Ja uunot tekee mitä käsketään.
Ta tuotte vain turmiota maahan.
Te ette halua rakentaa maata, vain repiä.
Mikä kumma teitä sdp vaivaa, kun luullut teidän olevan vähän osaavaampaa, esim nyt ns paskalaki, tekin vastustitte ? Miksi ? Kun ette täällä heimolaiset ala sitä perusteleen. Hallitus esitti sen ja eduskunta hyväksyi lievennetyn ns paskalain, ja te haluatte sen kovempana ?
ETTEKÖ KUKAAN OSAA ASIAA KOMENTOIDA.
Yrittäisitte edes !
SDP kansanedustajat sai käskyn ettei saa äänestää lainkaan eduskunnan puhemiesvaalissa. Tuollaisiako te sitten olette, kansanedustajatkaan ei tohdi vastustaa "Lindmanin listoja".
OLEN lievästi sanoen PETTYNYT TEIHIN.
Mitä kumman hyötyä teille gallupeista, jotka teille nyt sorvattu sopivaksi ?
Miksi edes sekin noin tekee ? ½ -teholla, kun puolet ei ymmärrä gallup kysymyksiä lainkaan. Ja tuollainen työnnetään tuutista.
"Ylen gallupin mukaan SDP on suurin puolue" alkaa Ylen pääuutislähetyskin.
VOI PYHÄ YKSINKERTAIISUUS.
Ihan oikeuskanslerinkin jäi sairaslomalla, kun ei saanut tahtoaan läpi, että mamuille samat tuet kuin kotimaisille, siitä itki tv:ssä. Kun hallitus vähän laski heidän tukejaan mitä suomalaisilla on. esim. työttömyyskorvaukset ym sossun tuet.
Täällä teitä varmaan useita, jotka tiedätte minua paremmin sossuntukenne. En ala niitä kohdaltanne edes arvuuttelemaan.
Itse olen työeläkkeillä, kun en ole koskaan sossun ovea avannut, niin
siihen omakohtainen kokemus puuttuu.
Painukaa hevonkuuseen punikit
6
104
Vastaukset
- Kitalaet.punaisena
Punikeille kauheaa kun asioita edistetään.
Oikein huutaa, että hallituksen siksi erottava. Kovastipa vanhaa virttä veisailet. Eikö tuo repimisteema ole ollut suorastaan mantra jo kohta vuosisadan ajan? Mikä motiivi vasemmistolla olisi repiä muuta kuin epäoikeudenmukaisuutta aiheuttavat rakenteet? Porvari luonnollisesti on kiinnostunut lähinnä omasta mukavuudestaan, sosialisti ja kommunisti omastaan.
Koska vasemmisto ei ole hallituksessa, niin repiminenkin, jos sellaista koet, on porvarien ihan ikiomaa repimistä. Ja sehän näkyy. Suomi muistuttaa päivä päivältä yhä enemmän ja enemmän eteläpohjalaista makkaratehdasta.
Porvarista tulee mieleeni lähinnä orava. Ennen punahäntäinen mäntyorava, mutta tämän päivän porvari lienee pikemminkin mustahäntäinen kuusiorava julmine etuhampaineen ja hirmuisine rääkäisyineen.- SepäSiitäTaas
Pankkomajuri näköjään jo aloittanut joulukiljunsa juomisen ja nyt tulikin tehtyä oikeata rähinäkiljua vuodatuksesta päätellen.
- Vakio.sotkua.pukkaa
Mutta aina se on yhtä sekavaa, kiljun vahvuudesta ja määrästä riippumatta.
- Kyllä.on.mitättömiä
SDP johto sanoo ketä saa äänestää eduskunnassa.
Tai olla kokonaan äänestämättä.
Jos minulle tultaisiin sanomaan että on JO äänestetty puolestasi, sanoisin, painu hevonkuuseen punikki !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi304993Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2604797Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä514407Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos662400Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461828Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont171738Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva131452- 1051437