Tämä koskee koulussa ja ev.-lut. ja ort. kirkon jäseninä olevien lasten perheitä. Joululoma on monessa perheessä hyvä ja rauhallinen aika jutella asiasta ja sitten hoitaa sekä lapsen erottaminen kirkosta että pistää koululle loman aikana ilmoitus oppilaan siirtymisestä et-opetukseen heti kevätlukukauden alussa.
Tänä vuonna jo yli 40 000 eronnut kirkosta netin kautta yksin, ja monella on lapsia. Lisäksi jo viime ja toissa vuonna eronneiden lapsia on yhä koulun "pakkouskonnossa". Perheeen katsomuksellisen tilanteen harmonisoinnin kannalta olisi hyvä, että vanhempien jaa lasten "uskonnollinen asema" olisi sama eli että olisivat kirkon ulkopuolella.
Lasten erottaminen kirkosta ja pääsy et-opetukseen
14
342
Vastaukset
- ET-opelta
Koulun "pakkouskonto" tekee kirkon jäseneksi liitetyt lapset uskonnon uhriksi.
- Lukuje.lusäys
Nyt just 43200 eroa, http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Mutta viime vuosilta eroajia ollut satoja tuhansia.
Tilastollinen tosiasia on, että monilla lapset on jätetty kirkon jäseniksi ja koulun "pakkouskontoon".
Elämänkatsomustieto on lakisääteinen ei-uskonnollinen katsomusaine, joka on aivan suotta vajaakäytössä.
Lasten pääsy oikeuksiinsa eli et-opetukseen on ihmisoikeuskysymys, jota koulujen on syytä tukea hyvin järjestelyin.
Lasten erottaminen kirkosta ja päästäminen et-opetukseen on hyvä teko. - ValinnanVapaudesta
Juuri nyt tammikuussa ilmoitetaan elokuussa aloittavia ekaluokkalaisia peruskouluun ja tehdään valinta elämänkatsomusteidon ja uskonnon välillä. Tosin valinnan voi tehdä vain, jos lapsi ei kuulu kirkkoon. Lapsen muuten voi myös erottaa kirkosta, jos tuli vauvana kastatettua, ja nyt harkitsee uudestaan tarkemmin asiaa.
- Lukuje.huom
tässä merkitsevää ja merkittävää tietoa: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/02/01/laaja-kannatus-elamankatsomustiedon-avaamiselle/
- Kysynp
Kansalaisaloite? http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/11/30/etn-avaaminen-tukisi-lasten-oikeuksia/
- Sanonp
Monissa kouluissa itsenäisyyspäivän juhla korvaa tänä vuonna koulun yhteisen joulujuhlan. Se on ihan ok sinänsä.
NYT on kuitenkin vaara siitä, että "joulukirkkoa" eli jumalanpalvelusta markkinoidaaan jonkinlaisena joulujuhlana , vaikka jumalanpalvelus ("jouukirkko") ja joulujuhla ovat aivan eri asioita (myös OPH:n ohjeiden mukaan). - Sekulaarist
Tässä taustalukemista lisää: http://vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti/
- Lukio.huom
Opetus.- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen ei esittänyt ET:n avaamista edes lukiolakiin. Pettymys. Siispä pääsylippu elämänkatosmustietoon hoituu vain kirkosta eroamisella.
Toki hyvä, että yritetään vielä:
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/04/12/etn-avaaminen-ns-omantunnon-asiaksi/ - Lukuje.lis
Kannattaa ilmoittaa jo toukokuussa, että oppilas siirtyy elokuussa elämänkatsomustiedon opetukseen. Vaihdon voi tehdä millä luokalla tahansa.
Kun ilmoitat ajoissa vaihdosta, se voi vaikuttaa siihen, että tarvittava opetusryhmä syntyy omalle lapsellesi ja samalla muillekin halukkaille.
Myös oppikirjahankintojen tilaukset lähtevät keväällä/kesällä.
Vaihtoon on laillinen oikeus, kun oppilas ei kuulu evl kirkkoon. - Sanonp
Elämänkatsomustieto eli ET vastaa monen evl kirkkooon kuuluvan oppilaan, lapsen perheen katsomuksellista tilannetta. Jos perheen vanhemmat eivät "usko kristinuskon opettamaan jumalaan", on perusteltua erottaa lapsi kirkosta ja laittaa et-opetukseen.
Uskonnonopetuksesta on hyvä vaihtaa ET-ryhmään lukuvuoden vaihtuessa. Toisin sanoen asiasta on hyvä ilmoittaa koululle kesäloman aikana. Näin tilanne on selvä elokuussa kun koulu alkaa.
Lapsen kirkosta erottaminen tapahtuu kirjalllisella ilmoituksella maistraattiin. Molempien huoljien allekirjoitus. Ja 12-vuotiaan suostumus. Lomaketta ei tarvita, vaan voi vaan kirjoittaa/tulostaa "tyhjälle paperille" tarvittavat tiedoty, mutta voi myös käyttää semmoista lomaketta, jossa vanhempi lapsi eroavat yhdessä, vaikka jättääkin vanhemman kohdan tyhjäksi, jos vanhempi on jo eronnut tai ei halua erota samalla kertaa. (Pelkästään lasten erottamiseen ei ole lomaketta, mikä on outoa.)
15 vuotta täyttänyt on itse eroaja, huoltajien suostumukset tarvitaan. Kirjallinen ilmoitus maistraattiin. - YleisradioSkientologien
Yleisradion johdossa ja toimittajissa, väkivaltaiseen ääriliikkeeseen SKIENTOLOGEIHIN kuuluvia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Suomen_rekisteröidyistä_uskonnollisista_yhdyskunnista - EiMuuta
Lasten erottaminen kirkosta tehdaan kirjalllisella ilmoituksella.
Kas näin (kynällä tai koneella):
Maistraatille
Otsikko: Uskonnollisesta yhdyskunnasta eroaminen
Erotettavan henkilötiedot.
Mistä seurakunnasta erotaan.
Huoltajien allekirjoitukset.
12-vuotiaan allekirjoitus.
Kuoreen ja postiin, tai jos vie itse, ilman kuortakin ottavat vastaan. - Kie
Mitäpä jos teidän lapsenne haluaisi olla siellä uskonnon tunnilla miksi tahdotte viedä sen mahdollisuuden pois? Kyllä heillä on oikeus ajatella kuulla niistä asioista niin kuin teilläkin oli kun itse olitte lapsia.
- Mitäpelkäätte
Mites se uskonto voi olla niin vetoavaa että pitää pelätä lasten uskoon tuloa. Poiketen muista yhteiskunnassa vallitsevista opinnoista. Ainakin se antaa syvemmän esimerkin vaihtoehtoisista vakaumuksista kuin pelkkä ylimalkainen uskomusten selailu, ja perspektiiviä ja harva pelkän kouluopetuksen perusteella tulee uskovaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061584Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2061103- 481095