Kävin jokin aika sitten Suomessa Helluntaisrk:ssa, niin siellä oli Iisebelin ja eksytyksen henki.
WC kyltit olivat arabiaksi ja paraatipaikalla oli varattu pöytä notkui arabiankielistä kirjallisuutta.
Miten arabiaa puhuvat muslimit ja helluntalaiset voivat kuulua samaan seurakuntaan?
WC kyltit olivat arabiaksi ja paraatipaikalla oli varattu pöytä notkui arabiankielistä kirjallisuutta.
Miten arabiaa puhuvat muslimit ja helluntalaiset voivat kuulua samaan seurakuntaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Heitä yhdistää taikausko.
Yhteinen kieli ei ole este. Suhteellisen pienellä kielitaidolla voi arabikin tulla suomalaiseksi helluntalaiseksi ja liittyä helluntainaisten vierihoidettavaksi.
Olet siis kateellinen kun et itse saa naista? On totta että naiset eivät yleensä tykkää miehistä joilla on huono itsetunto. Koska sellaisen kanssa on vaan kauhean ikävä elää.
Minun kotiseurakunnassasi on ollut vuosikausia arabiankielinen jumalanpalvelus, jota vetää kyllä ihan kristityksi kääntynyt muslimimies.
Helluntaiseurakunnassa on jäseninä vain kristittyjä. Ihan sama ovatko olleet ennen kristityksi tuloa suomalaisia ateisteja, juutalaisia, buddhalaisia, hinduja tai muslimeja. Seurakunnan tilaisuuksiin voi tulla kuka tahansa. Päästivät näköjään aloittajankin sisään, vaikka hän vaikuttaa olevan rasisti.
Kristityt seurakunnat ja kirkot ovat aina tehneet lähetystyötä kaikilla kielillä. Mitä vikaa arabian kielessä on? Maailmassa on paljon arabiaa puhuvia kristittyjä. Minäkin osaan sattumoisin kieltä. Et kai ole niin lapsellinen, että kuvittelet kristittyjen puhuvan vain suomea?
Tiedoksi myös, että Jumala on arabiaksi Allah, englanniksi God, espanjaksi Dios, jne.... Kyse on yhdestä Jumalasta, ei eri jumalista. Muslimit tunnustavat myös Jeesuksen profeetakseen ja opettavat Hänen sanojaan.