Suosittelen kaikille ajattelua omila aivoilla, SDP:n tai vasemmistoliiton äänestämistä, kriittistä medialukutaitoa, lakkoon menemistä, kaikista Kelan mielivaltaisista päätöksistä metelin nostamista, kaikista hoitovirheistä valittamista ja meuhkaamista, nyt meni hermo.
Ensinnäkin kaikille tiedoksi: täällä on kapitalistinen maailmanjärjestys ja markkinatalous, mitään hyvinvointivaltiota ei ole. Stubido ja Katainen ja kumppanit haaveilevat suurvalta EU:sta. Suomi on lähestulkoon autoritaarinen valtio.
Jos tienaatte sanotaanko alle 4000e/kk, teidän on aivan turha äänestää Kokoomusta yms. sahaatte vain omaa jalkaanne. Jos haluatte silloin äänestää oikeistoa, äänestäkää perussuomalaisia, vaikka se onkin ns. junttien puolue. Ei ole mitään "hienoa" olla kokoomuslainen, jos on oikeasti rupusakkia.
On yläluokka, keskiluokka ja työväenluokka. On paskapuhetta väittää, ettei mitään yhteiskuntaluokkia ole enää. Suurin osa kuuluu työväenluokkaan ja on kapitalistien mielestä ns. moderneja orjia. Esimerkkinä nollatuntityösopimukset ja yt-neuvottelut. Suosittelen kaikille moderneille orjille sijoittajaksi ryhtymistä. Sijoittakaa passiiivisiin indeksirahastoihin.
Sitten, verotukseen. Verotus on tulonsiirtoja valtiolle ja eliitille. Menkää vaikka terveyskeskukseen niin näette, miten hyvin verovarat käytetään. Ei auta itku "olen maksanut veroja koko ikäni" kun ei tutkimuksia tai hoitoa tipu. Myöskin Kelan palvelut ovat syvältä. Kävin tänään Kelan toimistossa, jossa oli pumminnäköisiä ihmisiä, jotka eivät ihan jo ulkonäkönsä/asenteensa puolesta tule ikinä työllistymään. En ainakaan itse koskaan tuollaista työntekijää palkkaisi.
Sitten seuraavaan kohtaan, mikä on uskoville: ei ole mitään Jumalaa, yhteiskunta kohdistaa ehdottoman tottelevaisuuden vaatimuksen yksilöön, joten tämä hakee lohtua Jumalasta yms. jotenkin mielikuvissaan tuottaa jonkun jumalolennon. Tämä on jonkin sosiologin sanomaa. Lukekaa sosiologiaa ja lukekaa edustuksellisesta demokratiasta. Huonot kansanedustajamme vain nostavat omia palkkojaan ja pitävät turhia puheenvuoroja.
Sitten, oikeastaan oikeusturva koskee vain hyväosaisia, sillä mikään pienituloinen ei koskaan voi haastaa yhtään ketään oikeuteen, sillä maksut ovat niin kovia.
Suomi on yhtä hyvä valtio kuin köyhät itäblokin maat, jotka kovaa vauhtia menevät jo ohi.
Sitten seuraavaan: kilpailukyvyn kasvu tarkoittaa palkkojen alenemista. Eli, jokaisen työväenluokkaan kuuluvan tulee: opiskella itsellen hyväpalkkainen ammatti, naida rikas mies, mennä lakkoon, äänestää vasemmistoliittoa tai perussuomalaisia tai muita mahdollisuuksia ei oikeastaan ole. Olkaa hyvät.
Suomen eliitti
gfhgfhgfhg
2
203
Vastaukset
- Anarkiaa
Jeah! Taytyy kuitata oikein kirjoitetuksi! Laita vaan valeja lisaa seuraavaan kannan otton, niin on helppolukuisempi!
- päälykäinen112
Pari virhettä muuten ok :
SDP: ja kommarien äänestys ei auta yhtään mitään eikä mikään äänestys. Demokratia on suomessa silmänlumetta.
Jumala on. Sosiologeilla voi pyyhkiä persettä. Lue Raamattua siellä on kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742952
- 682827
- 681822
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171679- 241657
- 201600
- 251582
- 481297
- 381273
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91259