Rogue One: A Star Wars story (2016)

Veteranfan

Kahdeksas Star Wars elokuva valkokankaalla jatkaa alkuperäisen elokuvan "Uuden Toivon"jäljillä,oikeastaan Rogue One sijoittuu episodi 4:n aattopäiviin ennen Uutta Toivoa.
Vaikka Rogue One on täysin erillinen tarina saagassa on se vahvasti yhdistetty tarinaltaan George Lucasin ideoimaan alkuperäiseen klassikkoon.

Elokuvassa ei paljoa selitellä tapahtumia eikä tuttua alkutekstiä nähdä ollenkaan muuta kuin tämä : A Long Time Ago,Far Far Away.

Tuo teksti riittää kertomaan että Star Wars edelleen jatkuu ilman sen kummempaa ajankohtaa tai paikkaa sillä kaikki tapahtuu menneisyydessä myyttisessä fantasiassa,jossa voima on vahvana.

Kapinnallisjoukot ovat pääosassa,tarinassa nähdään paljon uusia paikkoja joka luo eksotiikkaa ja kasvattaa Star Wars universiumia entistä isommaksi.

Ohjaaja Gareth Edwards kunnioittaa alkuperäis tarinaa useilla tutuilla näyillä ja tutuilla henkilöhahmoilla,mutta uudet henkilöhahmot eivät ole kovin intenssiivisiä eivätkä ehkä tarkoituksellisesti kerää kaipuutaa.

Mielenkiintoisin hahmo oli mielestäni Chirrut Imwe(Donnie Yen) sokea kung-fun taitaja joka rukoilee useasti voimaa lähes joka kohtauksessaan.

Darth Vader on kulttihahmo jonka pitää olla mukana tässä elokuvassa,tosin lopun kahakkakohtaus jossa Vader päästää kapinallisia poispäiviltä valomiekallaan on jotain tahatonta komiikkaa.

Rogue One leffa on synkimpiä Star Wars elokuvia valtaa pitävän Imperiumin kulta-ajoilta.

TÄHTIÄ ¤¤¤¤

10

331

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KK1987

      Puhut kyllä muuten asiaa, mutta sitä en lainkaan ymmärrä mitä tarkoitat tahattomalla komiikalla? Minusta oli varsin kylmäävää seurata kuinka Darth Vader säälimättä lahtasi kauhistuneita kapinallissotilaita. Tuo kohtaus oli elokuvan parasta antia. Lisäksi loppuhuipentuma, jossa prinsessa Leia paljastaa kasvonsa oli jotain hämmästyttävämpää kuin mikään koko etko-trilogiassa.

      Erityisesti ilahdutti nähdä, että Vader oli jälleen palautettu takaisin sille paikalle, jolle hän alunperinkin kuului, eli pahaenteiseksi taustalla hääriväksi SS-komentajaksi, jonka etko-osien selostaman tragikoomisen elämäntarinan ainakin minä haluaisin jo kovasti unohtaa. Kaiken kaikkiaan Rogue One palautti Darth Vaderin katu-uskottavuuden ja ihan ansaitusti kaiken sen aiemman häpeällisen dialogin ja koomisten ''Noooooooo''-huudahdusten jälkeen...

      • Veteranfan

        Darth Vaderin lopun lahtaus kohtaus varmaan kuului Rogue One leffan uudelleen kuvauksiin, jotta elokuvaan saatiin lisää virtaa ja fanien hyväksyntää ???

        Sinänsä hieno kohtaus ja loppu synkälle tarinalle,mutta siitä jäi hieman elokuvallisesti "päälleliimatun" maku ainakin ensikatsonnalla,fiilis saattaa muuttua ajanmittaan.

        Toivottavasti he tekevät Darth Vaderista elokuvan.

        Mutta kyllä meikäläisen piti heti katsoa uudestaan A New Hope tämän jälkeen.


      • OminSilminNähty

        Ei kukaan varmaan lähtisi tuollain kuin Vader tuossa oikean tilanteen ollessa kyseessä tappamaan vihollisia. Hänen olisi ollut yksinkertaista vain huitoa nämä valomiekallaan kumoon ilman voima-kikkailuja.

        Vader muutenkin juosten kustu tässä leffassa.


    • RASWERI
    • Veteranfan

      Rogue One elokuvasta spekuloidaan poistetun ainakin 20.minuuttia Darth Vaderin kohtauksia,josta mm. kohtaus jossa Saw Gerrera pelastaa Jyn tytön jonka seurauksena Saw Gerrera menettää jalkansa Vaderin käsittelyssä.

      Poistetut kohtaukset Darth Vaderista olisivat tehneet Vaderista hirviömäisemmän ja myös lopun kapinallisten teilaaminen tuntuisi nyt osuvammalta ja selkeämmältä.
      Ehkäpä näemme Rogue One elokuvasta joskus ohjaajan version ???

    • Scifisti1977

      Kuten tavallista, katson elokuvat vasta kun ne ilmestyvät levylle (ei ole leffateatteria tällä pikkupaikkakunnalla), joten tänään tämä leffa ilmestyi ja kävin hakemassa sen kaupasta ja sain sen juuri äsken katseltua.

      Ei voi muuta sanoa, kun että tähän mennessä Star Wars ei ole menettänyt loistoaan, eikä se tee sitä tässäkään leffassa. Erinomainen esinäytös alkuperäiselle Star Wars Episode IV - A New Hope -elokuvalle! Elokuvan loppuu oikeastaan siihen, mistä tämä originaali Tähtien Sota alkaa. Täytynee varmaan alkaa katselemaan sekin kohta.

      Heittämällä jatkoon niin sanoakseni!

      Netissä spekuloidaan, että seuraavan Episode VIII - The Last Jedi -leffan jälkeen tulisi Han Solon nuoruudesta kertova leffa. Sen jälkeen tulisi Episode IX, jonka jälkeen Obi-Wan -niminen leffa, joka sijoittuisi jälleen prequelin ja originaalitrilogian välille Obi-Wanin elämään Luke Skywalkeria vahtiessa. Ja ehkä suurin huhu oli, että Disney suunnittelee neljättä trilogiaa! Eli Episodeja X - XII...! Saas nähdä missä sitten mennään!

      Jos laatu säilyy hyvänä, niin sanon että antaa tulla vaan! Kattellaan!

    • ari_zwag

      Nyt en tod yhdy edellisiin puhujiin. Leffa on todella sekavaa puuroa ilman minkään valtakunnan juonen tai tilanteen rakentamista. Planeetalta toiselle törmäillään noin viidessä sekunnissa, jolloin kosmoksen koko häviää tyystin.
      Päähahmot on pinnalisiksi ääliöiksi kirjoitettu, esim salamurhaaja-agentti olisi voinut olla kylmä kusipää, vähän kuin james potkukelkka, tietää tekevänsä väärin, mutta hyvistä syistä, mutta amerikkalaisen moraalipaatoksen perinteen mukaan, hänet oli kirjoitettu vikiseväksi nynnyksi.

      Sääli että Lucaksen sana painaa näin paljon, että voidaan mälvätä näin paljon resursseja surkealla kässärillä ja hehmo-ohjauksella. Onneksi uuden toivon avosuu-likkaa ei näy.

      Ei jatkoon.

      • Veteranfan

        Tosin George Lucasilla ei ollut mitään tekemistä "Rogue One" leffan kässärillä eikä ollut "The Force Awakens" leffalla,eihän mies ollut edes tuottajana vaan Lucasfilmin Kathleen Kennedy toimi leffan päätuottajana.

        Kaikki uudet tulevat Star Wars leffat ovat pääasiassa "fanien" tekemiä elokuvia,eli nyt tehdään niitä elokuvia joita Lucas ei välttämättä olisi koskaan tehnyt itse.

        Lucasfilm tuottaa nyt enimmäkseen Stat Wars fanien "päiväunia" valkokankaalle.


    • Scifisti1977

      Ainoa asia mikä minua äsyttää näissä uusissa Disneyn Star Wars -leffoissa on se, että Lucasin sallima Expanded Universe (EU) joka on tullut ainakin sadassa kirjoitetussa kirjassa hyvin rikkaaksi, on ainakin Jedin paluun jälkeisten tapahtumien osalta nollattu. Ja tässä Rogue One -leffassa myös nollattiin Star Wars - Kulkuriplaneetta (Rogue Planet) -kirjan sekä Dark Forces -videopelisarjan tapahtumat. Nämä tapahtumat olivat siis Lucasin luvalla kirjoitettuja tarinoita laajentamaan SW -universumia.

      Kulkuriplaneetta -kirja sijoittuu Episodi I:n ja II:n välille ja kirjan pahiksina on henkilö nimeltä Raith Sienar ja kukas muukaan kuin nuori 30v Tarkin. Sienar on henkilö, joka on kehittänyt ja esittelee Tarkinille tässä kirjassa kunnianhimoisen luonnostelun/piirrustuksen tästä Death Star -avaruusasemasta. Tarkin ihastuu siihen ikihyviksi. Tämä esittely on oikeastaan vain pieni sivujuonne tässä kirjassa, kun sen juoni on aivan muu. Ei siitä sen enempää.
      Dark Forces -videopelissä pelataan Kyle Katarnin hahmolla, joka on palkkasoturi ja tekee hommia sille joka maksaa eniten. Imperiumille tai kapinallisille. Kapinalliset palkkaavat Kylen hakemaan Death Starin piirrustukset ja se on pelin idea. Myöhemmissä peleissä Kyle tajuaa, että hänessä virtaa jedien veri ja hän alkaa aistimaan Voiman. Myöhemmin hän menee Luke Skywalkerin perustamaan jediakatemiaan (jälleen Disneyn "erakkona 30 vuotta" Skywalkerista eroava jatkumo) ja valmistuu sieltä taitavaksi jediksi. Kirjoissa Kylen tarina jatkuu osana jedien organisaatiota ja varsin taitavana jedi masterina.

      Olen prosessissa hommata mahdollisimman monta Jedin Paluun jälkeiseen aikaan sijoittuvaa kirjaa. Olen lukenut melkein ne kaikki. Mutta nyt haluan ne omistaa. Kirjahyllyssä on tilaa. Mutta leffat on hyviä ja kaippa pitää sietää Disneyn universumikin. Mutta onpahan tuo Lucasin universumikin sitten. Suosittelen lukemaan, jos vaan englanninkieli taittuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      120
      1501
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      146
      774
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      563
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      119
      535
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      429
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      420
    Aihe