Toki pitää kysyä pankeista, mutta lähinnä haluaisin kuulla alustavia kokemuksia.
Olen alle viisikymppinen, mutta pitkään jo sairaseläkkeellä, eli töihin en hyvin todennäköisesti enää pysty. Koska en kuitenkaan ole vielä vanhus, eli oletettuja lainanlyhennyksiä voinen maksaa vielä vuosikausia, niin miten mahtaa pankit suhtautua asuntolainan myöntämiseen? Kyse olisi suhteellisen halvasta asunnosta 25-40t, omaa rahaa olisi laittaa noin 10t, eli lainaa tarvitsisi karkeasti arvioiden 15-30t.
Lainalaskureilla lyhennys olisi vuosimäärästä riippuen kaikkea 100-300€/kk välillä, pystyisin hyvin lyhentämään noilla summilla vaikka eläke pieni onkin. Kyse olisi kiinteistöstä, joten vastiketta ei olisi, toki muita kiinteistön kuluja on. Mielipiteitä?
Asuntolaina eläkeläiselle?
7
265
Vastaukset
- näintäällä
Omakohtainen kokemus Nordeasta. Työkyvyttömyyseläke 1000€ ei säästöjä lainalupaus 40000€.
- gtsv
Tarkista ne kiinteistön kulut, eli kiinteistöverot, tiemaksut, jätemaksut, lämmitys, sähkö, vesi jne. Tulevien vuosien remonttitarpeet ja ylläpitokorjaukset hintoineen. Kun sinulla on kulutuslukuja paperilla ja asioita valmiiksi selvitettynä, oma maksuosuus säästettynä ja vakaa maksukyky, en näe mitään estettä lainansaannille. Jossain sinun täytyy joka tapauksessa asua ja tuon hintaluokan kiinteistö voi olla selkeästi halvempi kuin vuokra-asunto. Tarkista myös, saisitko Kelasta asumistukea.
- ruuhkaalueelta
Ongelmana voi olla lähinnä jos alue josta sen kiinteistön meinaat ostaa on muuttotappioaluetta, jossa voi olla vaikeaa myydä talo, silloin kun et enää siinä pysty asumaan. Pankki voi olla nihkeä antamaan lainaa sellaiseen. Paremmin voisi saada lainaa aso asuntoon. Eläkeläisten asuntotuki on tosiaan aika hyvä.
- Eimummovielä
Pointti vaan olisi asua maalla ja nimenomaan omakotitalossa niin kauan kuin suinkin pystyy, sitten moinen torppa voisi jäädä kesämökiksi lapsille tms. Todennäköisesti olisi vähintäänkin suurelta osin maksettu, vaikkei sitä tietenkään ikinä voi tietää varmaksi, kenenkään kohdalla.
- Tarkkana_ostaessa
Sikäli tilanteesi on edullinen, että eläketulo lienee kaikkein varminta tuloa. Ei tarvitse pelätä äkillistä rahantulon loppumista tai puolittumista. Ennakkosäästäminen lisäksi osoittaa, että maksuvaraa on.
Tuo edellisen vastaajan pelottelu arvonlaskusta on turhaa. Muuttotappioalueelta ostettavan talon arvo _on jo laskenut_. Ja jos talo maksaa 25000 - 40000 ja ehdit asua siinä parikymmentä vuotta, on ihan yksi lysti mitä siitä myydessäsi saat. Kasvukeskuksesta saat samalla rahalla korkeintaan Ason ja siinä asuminen maksaa sen minkä vuokrallakin. Omistusasunnosta ei ole puhettakaan tuolla rahalla.
Enemmän on syytä pelätä talon piileviä vaurioita, sillä niiden korjaaminen tulee halvassakin talossa hintoihinsa. Eikä hometalossa asuminen ole kivaa. - onnistuuse
Olen samanikäinen,ja työkyvyttömyyseläkkeellä.Laitoin s-pankkiin asuntolainahakemuksen,ja sain helposti asuntolainan,omaa rahaa tarvi vajaa 3000e,ostin omatakauksen,koska minulla ei ollut omia säästöjä kovin paljoa.Maksan vähemmän nyt asumisesta kuin vuokralla aiemmin.Olen tyytyväinen.Suunnittelin itse kk erän,ja maksuajan pituuden.
- eläkkeellä_määkin
Itse myös pienellä yel eläkkeellä ja sain 70.000 asuntolainaa, melkein hautaan asti. Lyhennysvapaatakin on myönnetty avokätisesti. Toisaalta olen ollut pankin asiakas lähes 40 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236935Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401231Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61827Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14746- 43723