Miksei Jumala auta afrikkalaisia lapsia?

jhbjhbjhbjhb

Vaikka auttaa ilmeisesti nyrkkeilijöitä voittamaan Olympiakultaa...
Tein videon, jossa käsittelen pahan ongelmaa skeptikon näkökulmasta käsin. Yritin vastata kaikkiin parhaimpiin argumentteihin, joita uskovaisilla on ollut tarjota, ja kykenin mielestäni osoittamaan ne epäpäteviksi. Teistit ja ateistit, unohdinko joitain tärkeitä argumentteja videoltani? Teinkö ajatusvirheitä? Antakaa palautetta, mikäli haluatte.
https://www.youtube.com/watch?v=98TLRRwooN0

2

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanoisinpa

      Duoda noin, en vielä katsomut rainaa, mutta eka virkkeestä tuli mieleen kommentti: Olympialaisiin tulee kuitenkin monta nyrkkeilijää joka sarjaan, ainakin 16 vai peräti 32. Heistä vain yksi voittaa... Ei siis jumala auta ainakaan nyrkkeilijöitä (mon) voittamaan, vaan korkeintaan yhtä voittamaan (- eikä tosiasiassa hänelläkään mikään jumala auta, vaan ihan omat taidot, tahto ja kunto ratkaisevat).

    • u7s4k5o1

      Ei auta ketään voittamaan, mutta jokainen saa tietysti uskoa että Jumala auttoi juuri häntä. Rukous voi kyllä auttaa, se yleensä rauhoittaa ja niin pystyy paremmin keskittymään suoritukseensa.

      Niin, miten Jumalan pitäisi auttaa afrikkalaisia lapsia? Jumala ei asu tällä maapallolla. Raamatussa sanotaan, että Jumala on henki, ja että ei hengellä ole lihaa eikä luita. Meillä ihmisillä on, me voimme konkreettisesti tarjota ruokaa, vaatteita, asuntoa jne. niitä tarvitseville. Meidän tehtävämme se on. Kyllä me tiedämme mikä on oikein ja hyvää (mistä sen tiedämme? onko se tietoisuus lähtöisin Jumalasta?), mutta monikaan ei sitä toteuta vaan odotetaan aina että joku muu tekisi sen, jos ei kukaan ihminen niin vaikkapa sitten Jumala. Mutta vaikka miten paljon huudettaisiin Jumalaa apuun, ei mitään tapahdu elleivät ihmiset ryhdy toimimaan. Tämä maailma on hirvittävä, ja täällä kärsitään mielettömästi. Lapset ja eläimet, heidän kärsimyksensä on vaikeinta kestää.

      Raamatussa sanotaan myös, että mikä Hengestä on syntynyt, on henki. Onko siis vain henkemme Jumalan luoma, ei mikään konkreettinen, näkyvä ? Eihän hyvä ja kaikkivaltias olento ole voinut luoda näin julmaa maailmaa.

      Onko henkimaailma totta? Hallitseeko siellä korkein hyvä, Jumala, joka on Valo ja Rakkaus? Ulottuuko siitä rakkaudesta jotain tähän synkkään ja kurjaan maailmaan? Onko täällä ihmisiä, joiden mieli on avoin hyvyydelle ja jotka tahtovat tehdä hyviä tekoja niin toisille ihmisille kuin eläimille? Huolimatta kaikesta pahuudesta, joka tässä maailmassa vallitsee, tai juuri sen vuoksi, minä tarvitsen Jumalaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe