Iranin joukot kärjessä Aleppossa! HYVÄ!

KTS--

Iranin armeija muodostaa viimeisen hyökkäyksen kärjen Aleppossa. Nyt on hommat oikeissa käsissä!

34

193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja naisia ja lapsia kuolee!!!

      HUONO

      • ba.dam

        Vähän niin kuin Israelin hyökätessä Gazaan.


      • ghiplk

        SINÄKÖ kehtaat puhua naisten ja lasten kuolemista?

        SINÄ kannatat Lähi-Idän kylmäverisintä terroria ja joukkomurhaamista. SINÄ haluat murhata palestiinalaisten äidit ja lapset ja murskata palestiinalaisten kodit ja koulut ja sairaalat. Sinun ajatuksesi ovat pelkkää vihaa ja kostoa ja tuhoa.

        SInä et piittää pätkääkään Syyrian naisista ja lapsista. Olet tekopyhä fariseus ja sydämesi on kiveä.


      • ba.dam kirjoitti:

        Vähän niin kuin Israelin hyökätessä Gazaan.

        Kuka ampui raketteja Israeliin ja laittoi naisia ja lapsia kilveksi??????

        No tietysti hamas HUONO BAD


      • googlaa

        poika ihmiskilpi,
        kuva hakua,
        et ainakaan uskalla...


    • DoReMiFaTutti

      Mitä huonoa tässä on?

      Moni muslimimaa ei halua ottaa näistä maista tulevia ihmisiä koska he ovat turvallisuusriski. Miksi turvallisuusriski pitäisi SIIRTÄÄ jos vaihtoehtona on turvallisuusriskin POISTAMINEN? Täysin loogista toimintaa. Kestävä ja turvallinen tulevaisuus rakentuu vähempien ihmisten varaan.

      Sodat yms. aiheutuvat, kun on liikaa ihmisiä käyttämässä samoja vähiä resursseja. Al-Assad kumppaneineen tekee palveluksen ihmiskunnalle siivoamalla nurkkia.

      • Pöyristyttävä_

        kommentti edellä. Avoimesti puhutaan siitä, että olisi vähemmän ihmisiä. Tarpeettomat ihmiset pitäisi siivota pois nurkista.


    • Deronda

      Aloituksesta näkyy taas KTS:n väkivallan ihannointi. Aleppon hyökkäys on YK:n tulkinnan mukaan sotarikos, mutta se on aloittajan mukaan hyvä asia. Nyt siellä teurastaminen ulottuu myös siviileihin ja aloittaja hurraa. Shiat saa mennä vaikka toiseen maahan tappamaan ihmisiä.

      • uLA

        Teurastaminen on ulottunut siviileihin jo 6 vuotta. Et ole tainnut seurata uutisisia vähään aikaan?


    • Herren.Volk

      Israel saa vapaasti kansanmurhata naisia, lapsia ja vanhuksia Gazassa, mutta YK vähät välittää. Herrakansaa ei saa arvostella.

      • AbdullahAnus

        Mitä muslimit ovat tehneet koko kunniakkaan historiansa? Tappaneet systemaattisesti vääräuskoisia.

        Onko niin, että kyvyttömien ja sivistymättömien muslimien tekemät tapot, murhat yms. ovat oikeutetumpia, kun he ovat lähes kaikkien maapallon muiden ihmisryhmien alapuolella kaikessa? Säälittävä saa siis tehdä mitä vaan, mutta normaalien ihmisten pitää pidättäytyä säälittävien käytöstä vastaavasta käytöksestä?


    • KTS--

      Tuli kans mieleen toi että NYT on artot sun muut derondat kyllä itkemässä krokotiilinkyyneleitä siviilien vuoksi kun taas Gazassa siviilitappiot saivat samat hemmot taputtamaan käsiään.

      • GustavSiiderivalas

        Tää on helppoo. Paras muslimi on ....... muslimi.


      • Deronda

        Olipas taas typerä kommentti. Toisin kuin sinä, minä en ole ollut taputtamassa käsiäni millekään siviilitappioille. En myöskään ota vastuuta siitä, mitä joku muu kirjoittaa tälle palstalle. Todistajantaakka kuitenkin on sinulla ja osoita missä olen ihannoinut siviiliuhrien syntyä Gazaan.

        Jatkossa seuraamme uutisointia Syyriasta ja muistamme, että sinun mielestäsi hommat on nyt oikeissa käsissä. Olisi hyvä, että edes kerran otattaisit vastuuta omista kirjoituksistasi.

        Jos sota olisi kääntynyt kapinallisten voitoksi, niin seurauksena olisi ollut vielä pahempi teurastus, mutta siitä ei tarvitse keskustella, koska sitä ei tapahtunut.


    • KTS--

      Sitäpaitsi Mosulissa on myös siviilejä ahdingossa. Miksi siitä ei puhuta? Siksi että Aleppossa hyökkäystä tukee Venäjän ilmavoimat. Mosulissa USA:n ilmavoimat.

      • ihfb

        usan ilmavoimat = taivaan enkelijoukkoja = taivaallisen ihana asia

        vietnamissa irakissa japseissa afganistanissa KAIKKIALLA

        liihottelee taivaan sotajoukkoja usan seitsemännestä taivaasta

        lancer hercules nighthawk hornet huey enkeliruhtinasten sulonimiä

        israelilla vain yksi enkeliruhtinas miikael

        usaenkeliruhtinaita sadoittain


      • Onneksi_

        nostit asian esille. Nyt voit mielessäsi hekumoida myös Mosulin siviiliuhreista. Onko sielläkin shiat tappajina? Eniten järjetöntä tappamista on Jemenissä.


    • KTS--
    • Tulee jatkumaan niin kauan kunnes ihmiset tajuavat, että aseet pitää takoa auroiksi ja miekat auranteriksi. Sitä kohti olemme menossa ja sitä ennen on ahdistuksen aikoja ja paljon ihmisiä kuolee.

      Kyllähän te tämän tiedätte.

      Vihan lietsojat tulevat katoamaan, koska vihan aikausi ei muuten lopu.

      • fghjo

        romumetallista ei tehdä auranteriä


    • Sillä niin on käyvä maanpäällä, kansojen keskuudessa, kuin öljypuuta karistettaessa, kuin jälkikorjuussa, viininkorjuun päätyttyä. Jesaja 24:13

    • Deronda

      Voisitko jossain vaiheessa kertoa, mikä on tämän hetkinen näkemyksesi Syyrian tilanteesta. Takki on kääntynyt niin nopeaan tahtiin, että ei mitenkään kestä perässä.

      Sen olet sentään selkeästi tuonut esille, että olet arabikevään eli Syyrian kapinallisten puolelle. Olet iloinen, että Assadin diktatuuri kaatuu. Muutama tunti sitten asetuit samaan aikaan puolustamaan tähän arabimaahan hyökänneen Iranin armeijaa, kun se on kukistamassa arabikevättä. Kumpi persoona on ottanut vallan sinusta nyt iltapäivällä?

      Ihmettelen miten sinulla edelleen riittää rohkeutta esiintyä tällä palstalla. Jos minä munaisin itseni tuolla tavalla jatkuvasti, niin kyllä minä vetäytyisin kiireesti häpeämään takavasemmalle.

      Olit tuossa kuitenkin helppo ja konkreettinen kysymys. Tiedän, että et sinä osaa vastata siihenkään.

      • kfyul

        paradoksien esittäminen keskustelua herättämään on kirjallinen tehokeino

        epäkirjalliset persoonat ei sitä tosin tajua eikä osaa sen mukaisesti osallistua keskusteluun

        täällä tosin menee kaikkinainen kirjallisten teho- ja tyylikeinojen käyttäminen haaskuuseen

        täällä loistavat rähisijät, jänkkääjät ja umpiluupääajattelijat

        niillä lahjoilla täällä pärjää parhaiten

        keskustelusta ei kyse ole ollut koskaan

        paitsi jos makiapinoiden tappelukiljunta lasketaan keskusteluksi


    • Kannatti

      tosiaan tuhota perinteikäs 5000 vuotta vanha kaupunki maan tasalle, jotta diktaattori saa olla vielä hetken vallassa. Iranin kunniakas kansa saa ylpeillä tästä.

    • kts.nähdään.uhonsa

      kts - kokonaan tuhottu syyria

      • aiempi.ei.hyvä

        kts - kristuksen tosi syyttäjä


      • Raamatussa.totuus

        Kristus täysin juutalaisuutta, ja kts sitä syyttää mielellään ja pyrkii lietsomaan eripuraa juutalaisen ja kristittyjen välille ja korottaa islamilaista osaa ikäänkuin ratkaisijana Lähi-idässä, ja varmaan kts näin myös ajattelee ihan oikeesti, mutta on väärässä tietysti sillä pelastus ihmisille ja myös islamisteille on mahdollista vain juutalaisuudesta eli Kristuksesta eli Jeesuksesta, ja sama koskee myös kristittyjä, olivat sitten katollisia tai ortodokseja tai protestantteja tai vapaan suunnan edustajia tai mitä tahansa niistä monista eri suunnista, ja näin myös juutalaisten suhteen on totuus, että vain Jeesus Juutalaisten Kuninkaana voi pelastaa heidät myös. Jeesus on Jumalan Valtakunnan Herra ja Kuningas ja Vapahtaja, ja tahtoo pelastaa kaikki ihmiset riippumatta lähtökohdistaan, mutta parannus täytyy tehdä ja uudestisyntyä vedestä ja Hengestä ja pyhittyä totuudessa sen verran että rakastaa Israelin Herraa ja lähimmäisiään ihan oikeesti, eikä vain ikäänkuin inhimillisesti ajatelleen ihmisenä.


      • krts
        aiempi.ei.hyvä kirjoitti:

        kts - kristuksen tosi syyttäjä

        kts kristuksen tosi soturi


    • taistelija99

      KTS on venäjän trolli. kirjoittelee muille palstoille samalla asialla. Ajaa putinin asiaa ja syöttää valhepropagandaa sarajatulella.

      Assad sai voittonsa jotta pysyisi vielä hetken vallassa. Hintana 500 000 omaa kansalaista. Ilmeisesti hänen mielestään ihan sopuhinta eikä tarvinnut tinkiä. Ihan vapaaehtoisesti vielä lähetti joukojaan ampumaan ambulansseja ja busseja joissa siviilejä ja haavoittuneita kuukausien kauhujen jälkeen pääsemässä pois. Tarvitseeko vielä osoitella mitä ovat sellaisen puun hedelmät?

    • Kun.Jeesus.palaa

      niin Uuden Jerusalemin alueella ovat nämä kolme: Jerusalem keskellä ja Suuren Kuninkaan kaupunkina ja Jumalan Temppelinä ja Valtaistuimena ja Jerusalem on Jumalan Silmäterä, ja lounaassa Egypti rajana, ja kaakossa Assyria kolmantena, toki kaupungin raja menee Turkin alueelle asti, ja idässä Irak rajana ja Babylon Uuden Jerusalemin sisällä varoittavana esimerkkinä palaa öljyliekkiään ihan sen tuhannen vuotta, kuten Raamatussa selvästi kerrottu tästä asiasta.

      • korjataan.vähän

        ja koillisessa Assyria (Syyria) kolmantena, ja Raamatussa tästä pyhästä valtatiestä:

        ´Sinä päivänä on oleva valtatie Egyptistä Assuriin, ja Assur yhtyy Egyptiin ja Egypti Assuriin, ja he, Egypti ynnä Assur, palvelevat Herraa. Sinä päivänä on Israel oleva kolmantena Egyptin ja Assurin rinnalla, siunauksena keskellä maata, sillä Herra Sebaot siunaa sitä sanoen: "Siunattu olkoon Egypti, minun kansani, ja Assur, minun kätteni teko, ja Israel, minun perintöosani".´ (Jesaja 19:23-25)

        Tässä kuvataan siis Uuden Jerusalemin alaslaskeutumisen jälkeistä Jeesuksen tuhatvuotisen valtakunnan aikaa.


    • Tärkeää.aiemmasta

      ettei sitä sekoita kymmenen kuninkaan ja Babylonian (Irakin) kuninkaan kauteen, missä kuvapatsas Jerusalemissa pyhässä paikassa (Moorian vuorella) ja laki, ketkä ei sitä kumarra, ne surmattakoon, ja Raamatussa ja Jeesuksen opetuksessa tästä hävityksen kauhistuksen ajasta selvästi ja pakanakansoissa pedon merkki käytössä kaupan ainoana maksuvälineenä ja ihmisten oikeaan käteen tai otsaan se asennetaan, ja siinä on luku 666 tai pedon nimen luku. Tuossa ajassa Jerusalemia kutsutaan Egyptiksi ja Sodomaksi, ja Israelin juutalaiset turvapaikassa, ja kestää tämä aika 3,5 vuotta ennen Jeesuksen paluuta, ja ennen tätä vaikeaa suuren ahdistuksen aikaa iankaikkinen evankeliumi julistetaan kaikille kansoille 144 000 Jeesuksen apostolin kautta ja kaksi säkkipukuista Jeesuksen todistajaa Jerusalemissa ja myös tämä aika kestää 3,5 vuotta ennen hävityksen kauhistuksen aikaa.

    • obh4236246

      Israelin kannalta tilanne ei näytä positiiviselta. Toive olisi että Iran solmisi doplomaattisuhteet ja tunnustaisi Israelin, niin Israelilla ei olisi syytä pitää Iranin läsnäoloa sen rajoilla uhkana, kuten on laita Egyptin rajalla, jonne Israel on sallinut tulla Egyptin armeijan joukkoja taistelemaan äärimuslimeja vastaan.

      Muuten odotettavissa on Hizbollah/Syyria/Iran yms. vs. Israel sota. Pahimmassa tapauksessa myös rauhansopimuksessa/tulitauossa olevat arabi/muslimi valtiot jotka suurimmaksi osaksi eivät ole edes Israelia tunnustaneet liittoutuu Israelia vastaan rohkaistuneena Israelin puolustuskyvyn heikkenemisestä.

      Aleppolaisten ja koko alueen kannalta olisi positivista jos Islam lakkaisi olemasta vihaa ajavana voimana alueella. Mutta sitä odotellessa voidaan aina hurrata sitä tahoa joka kullakin hetkellä on voitolla, oli se sitten seuraavan konfliktin siementäjä tai ei. Ainakin verinen diktatuuri ei tarkoita veristä sisällissotaa, jos kummassakaan sitten on mitään hurraamista.

      Ihmisten parissa ihmisten tavalla, sanoi burgaan pukeutunut diplomaatti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      251
      6505
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      29
      4857
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      98
      2955
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      41
      2327
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      32
      2143
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      57
      2085
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1883
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      22
      1789
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1572
    10. Pitihän se arvata, että kasvavat puolustusmenot

      halutaan rahoittaa työtä tekevien oloja kurjistamalla. Nyt ehdotetaan arkipyhien poistamista. Seuraavaksi tulee ne kuusi
      Maailman menoa
      235
      1568
    Aihe