rekka yritti ajaa päälle astuin syrjään

astusyrjään

Syrjäytyminen voi pelastaa henkesi.

9

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helpotus_huoh

      Tänään menin Alkoon ihan rauhallisesti. Takaisin tullessa hakeuduin äärilaitaan: Olisihan se ollut, kun vielä viinakassit mukana olisi tullut tapetuksi. Lopettaisi jo lähiomainen politikoinnin! Sainhan mie sen sanotuks!

    • syrjäänhyppääjä

      olet oikeammassa kuin voisi äkkiseltään ajatella.

      minä olisin joutunut tappamaan itseni jo 16-vuotiaana, jos en olisi hypännyt syrjään "kuorma-auton" tieltä. tämä "kuorma-auto" oli kiusaaminen ja siitä seurannut paniikkihäiriö, josta aiheutui/aiheutuu niin kova ahdistus että en olisi pystynyt opiskelemaan tai aloittamaan työuraa, vaan olisin joutunut tappamaan itseni. jota yritinkin, mutta lopulta vain hyppäsin syrjään ja siellä olen vieläkin yli 20 vuotta myöhemmin.

      sitä ei yleensä huomioida lainkaan, että syrjäytyminen voi pelastaa ihmishenkiä, jos elämä on mahdotonta. siksi on vaarallista tiukentaa syrjäytyneiden sosiaaliturvaa ja mahdollisuutta saada minimitoimeentulo. valitettavasti toimeentulotuen siirtyessä kelaan, syrjäytyneiden toimeentulotuestakin ruvetaan leikkaamaan valtava osa pois. kuten on jo thety minullekin, joka elän toimeentulotuen varassa.

      • RusvuRuupe

        Eli joko saamme nähdä poistumisenne, emme malta odottaa. Tekisit vihdoin palveluksen mulle joita olet koko ikäsi olemassa olollasi ahdistanut ja piinannut. Muiden menestys hankaloituu kun on tuollainen siivellä matkaaja ylläpidettävänä!


      • syrjäänhyppääjä

        sinähän iso herra olet, jumalaa/luojaa suurempi, kun voit tuomita muita ja määrätä heidän olemassaolosta.

        ja olet siis sitä mieltä että minä aiheutan vahinkoa yhteiskunnalle, sen sijaan että minulle on aiheutettu vahinkoa?

        montako senttiä olet joutunut maksamaan minun toimeentulosta? entä miten paljon rikkaiden toimeentulosta?


      • syrjäänhyppääjä
        RusvuRuupe kirjoitti:

        Eli joko saamme nähdä poistumisenne, emme malta odottaa. Tekisit vihdoin palveluksen mulle joita olet koko ikäsi olemassa olollasi ahdistanut ja piinannut. Muiden menestys hankaloituu kun on tuollainen siivellä matkaaja ylläpidettävänä!

        et vissiin tiedä, että työttömyydellä tehdään isoa bisnestä? jos työttömiä ei olisi niin suuromistajat eivät pystyisi pitämään palkkoja alhaalla ja tekemään jättivoittoja. siksi työttömyyttä ylläpidetään ja työttömiä piinataan kaikenlaisilla huuhaa-kursseilla ja palkattomalla työllä.


      • härsssgi

        Just niin!


    • Elättiläinen

      Meikäkin meinasi burnoutata melko pahasti eräässä sossun järjestämässä kuntouttavassa työtoiminnassa. Harmi vaan että oireet tulee niin hiipien, ettei huomaakaan milloin on rajujen harhojen vallassa. Niinhän se on että viisas väistyy.

    • Syrjäytynyt2008

      Miksi ei kelan ovet aukene mulle, miksi ulko-ovelta kääntyä takaisin saan.
      Miksi tuima täti tuijottaa, kelan lasioven takaa ja irvistää.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6208
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5687
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2703
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2128
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1828
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe