Mistä puna-armeijan kuoro mölisee seuraavaksi?
Nyt rakkilauma uliseen Jonkan (SDP) johdolla.
Jonkka miksi Tampereen vuokratalosäätiön vaaliavustuksia ei tutkittu?
Nyt rakkilauma uliseen Jonkan (SDP) johdolla.
Jonkka miksi Tampereen vuokratalosäätiön vaaliavustuksia ei tutkittu?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kannattaa Tollakoiden alkaa varautumaan hajoitusvaaleihin. Ja sen jälkeiseen oppositioon.
Hallituksella on eduskunnansa selkeä enemmistö, joten rakkilauma voi ulista aivan vapaasti. Rakit eivät hallitusta kaada.
2019 vaalien jälkeen on yksi varma hallituspuolue: Keskusta.
Kokoomuksessa aletaan olemaan kyllästyneitä Sipilän töppäilyihin. Tämä ihan perhepiirin tietona.
Suomen suurin häpeäpilkku on SAKn liitot. Jos ne ei tule jäsenistönsä mukaiseen kuntoon, vuoden sisällä. Niin silloin sossu-komukat lentää ulos Eduskunnastakin.
Missä kaadatte hallituksia silloin, kun ensinnä kaatuu komukoiden SAKn liitot!!!
Hyvä Veli. Vaikka tunteet kuumenevatkin niin pysytään asiassa joka on teidän hallituksenne jatkuva töppäily.
Ethän sinä ole kertonut vielä mistään töppäämisesta?
1. Pääministerin mahdollinen jääviys Terrafamen suhteen.
2. Pääministerin pyrkimys vaikuttaa YLE:n toimintaan.
3. Vakavat puutteet hallituksen lainvalmistelutyöskentelyssä.
Siinä sulle kertomusta.
!, Hölynpölyä
2. Päämisterillä on sananvapaus
3. Mitkä vakavat puutteet?
:) Nuo asiathan kertovat vahvasta johtajuudesta ja osaamisesta!
Eeei ehei, sitä maata sillä tavalla johdeta, että maataan kännipäissään kiskoilla. Silloinhan kehityksen juna joutuu pysähtymään.
1. Jo pelkkä epäilys jääviydestä olisi normaalissa demokratiassa syy erota.
2. Mutta ei oikeutta puuttua riippumattoman median toimintaan.
3.Se että hallitus antaa eduskunnalle lakiesityksiä joissa on perustuslaillisia ongelmia olisi myös muualla syy hallituksen eronpyyntöön. Kiire ja poliittinen paine eivät ole mitään selityksiä.
Kova on kaipuu Kekkoslovakian aikoihin? Ehei, maata ehkä johdettiin tuolla tyylillä silloin mutta ei enää. Koska emme elä enää Kekkosdiktatuurissa.
Tuo lestadiolais-keskustalainen demokratia tuntuu olevan pääsääntöisesti vastoin perustuslakia, ja muita lakeja. Siksi tuollaista "johtamista" kutsutaan diktatuuriksi, eikä se ole yleensä ollut kovikaan suosittua länsidemokratiassa.
Yhteistä myös diktatuurissa ja sen kannattajissa on kohtalaisen alhainen älykkyysosamäärä ja heikot "pöytätavat", molemmat onkin tullut jo osoitetuksi.
Sanoihan Virolainenkin aikanaan Honkaliiton Eenrothille näin: "jos niillä teidän opeillanne oltaisiin menty, niin me ei tässä istuttaisi".
Honkaliiton tyyli ei ole muuttunut miksikään.
Virolainen oli erittäin mielellään mukana kaatamassa K-linjan vallankaappausyritystä 6.4.1981.
Honkaliitto halusi nimenomaan palauttaa maahan normaalit demokraattiset käytännöt. Ei muuttaa ulkopolitiikkaa paitsi että konttaaminen olisi lopetettu.
Köyhiltä saamani tiedon mukaan SDP,n vanha Godka / mielitollotuomari oli päästänyt pierun helsingin leipäjonossa.
Tässä kommentissa kiteytyy Maalaisliittolaisen argumentaation taso.
Maalaisliittolainen argumentaatio on "ooppimia kansalle"
Siis väärä väite = erottava?
Nyt Jonkka totesi Ylelle: Ei dramatiikkaa. Ongelmat näkyvät parhaiden oikeuskanslerin vuoden 2014 kertomukseesa.
tuo pamppuperse täällä hallitusta erottaa ??
Kyllä. Ja asialla ovat muutkin tahot Tollakko-apina.
pamppuperse nimensä ; )))
Onpa korkeatasoista keskustelua, voisiko hieman keskustellakin. Eikä vain haukkua toisia apinoiksi.. Mutta eihän sossu-komukoilta, voi muuta vaatiakkaan.
Hyvä Veli. Haista Vittu.
Mutta kerro nyt mikä noin risoo sinua, sillä tuo ei ole enää mitää hetkellistä kiihtymystä. Minulle voit kertoa, ihan näin kahden kesken. Ei kannattais polttaa kaikkia siltoja takanaan. Sillä tuolla menolla ette voi turvautua, kokoomukseen, pressuihin, ettekä keskustaan.
Suomessa jokaiselle puolueelle on suureksi häpeäksi, jos on vain kommunistit kaverina. Tarkoitin tietysti toverina..
Teille näyttää nyt käyvän noin, otan osaa suruunne !!
Odotan edelleen OikeistoSosDemin vastausta. Mikä laittoi hermot noin riekaleiksi.
Ei kannata turhaan ärsyyntyä jos meidän mahtava Hallitus jatkaa vielä toisenkin kauden.
Jättäkää kiukkua hieman siihenkin aikaan, kun Keskusta johtaa myös SAKn liittoja..
Sillä sekin aika tulee pian, teidän mielestä, liiankin Pian !!
Hyvä Veli. Tarkoitus oli ojentaa sinua kieltämättä hieman banaalein sanankääntein. Tiedän että kestät moisen koska olet kova itsekin "soittelemaan". Mutta joka tapauksessa hyvää alkanutta viikkoa ja joulunodotusta. Nyt on muuta tekemistä.
Terveisin: Hyvä Veljesi Oikeistodemari
PS: Politiikassa riitelevät ihmiset eivätkä asiat.
Ei tasan jatka, taitaa olla "hiinä ja hiinä" jatkavatko edes tämän kauden loppuun. Tuon tasoiset tyypit hallituksessa, joita koko maailma nauraa .
Täällä muutamien toteamukseen voi vain liittyä. VITTU ! HÄVETTÄÄ OLLA SUOMALAINEN ! me markkinoimme itseämme kehittyneenä ja sivistyneenä demokratiana, ja sitten ketkuli Sipilä vetää maton alta.
Aivopestyn kiilusilmän naukumista. Hei poju joko kävit siivoamassa Sipilän oksenukset alppimajasta?
Oookko mää punikki, ku meinaa saa viiskyttonnii pätäkkää maataloustukina nääs joka vuos oli sato tai kato.
kyllä punikkiuteen kuuluu juuri valtion osallistuminen kannattamattoman työn kustannuksiin.
Joiltakin se totuus on päässyt unohtumaan.
Aidot kapitalistit taas ovat sitä mieltä ettei, työnantajalle saa valehdella, eikä työnantajan omaisuutta saa tärvellä.
Kolme iloista rosvoa on tällaiset hyveet unohtaneet, kerrataankin tässä se tosiseikka että, työnantajalla tarkoitetaan sitä tahoa joka palkan maksaa.
Esimerkiksi hallituksen palkan maksaa veronmaksajat. Ei siis hämärähemmot pohjanmaan perukoilta, ei hyväveliverkostot... vaan suomen kansa.
Työnantajan omaisuuden tärvelemisestä, työnantajalle valehtelusta, omien hämärähommien tekeminen työnantajan kustannuksella päätellen... Meillä on kaikkien aikojen punikkihallitus.
Nämä maalaistolliskot eivät edes tiedä, mitä komukka tarkoittaa. Itse elävät valtion kommuuneissa ja vaativat kuin linnunpoikaset nokka ammollaan; Antakee lissee, antakee lissee..