suomalainen vai suomen kansalainen.

niinettä onko heitillä minkälaista eroa....
meikä-mannella on kolmen maan passi,yksi ei oo voimassa . niinettä minkämaalainen
olen......täh
jaaniin,olenko rasisti josen hyväksy muukalaisten maahantuontia .
töihintulevat toivotan kädet levällään tervetulleiksi , en kuitenkaan jalat levällään niinkuin eräät maailmanparantaja herrantertut.....terkkuja
8154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Teillä on koirasi kanssa samat mielihalut!

Äänestä
  • eimulla oo koiraa mutta minulle on kerrottu että jotkut herantertut suosivat isoja uros koiria.... niinettä minkälaisia mielihaluja heitillä mielessä liikkuu....onko tietoo.
    muuten , jätettäiskö musti ja mansikki rasismiaiheesta.
    toisaalta nyt kun arska voi taluttaa einarin alttarille kuin myös tarja tertun niin seuraava vaihe onkin , musti tai mansikki voidaan tasapuolisuuden nimissä vihkiä pyhään liitttoon einarin tai tertun puolisoksi....amen

    Äänestä

  • joko kirkko vihkii avioon suomalaisen ja somalin?

    Äänestä

Hyvin yksinkertaista. Olisinko minä sinisilmäinen suomalainen jonka suku on molemmin puolin täällä Suomessa elänyt historian hämäristä saakka ( kirkonkirjoja olen seurannut 1600 l. Alkuun) somali, jos saisin kyseisen maan kansalaisuuden?
Niin, miettikää vastaus ja kirjoittakaa se tänne.

Äänestä
  • tietääkseni somali on somali , eise miksikään muuksi muutu vaikka sille suomen passi annetaankin . meitin verorahoilla täällä loisii ja nauraa meitin herrantertuille jotka näitä parasiiitteja hyysää.

    Äänestä

"Suomalainen" on rotu. Suomalaiseksi ei synnytä jos jompikumpi vanhemmista on toisesta rodusta tai toisesta maasta.

"Suomen kansalainen" osoittaa sitä maata jossa tällä hetkellä olet verolla.

Esim. Ulkomailta Suomeen muuttava ei voi koskaan olla suomalainen vaikka olisi Suomen kansalainen. Ja tästä päästäänkin median uuteen aivopieruun "Fintiaaneihin". Journalisit ja toimittajat ovat näemmä nukkuneet yhteiskuntaopin tunnit. Valkoisen ja intiaanin jälkeläinen on mestitsi. Ei Fintiaani.

Äänestä
  • Suomalaiset eivät ole rotu. Suomalaisksi voi tulla jos sukujuuret ovat Pohjois-euroopasta eli on saman näköinen kuin suomalaiset. Tänne on aina tullut väkeä myös nykyisistä naapurimaista. Lisäksi itämerensuomlaiset ovat muuttaneet kieltään naapurimaissa, joten mm. Venäjän Karjalassa on "sala-suomalaisia", jotka eivät osaa enää karjalaa.
    Sattui hassu tapaus kesällä kun menin juttelemaan suomeksi kesämökkinaapurin kanssa joka näytti aivan tavalliselta Reiskalta sinisine silmineen ja heikanruskeine hiuksineen, tyyppi olikin Saksasta kotoisin....Mukava mies ja taatusti mieluismpi naapuri kuin joku ruskea murjaani.

    Äänestä

  • metistipä hyvinkin, ainakin e-amerikassa mutta suomen kieleen näyttää pesiintyneen mikkihiiri-engelska . vaikutaa siltä että nämä ns.sivistyneet jotka eivät ole oppinnet kunnon englantia ovat kehittäneet tämän pidgin mongerruksen.
    jos välttämättä pitää kieliä sekoittaa niin meillähän on lännellä tookattu fingelska ,niinettä eitta tartte pyörää uudestaan keksiä .

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


suomisuomalaisille kirjoitti:

niinettä onko heitillä minkälaista eroa....
meikä-mannella on kolmen maan passi,yksi ei oo voimassa . niinettä minkämaalainen
olen......täh
jaaniin,olenko rasisti josen hyväksy muukalaisten maahantuontia .
töihintulevat toivotan kädet levällään tervetulleiksi , en kuitenkaan jalat levällään niinkuin eräät maailmanparantaja herrantertut.....terkkuja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu