Toki pitää kysyä pankeista, mutta lähinnä haluaisin kuulla alustavia kokemuksia.
Olen alle viisikymppinen, mutta pitkään jo sairaseläkkeellä, eli töihin en hyvin todennäköisesti enää pysty. Koska en kuitenkaan ole vielä vanhus, eli oletettuja lainanlyhennyksiä voinen maksaa vielä vuosikausia, niin miten mahtaa pankit suhtautua asuntolainan myöntämiseen? Kyse olisi suhteellisen halvasta asunnosta 25-40t, omaa rahaa olisi laittaa noin 10t, eli lainaa tarvitsisi karkeasti arvioiden 15-30t.
Lainalaskureilla lyhennys olisi vuosimäärästä riippuen kaikkea 100-300€/kk välillä, pystyisin hyvin lyhentämään noilla summilla vaikka eläke pieni onkin. Kyse olisi kiinteistöstä, joten vastiketta ei olisi, toki muita kiinteistön kuluja on. Mielipiteitä?
Asuntolaina eläkeläiselle?
7
271
Vastaukset
- näintäällä
Omakohtainen kokemus Nordeasta. Työkyvyttömyyseläke 1000€ ei säästöjä lainalupaus 40000€.
- gtsv
Tarkista ne kiinteistön kulut, eli kiinteistöverot, tiemaksut, jätemaksut, lämmitys, sähkö, vesi jne. Tulevien vuosien remonttitarpeet ja ylläpitokorjaukset hintoineen. Kun sinulla on kulutuslukuja paperilla ja asioita valmiiksi selvitettynä, oma maksuosuus säästettynä ja vakaa maksukyky, en näe mitään estettä lainansaannille. Jossain sinun täytyy joka tapauksessa asua ja tuon hintaluokan kiinteistö voi olla selkeästi halvempi kuin vuokra-asunto. Tarkista myös, saisitko Kelasta asumistukea.
- ruuhkaalueelta
Ongelmana voi olla lähinnä jos alue josta sen kiinteistön meinaat ostaa on muuttotappioaluetta, jossa voi olla vaikeaa myydä talo, silloin kun et enää siinä pysty asumaan. Pankki voi olla nihkeä antamaan lainaa sellaiseen. Paremmin voisi saada lainaa aso asuntoon. Eläkeläisten asuntotuki on tosiaan aika hyvä.
- Eimummovielä
Pointti vaan olisi asua maalla ja nimenomaan omakotitalossa niin kauan kuin suinkin pystyy, sitten moinen torppa voisi jäädä kesämökiksi lapsille tms. Todennäköisesti olisi vähintäänkin suurelta osin maksettu, vaikkei sitä tietenkään ikinä voi tietää varmaksi, kenenkään kohdalla.
- Tarkkana_ostaessa
Sikäli tilanteesi on edullinen, että eläketulo lienee kaikkein varminta tuloa. Ei tarvitse pelätä äkillistä rahantulon loppumista tai puolittumista. Ennakkosäästäminen lisäksi osoittaa, että maksuvaraa on.
Tuo edellisen vastaajan pelottelu arvonlaskusta on turhaa. Muuttotappioalueelta ostettavan talon arvo _on jo laskenut_. Ja jos talo maksaa 25000 - 40000 ja ehdit asua siinä parikymmentä vuotta, on ihan yksi lysti mitä siitä myydessäsi saat. Kasvukeskuksesta saat samalla rahalla korkeintaan Ason ja siinä asuminen maksaa sen minkä vuokrallakin. Omistusasunnosta ei ole puhettakaan tuolla rahalla.
Enemmän on syytä pelätä talon piileviä vaurioita, sillä niiden korjaaminen tulee halvassakin talossa hintoihinsa. Eikä hometalossa asuminen ole kivaa. - onnistuuse
Olen samanikäinen,ja työkyvyttömyyseläkkeellä.Laitoin s-pankkiin asuntolainahakemuksen,ja sain helposti asuntolainan,omaa rahaa tarvi vajaa 3000e,ostin omatakauksen,koska minulla ei ollut omia säästöjä kovin paljoa.Maksan vähemmän nyt asumisesta kuin vuokralla aiemmin.Olen tyytyväinen.Suunnittelin itse kk erän,ja maksuajan pituuden.
- eläkkeellä_määkin
Itse myös pienellä yel eläkkeellä ja sain 70.000 asuntolainaa, melkein hautaan asti. Lyhennysvapaatakin on myönnetty avokätisesti. Toisaalta olen ollut pankin asiakas lähes 40 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042935Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391550Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921412- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401246Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481176Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121138Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze117957Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89892Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44773