Palautukset Irakiin

1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/palautukset_irak-59293

"Suomalaisdelegaatio on neuvotellut alkuviikosta Bagdadissa irakilaisten turvapaikanhakijoiden paluusta ja palauttamisesta sekä maiden kahdenvälisen yhteistyön tiivistämisestä.

Vierailun aikana jatkettiin keskusteluja paluujärjestelyjä koskevasta yhteistyöpöytäkirjasta ja tehtiin aloite paluuta tukevan yhteistyöohjelman luomisesta. Jatkokeskustelujen käymiseksi esitettiin Irakin sisä- ja siirtolaisuusministereille kutsu Suomeen ja aloitettiin valmistelut pääministerin ja ulkoministerin kutsumiseksi.

Keskusteluja käytiin sisäministeriön kansliapäällikkö Päivi Nergin johdolla.
Eri osapuolten kanssa käydyissä neuvotteluissa keskityttiin käytännön toimiin, joilla voitaisiin edistää paluujärjestelyjä. Suomalaiset esittivät, että luotaisiin prosessi, jolla yhdessä Irakin viranomaisten kanssa voitaisiin saada matkustamiseen vaadittavat dokumentit sellaisia vailla oleville palautettaville.

Neuvottelujen taustalla on huoli siitä, että Suomessa laiton maassa oleskelu lisääntyy. Laittomasti oleskelevat joutuvat helposti rikollisten hyväksikäyttämäksi tai saattavat ajautua tekemään rikoksia.

Suomi haluaa varmistaa kattavien palautusten toimeenpanon ja on siksi jatkanut aktiivisesti neuvotteluja yhteistyöpöytäkirjojen laatimiseksi Irakin ja Somalian kanssa. Näissä järjestelyissä priorisoidaan vapaaehtoinen paluu, mutta huomioidaan viimeisenä vaihtoehtona myös pakkopalautukset

Afganistanin kanssa yhteistyöpöytäkirja allekirjoitettiin jo lokakuussa.

Irakilaisten turvapaikkahakemuksia on laitettu vireille vuoden 2015 alusta lukien kuluvan joulukuun 6. päivään mennessä 21 687 kappaletta.
Kansainvälisen siirtolaisuusjärjestön IOM:n toimesta on avustetun vapaaehtoisen paluuohjelman puitteissa palannut kuluvana vuonna noin 1400 irakilaista. Poliisin organisoimia chartereita on tänä vuonna tehty Suomesta Irakiin 17. Niillä on palautettu noin 1400 irakilaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VauhtiaPalautuksiin kirjoitti:

http://www.pohjolansanomat.fi/kotimaa/suomi-ja-irak-neuvottelivat-palautussopimuksesta-bagdadissa-15827265/

Hidasta on

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu