Ylen aamu-uutiset 6.30

Aiheena Berliinin islamisti-isku.
5118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Puolalainen kuorma-auto oli kaapattu.

Äänestä

Lehdistöneuvos kertoili radion aamu-uutisissa muunneltua totuutta.

Äänestä

Ylen suurin huoli tämän viimeisimmän islamilaisen terrori-iskun jälkeen on ilmeisesti se, että "oikeistopopulistien" suosio tulee kasvamaan.

Äänestä

Jos oltaisiin natossa, oltaisiin jännityksen ytimessä. Suomen ainoa ja paras sodan keino varsinkin sodassa on pysyä irti konflikteista. Myöskään naiivin rajatonta hyväsydämistä idioottia on turha leikkiä. Kovin puolustus voi olla pitää kiinni omista rajoistaan. Mikäli mailma ajautuisi kaaokseen, kukan ei tiedä, millainen se tässä ajassa tulisi olemaan ja kuka selviytyisi voittajana. Nykyinen sota voi olla loputonta levottomuuksien sarjaa, käytännössä esim. Euroopan muuttuminen lähi-idän kaltaiseksi sotatantereeksi tai kuten afrikan konfliktit... ehkä jatkuvaa terrori-iskujen ja vihan, juonittelun kylvöä, mielipidejahteja, salamurhia, kansalaissotaa (nyt ehkä vihervasureiden ja liberaalien luoman jakolinjan mukaisesti maailmnalaajuisesti, plus itsenäiset terroristit ja suurvallan alaiset) jne. Suomen paras puolustus on kiirellinen maan itsenäisyys, vahva talous ja _irti_ kaikista konflikteista puolisuuksista. Nykysodassa ei tule olemaan hyviksiä. Vain liennytyksen tielle. Suomen etu on _nyt_ ajateltava ensin. Ei mitään muuta. Ja tässä ajassa etu ei suinkaan ole nato. Oltaisiin kohta kutakuinkin p***na, mikäli sille tielle lähdettäisiin. Selkeä rauhan vyöhyke, siihen tulisi kaikin voimin pyrkiä.

Äänestä

Ja käykäähän läpi viime kuukausien, vuosienkin, mutta erit viime viikkojen valtamediaa maailmalla. Todella härskiä ja läpinäkyvää ja torsoa propagandaa. Natottajilla on todella kovat piipussa ja olisi silkkaa hulluuttaa syöksyä tähän mukaan. Miksikö hyvissiipi tietää niin paljon hybridisodasta? Siksi, että ovat itse sen arkkitehteina mukana! Nyt varovaisuutta joka suhteessa! Onneksi eri maissa suuret kansanjoukot näkevät tämän mädän läpi. Likaista, todella likaista peliä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zxikuysvg kirjoitti:

Aiheena Berliinin islamisti-isku.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu