1) Takatyöntöisellä olen ollut eräitä kertoja liukkaalla kelillä tilanteessa jossa ilman työntöapua ei ole päässyt liikkeelle.
2) Etuvetoisella en koskaan.
3) Syy moiseen on täysin selvä, se on painonjakauma, joka ei juuri koskaan ole takapainotteisempi kuin 50/50.
4) Helpon liikkeellelähdön jälkeen etuvetoisillakin pärjää jos malttaa pitää nopeuden muutaman pykälän takatyöntöisiä matalampana.
2) Etuvetoisella en koskaan.
3) Syy moiseen on täysin selvä, se on painonjakauma, joka ei juuri koskaan ole takapainotteisempi kuin 50/50.
4) Helpon liikkeellelähdön jälkeen etuvetoisillakin pärjää jos malttaa pitää nopeuden muutaman pykälän takatyöntöisiä matalampana.
Vastaukset 5
Vanhimmat
1. Minä en, muuta kuin omasta syystäni. Osta kunnon takatuuppari, eikä mitään pikkulelupemaria.
2. Minä olen. Luistonestolla varustetut kaiken pahimpia. Sammuu ennen kuin lähtee. Great!
3. Niinpä, kunnon autossa painojakauma on mahd. lähellä 50/50. Ja kun painoa on yli 1,5t, pitoa piisaa.
4. Kunnon takaveto kitkaperällä lähtee aina, etuveto ei.
Koitapas ylämäkeen, peräkuormalla, perävaunulla, ihan miten vaan. Takaveto voittaa. Heti nelarin jälkeen!-)
Kilometrejä takana yli 2,5 milj. ja vuosittain lisääntyy sadallatuhannella.
Käytän edelleen "takatyöntöisestä" nimitystä takavetoinen ja siitä yksinkertaisesta syystä, että sen perämurikan kilpukoita nimitetään vetopyörästöksi.
"1) Takatyöntöisellä olen ollut eräitä kertoja liukkaalla kelillä tilanteessa jossa ilman työntöapua ei ole päässyt liikkeelle.
2) Etuvetoisella en koskaan".
1) Olen minäkin, jopa kesällä.
2) Minäpä olen, sekä kesällä, että talvella. Kauan sitten minulla oli Saab 96 ja sehän meni aivan uskomattoman hyvin hangessakin, mutta eipä noussut liukkaalla kelillä Isosyötteen viimeistä jyrkkää mäkeä, vaikka yritettiin vauhdilla ja työntämälläkin. Pakilla nousi vaivatta ilman työntöapua.
"4) Helpon liikkeellelähdön jälkeen etuvetoisillakin pärjää jos malttaa pitää nopeuden muutaman pykälän takatyöntöisiä matalampana".
Meinaatko, että etuvetoisella olisi helpompi lähteä liikkeelle kuin takavetoisella? Ei ole helpompaa ja jos on vähänkään nousua, niin aina vaan vaikeammaksi menee. Painonjakauma vaikuttaa tietysti asiaan, kuten kohdassa 3 mainitsitkin. Jos painonjakauma on 50/50 sekä etu- ja takavetoisissa autoissa ja laitetaan ne rinnakkain lähtemään ylämäkeen, niin veikkaan, että takavetoinen lähtee paremmin.
on sellainen auto missä on moottori takana
...käytettiin/käytetään nimitystä "takatuuppari".
itse olen ajanut autoa 20vuotta ja tiellä olen
pysynyt kyllä se on ihmisellä se nopeus siellä
korvien välissä täällä pohjoisessa ei usein
suolata eikä hiekoiteta on pitänyt opetella
ajamaan tilanteen mukaan