jälkeen...

      • Veteranfan

        Darth Vaderin lopun lahtaus kohtaus varmaan kuului Rogue One leffan uudelleen kuvauksiin, jotta elokuvaan saatiin lisää virtaa ja fanien hyväksyntää ???

        Sinänsä hieno kohtaus ja loppu synkälle tarinalle,mutta siitä jäi hieman elokuvallisesti "päälleliimatun" maku ainakin ensikatsonnalla,fiilis saattaa muuttua ajanmittaan.

        Toivottavasti he tekevät Darth Vaderista elokuvan.

        Mutta kyllä meikäläisen piti heti katsoa uudestaan A New Hope tämän jälkeen.


      • OminSilminNähty

        Ei kukaan varmaan lähtisi tuollain kuin Vader tuossa oikean tilanteen ollessa kyseessä tappamaan vihollisia. Hänen olisi ollut yksinkertaista vain huitoa nämä valomiekallaan kumoon ilman voima-kikkailuja.

        Vader muutenkin juosten kustu tässä leffassa.


    • RASWERI
    • Veteranfan

      Rogue One elokuvasta spekuloidaan poistetun ainakin 20.minuuttia Darth Vaderin kohtauksia,josta mm. kohtaus jossa Saw Gerrera pelastaa Jyn tytön jonka seurauksena Saw Gerrera menettää jalkansa Vaderin käsittelyssä.

      Poistetut kohtaukset Darth Vaderista olisivat tehneet Vaderista hirviömäisemmän ja myös lopun kapinallisten teilaaminen tuntuisi nyt osuvammalta ja selkeämmältä.
      Ehkäpä näemme Rogue One elokuvasta joskus ohjaajan version ???

    • Scifisti1977

      Kuten tavallista, katson elokuvat vasta kun ne ilmestyvät levylle (ei ole leffateatteria tällä pikkupaikkakunnalla), joten tänään tämä leffa ilmestyi ja kävin hakemassa sen kaupasta ja sain sen juuri äsken katseltua.

      Ei voi muuta sanoa, kun että tähän mennessä Star Wars ei ole menettänyt loistoaan, eikä se tee sitä tässäkään leffassa. Erinomainen esinäytös alkuperäiselle Star Wars Episode IV - A New Hope -elokuvalle! Elokuvan loppuu oikeastaan siihen, mistä tämä originaali Tähtien Sota alkaa. Täytynee varmaan alkaa katselemaan sekin kohta.

      Heittämällä jatkoon niin sanoakseni!

      Netissä spekuloidaan, että seuraavan Episode VIII - The Last Jedi -leffan jälkeen tulisi Han Solon nuoruudesta kertova leffa. Sen jälkeen tulisi Episode IX, jonka jälkeen Obi-Wan -niminen leffa, joka sijoittuisi jälleen prequelin ja originaalitrilogian välille Obi-Wanin elämään Luke Skywalkeria vahtiessa. Ja ehkä suurin huhu oli, että Disney suunnittelee neljättä trilogiaa! Eli Episodeja X - XII...! Saas nähdä missä sitten mennään!

      Jos laatu säilyy hyvänä, niin sanon että antaa tulla vaan! Kattellaan!

    • ari_zwag

      Nyt en tod yhdy edellisiin puhujiin. Leffa on todella sekavaa puuroa ilman minkään valtakunnan juonen tai tilanteen rakentamista. Planeetalta toiselle törmäillään noin viidessä sekunnissa, jolloin kosmoksen koko häviää tyystin.
      Päähahmot on pinnalisiksi ääliöiksi kirjoitettu, esim salamurhaaja-agentti olisi voinut olla kylmä kusipää, vähän kuin james potkukelkka, tietää tekevänsä väärin, mutta hyvistä syistä, mutta amerikkalaisen moraalipaatoksen perinteen mukaan, hänet oli kirjoitettu vikiseväksi nynnyksi.

      Sääli että Lucaksen sana painaa näin paljon, että voidaan mälvätä näin paljon resursseja surkealla kässärillä ja hehmo-ohjauksella. Onneksi uuden toivon avosuu-likkaa ei näy.

      Ei jatkoon.

      • Veteranfan

        Tosin George Lucasilla ei ollut mitään tekemistä "Rogue One" leffan kässärillä eikä ollut "The Force Awakens" leffalla,eihän mies ollut edes tuottajana vaan Lucasfilmin Kathleen Kennedy toimi leffan päätuottajana.

        Kaikki uudet tulevat Star Wars leffat ovat pääasiassa "fanien" tekemiä elokuvia,eli nyt tehdään niitä elokuvia joita Lucas ei välttämättä olisi koskaan tehnyt itse.

        Lucasfilm tuottaa nyt enimmäkseen Stat Wars fanien "päiväunia" valkokankaalle.


    • Scifisti1977

      Ainoa asia mikä minua äsyttää näissä uusissa Disneyn Star Wars -leffoissa on se, että Lucasin sallima Expanded Universe (EU) joka on tullut ainakin sadassa kirjoitetussa kirjassa hyvin rikkaaksi, on ainakin Jedin paluun jälkeisten tapahtumien osalta nollattu. Ja tässä Rogue One -leffassa myös nollattiin Star Wars - Kulkuriplaneetta (Rogue Planet) -kirjan sekä Dark Forces -videopelisarjan tapahtumat. Nämä tapahtumat olivat siis Lucasin luvalla kirjoitettuja tarinoita laajentamaan SW -universumia.

      Kulkuriplaneetta -kirja sijoittuu Episodi I:n ja II:n välille ja kirjan pahiksina on henkilö nimeltä Raith Sienar ja kukas muukaan kuin nuori 30v Tarkin. Sienar on henkilö, joka on kehittänyt ja esittelee Tarkinille tässä kirjassa kunnianhimoisen luonnostelun/piirrustuksen tästä Death Star -avaruusasemasta. Tarkin ihastuu siihen ikihyviksi. Tämä esittely on oikeastaan vain pieni sivujuonne tässä kirjassa, kun sen juoni on aivan muu. Ei siitä sen enempää.
      Dark Forces -videopelissä pelataan Kyle Katarnin hahmolla, joka on palkkasoturi ja tekee hommia sille joka maksaa eniten. Imperiumille tai kapinallisille. Kapinalliset palkkaavat Kylen hakemaan Death Starin piirrustukset ja se on pelin idea. Myöhemmissä peleissä Kyle tajuaa, että hänessä virtaa jedien veri ja hän alkaa aistimaan Voiman. Myöhemmin hän menee Luke Skywalkerin perustamaan jediakatemiaan (jälleen Disneyn "erakkona 30 vuotta" Skywalkerista eroava jatkumo) ja valmistuu sieltä taitavaksi jediksi. Kirjoissa Kylen tarina jatkuu osana jedien organisaatiota ja varsin taitavana jedi masterina.

      Olen prosessissa hommata mahdollisimman monta Jedin Paluun jälkeiseen aikaan sijoittuvaa kirjaa. Olen lukenut melkein ne kaikki. Mutta nyt haluan ne omistaa. Kirjahyllyssä on tilaa. Mutta leffat on hyviä ja kaippa pitää sietää Disneyn universumikin. Mutta onpahan tuo Lucasin universumikin sitten. Suosittelen lukemaan, jos vaan englanninkieli taittuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      131
      4665
    2. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3460
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3393
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3230
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3015
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2239
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe